۱.۲میلیارد مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شود/کاهش۴۰ درصدی
بارش ها

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۱.۲میلیارد مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شود/کاهش۴۰ درصدی
بارش ها
به گزارش خبرنگار سایت احکام، محمدصادق معتمدیان یکشنبه شب در گفت و گوی خبری از پیش بینی رهاسازی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه ارومیه در بدترین شرایط بارشی خبر داد و افزود: با وزارت نیرو هماهنگی شده که تحویل آب در ورودی دریاچه ارومیه انجام شود و ایستگاه‌های سنجش نیز برای کنترل آب ورودی از رودخانه‌ها و سدها بروزرسانی شده است.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: با وجود پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارندگی فرانرمال در سال آبی جاری، تاکنون نسبت به سال گذشته ۲.۴ درصد و در بلندمدت ۴۰ درصد کاهش بارندگی داشته ایم.
معتمدیان با بیان اینکه تراز دریاچه ارومیه هم اکنون و نسبت به سال گذشته ۱۴ سانتی متر کاهش یافته، افزود: وسعت کنونی دریاچه ارومیه ۶۸۶ کیلومترمربع بوده و موجودی آب آن از ۱.۲ میلیارد مترمکعب سال گذشته هم اکنون به ۹۳۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
برنامه ریزی برای رهاسازی ۵۲ میلیون مترمکعب آب از تصفیه خانه ارومیه
استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه در آخرین روز پاییز امسال، خاطرنشان کرد: در کنار کاهش تبخیر و برداشت کم آب در فصل زمستان، دستگاه‌های متولی نیز برای صیانت از آب رهاسازی شده از کانی سیب به دریاچه ارومیه، سازماندهی می‌شوند.
معتمدیان همچنین با اشاره به برنامه ریزی برای رهاسازی ۵۲ میلیون مترمکعب آب از تصفیه خانه ارومیه، اضافه کرد: در صورت تکمیل تصفیه خانه شهر تبریز، ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب نیز از این تصفیه خانه به دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به رهاسازی زودهنگام آب به سمت دریاچه نیز اشاره کرد و افزود: تأمین آب شرب مردم و سپس حقابه بخش کشاورزی در اولویت بوده و در صورت افزایش بارندگی‌ها، رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه بیشتر خواهد شد.
تاکنون ۸۷ میلیون مترمکعب آب برای احیای این تالاب‌ها رهاسازی شده است
استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به افتتاح فاز نخست کانال بادین آباد در روزهای اخیر، اظهار کرد: ۵۰ درصد از کانال ۴.۵ کیلومتری بادین آباد تکمیل شده و در نهایت این کانال پس از بهره برداری، ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب را به کانی سیب و سپس دریاچه ارومیه منتقل خواهد کرد.
وی در ادامه از تخصیص منابع قابل توجه توسط دولت سیزدهم برای تکمیل پروژه‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: افتتاح فاز نخست کانی سیب و فاز سوم تصفیه خانه ارومیه و تکمیل سد چپرآباد در قالب مصوبات سفر ریاست جمهوری بوده و ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز اخیراً برای تکمیل پروژه‌ها تخصیص یافته است.
معتمدیان همچنین با اشاره به آغاز احیای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه از سال گذشته، تصریح کرد: اعتبارات خوبی برای احیای تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه تخصیص یافته و تاکنون ۸۷ میلیون مترمکعب آب برای احیای این تالاب‌ها رهاسازی شده و ۶۷ میلیون مترمکعب نیز در ادامه تخصیص خواهد یافت.
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه مطالبه بحق مردم است، افزود: احیای دریاچه ارومیه نیازمند عزم ملی و همراهی مردم بوده و دولت سیزدهم در سخت‌ترین شرایط، اعتبارات خوبی را به این امر اختصاص داده است.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به تداوم رهاسازی آب به دریاچه نیز تاکید کرد و یادآور شد: دستگاه‌های متولی نظارت شدیدی بر مدیریت و صیانت از حق آبه دریاچه ارومیه داشته و مردم نیز بر برداشت‌های غیرمجاز از این حق آبه نظارت داشته باشند.
مردمی سازی احیای دریاچه ارومیه و همراهی مردم، رویکرد دولت در احیای دریاچه است
وی در ادامه از رو به اتمام بودن برنامه‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: مهمترین موضوع برنامه‌های نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه، مدیریت منابع آبی بوده و اجرای طرح‌های جایگزینی کشت محصولات پر آب بر با کم آب بر، در قالب صیانت از معیشت مردم انجام خواهد شد.
معتمدیان همچنین با بیان اینکه مردمی سازی احیای دریاچه ارومیه و همراهی مردم، رویکرد دولت در احیای دریاچه است، گفت: از مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی برای حضور در آذربایجان غربی و در راستای بررسی تغییر الگوی کشت در کنار بهبود معیشت و افزایش درآمد مردم استان، دعوت شده است.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به حمایت حداکثری رئیس جمهور از احیای دریاچه ارومیه، افزود: از تمامی ظرفیت‌های دولت، وزارتخانه‌ها، نهادها و دانشگاه‌ها برای احیای دریاچه ارومیه استفاده می‌شود. امیدوارم از خبر ۱.۲میلیارد مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شود/کاهش۴۰ درصدی
بارش ها
راضی بوده باشید.

۱.۲میلیارد مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شود/کاهش۴۰ درصدی
بارش ها  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۲۵ ۰۲:۳۹:۵۴