سازمان ملل خواستار پرهیز از تشدید تنش در جنگ اوکراین
شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر سازمان ملل خواستار پرهیز از تشدید تنش در جنگ اوکراین
شد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «استفان دوجاریک»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که این سازمان از همه طرف‌ها می‌خواهد از حرکت‌هایی که منجر به اشتباه محاسباتی و تشدید تنش می‌شود، خودداری کنند.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل این هشدار را با توجه به گزارش‌ها و ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه کی‌یف در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از بمب کثیف است، اعلام کرد.
دوجاریک در این ارتباط گفت: «منظورم این است که ما از گزارش‌هایی که در مطبوعات منتشر می‌شود آگاه هستیم. می‌توانم به شما بگویم که موضع ما در مورد این موضوع، مانند بسیاری دیگر، این است که همه طرف‌ها باید از هرگونه اقدامی که می‌تواند منجر به محاسبه اشتباه و تشدید درگیری ویرانگر شود، اجتناب کنند.»
هشدار سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در حالی اعلام شده که همزمان «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو با «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا و «بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس، درباره ادعاهای روسیه نسبت به احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف گفتگو کرد. دبیرکل ناتو در توئیتی نوشت: «درباره ادعای دروغ روسیه با آستین و والاس صحبت کردم و این ادعای مسکو را که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از بمب کثیف در قلمرو خود است، مورد توجه قرار دادم، هرچند متحدان ناتو این ادعا را رد می‌کنند. روسیه نباید از این ادعا به عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش استفاده کند. ما در حمایت خود از اوکراین ثابت قدم هستیم.»
استولتنبرگ پیش از این در مصاحبه‌ای برای پولیتیکو گفته بود که معتقد نیست اوکراین بتواند از «بمب کثیف» در خاک خود استفاده کند.
پیشتر روز دوشنبه، «ایگور کریلوف»، رئیس نیروهای حفاظت هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه (NCB) گفته بود که رژیم کی یف ممکن است انفجار بمب کثیف را انجام دهد. وی توضیح داد که در صورت انفجار بمب کثیف، ایزوتوپ‌های رادیواکتیو توسط سیستم نظارت بین المللی مستقر در اروپا شناسایی می‌شود و پس از آن روسیه به استفاده از سلاح هسته‌ای تاکتیکی متهم خواهد شد. به گفته کریلوف، بمب کثیف ممکن است حاوی اکسید اورانیوم از عناصر سوخت هسته‌ای ضعیف شده باشد که در انبارهای سوخت تخلیه شده نیروگاه‌های هسته‌ای ذخیره شده است. علاوه بر این، ذرات رادیواکتیو ناشی از ذخیره‌سازی سوخت هسته‌ای تهی‌شده هسته‌ای چرنوبیل می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.
این مقام نظامی توضیح داد که «بمب کثیف» ظرفی با ایزوتوپ‌های رادیواکتیو و مواد منفجره است و هنگام انفجار مواد هسته‌ای با موج انفجار پخش می‌شود و مناطق وسیعی را آلوده می‌کند که مسمومیت با تشعشعات ایجاد خواهد کرد.
از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دیروز تصریح کرده بود که احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف (بمب حاوی مواد رادیواکتیو) در سرزمین‌های خود با هدف محکوم کردن مسکو در این خصوص وجود دارد.
همچنین دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین هم با واقعی خواندن تهدید استفاده کی یف از «بمب کثیف» تاکید کرد که تصمیم گیری درباره باور کردن یا نکردن خطر ناشی از آن، برعهده کشورهای غربی است.
پسکوف گفت: این واقعیت که آنها (غربی‌ها) به اطلاعات طرف روسی اعتماد ندارد، به این معنا نیست که تهدید استفاده از یک بمب کثیف، دیگر احساس نشده و از بین می‌رود. تهدید همچنان به قوت خود باقی است. این اطلاعات توجه نمایندگان وزارت دفاع روسیه را جلب کرده و حالا به غربی‌ها بستگی دارد که بخواهند این تهدید را باور کنند یا نه.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز امروز در اظهاراتی جداگانه به این نکته اشاره کرد که مسکو خود را آماده می‌کند تا موضوع استفاده احتمالی کی‌یف از بمب کثیف را در سازمان ملل متحد مطرح کند.
نگرانی‌های مسکو درباره این موضوع، در بحبوحه افزایش هراس‌ها بین مقامات و رسانه‌های غربی از وقوع جنگ اتمی در اوکراین مطرح شده است؛ در واقع بسیاری از رسانه‌ها و مقامات غربی به وضوح از دکترین روسیه درباره سلاح اتمی بی اطلاع بوده و یا به طور عامدانه درباره این موضوع دروغ پردازی می‌کنند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح اتمی بدون وجود تهدیدی ملموس علیه این کشور، ممنوع است.
«بمب کثیف» که به «دستگاه انتشار رادیولوژیکی» یا RDD نیز معروف است، از ترکیب یک ماده انفجاری متعارف با مواد رادیواکتیو، تشکیل می‌شود. چنین بمبی معمولاً برای انتشار غبار یا دود رادیواکتیو و ایجاد آلودگی رادیواکتیوی، از دینامیت یا سایر مواد منفجره بهره می‌برد. امیدوارم از خبر سازمان ملل خواستار پرهیز از تشدید تنش در جنگ اوکراین
شد
راضی بوده باشید.

سازمان ملل خواستار پرهیز از تشدید تنش در جنگ اوکراین
شد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۲۵ ۰۲:۳۸:۰۶