گفتگوی رهبران ارمنستان و فرانسه درباره وضعیت قره باغ

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گفتگوی رهبران ارمنستان و فرانسه درباره وضعیت قره باغ به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، دفتر نخست وزیری ارمنستان روز شنبه اعلام کرد که «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر این کشور و «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه در مورد تقویت امنیت در قفقاز جنوبی و توسعه بیشتر همکاری‌های دوجانبه گفتگو کردند.
پاشینیان که برای شرکت در هجدهمین اجلاس سران سازمان بین المللی فرانکفونی از ۱۸ تا ۱۹ نوامبر در سفری کاری در شهر جربا تونس به سر می‌برد، همچنین درباره نتایج نشست چهارجانبه سران ارمنستان، فرانسه، آذربایجان و رئیس شورای اروپا که در اکتبر سال جاری در پراگ برگزار شد، تبادل نظر کرد.
طرفین همچنین در مورد مسائل مربوط به توسعه بیشتر همکاری‌های دوجانبه و اجرای گام‌هایی با هدف تقویت امنیت در قفقاز جنوبی گفتگو کردند.
درگیری طولانی مدت در قره باغ کوهستانی در سپتامبر ۲۰۲۰ شعله ور شد و بدترین تشدید تنش از دهه ۱۹۹۰ را رقم زد. خصومت‌ها در مقطعی با یک اعلامیه آتش بس سه جانبه با میانجیگری روسیه که در نوامبر ۲۰۲۰ به امضا رسید، پایان یافت و دو کشور شوروی سابق با استقرار نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه تحت درگیری با آغاز مذاکرات برای تعیین حدود مرز موافقت کردند.
در ماه می ۲۰۲۲، پاشینیان و الهام علی اف، به وزارتخانه‌های خارجه خود دستور دادند تا مقدمات مذاکرات صلح بین ایروان و باکو را آغاز کنند. با این حال، مذاکرات تا کنون ب چالش‌هایی روبرو بوده است.
همزمان، روز شنبه وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، نقض آتش‌بس توسط نیروهای جمهوری آذربایجان در ۲۴ ساعت گذشته در قره‌باغ کوهستانی ثبت شده است. روسیه در این ارتباط به حمله به یک تراکتور کشاورزی به عنوان نقض آتش بس اشاره کرده است.
وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «یک مورد نقض آتش بس ثبت شده است. یک تراکتور که کار کشاورزی انجام می‌داد، با سلاح‌های سبک از سوی یک پست دیده بانی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان در نزدیکی روستای آودور در منطقه مارتونی مورد هدف قرار گرفت. این گلوله باران تلفات جانی نداشت.»
وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که مرکز فرماندهی حافظ صلح این کشور به همراه نمایندگان آذربایجان و ارمنستان در حال بررسی این حادثه هستند.
پیشتر «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه در دیدار با مسئول روسیه در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و «ایگور خواف»، فرستاده ویژه وزیر امور خارجه روسیه، طرح‌های مسکو درباره قره باغ را مورد توجه قرار داده و در این ارتباط گفته بود: «پیشنهادات مسکو می‌تواند مبنایی برای گفتگوهای بیشتر با آذربایجان باشد.»
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرده بود: «همانطور که قبلاً هم گفته بودم، ارمنستان از پیشنهادات طرف روسی در ماه اوت که ممکن است مبنایی برای گفتگوهای بیشتر در مورد حل و فصل روابط بین ارمنستان و آذربایجان باشد، حمایت می‌کند.»
ارمنستان نگاه مثبتی به نقش روسیه در میانه تنش‌های قره باغ دارد و ماه گذشته نیز نیکول پاشینیان اعلام کرده بود که ارمنستان آماده امضای توافقنامه سه جانبه با روسیه و آذربایجان در مورد تمدید مأموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی تا ۲۰ سال آینده است. نیکول پاشینیان در کنگره حزب خود تحت عنوان «حزب قرارداد مدنی» در ایروان گفت: «ما از نیروهای حافظ صلح روسی می‌خواهیم به مأموریت خود ادامه دهند. من آماده هستم در سوچی سندی درباره تمدید مأموریت حافظان صلح روسیه برای ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال آینده را امضا کنم.»
نخست وزیر ارمنستان همچنین خاطرنشان کرد که به طور یکجانبه نمی‌تواند در مورد تمدید مأموریت صلح بانان روسی تصمیم گیری کند زیرا توافق نامه‌ای که بر اساس آن مأموریت حفظ صلح سازماندهی شده است توسط سه طرف – ارمنستان، آذربایجان و روسیه امضا شده است. با این حال، وی افزود، اگر روسیه و ارمنستان این ایده را با هم مطرح کنند، اکثریت را خواهند داشت. امیدوارم از خبر گفتگوی رهبران ارمنستان و فرانسه درباره وضعیت قره باغ راضی بوده باشید.

گفتگوی رهبران ارمنستان و فرانسه درباره وضعیت قره باغ  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۰ ۰۲:۳۹:۱۱