لمینت دندان

لمینت دندان چیست ؟

لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام عملیات ارتودنسی استفاده می شود.

روکش‌های پرسلن یا لمینت دندان پوسته‌های سفارشی و بسیار نازکی هستند که با مواد همرنگ دندان ساخته‌شده و برای پوشش سطح دندان جهت بهبود ظاهر و زیبایی دندان به‌کار می‌روند.

روکش‌های دندانی می‌توانند از پرسلن و یا کامپوزیت رزین ساخته شوند. روکش‌های ساخته‌شده از پرسلن در برابر لکه مقاوم‌تر از ونیرهای رزینی هستند و همانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت دندان از سایر روش‌های روکش دندان متفاوت است. اگرچه روکش‌ها از پرسلن نازک و متخلخل تشکیل‌شده‌اند و هدف آن‌ها پنهان کردن نواقص دندان و صاف کردن آن‌ها است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند.

مراحل لمینت دندان

اجرای لمینت دارای مراحل و روشهایی است که به سختی میشود توضیح داد اما بسته به نوع لمینت که

  1. لمینت کامپوزیتی
  2. لمینت سرامیکی

هستند مراحل اجرای لمینت متفاوت میشود .

فراموش نکنید که مهمترین نکته در مورد مراحل لمینت این است که لمینت را در بهترین دندانپزشکی زیبایی با کادر مجرب و همچنین تجهیزات و مراحل بروز و جدید انجام گیرد و زیر نظر دکتر متخصص این کار انجام گیرد اجرای لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

معایب لمینت دندان سرامیکی

از مهم‌ترین معایب این روش می‌توان بدان موضوع اشاره کرد که در صورت شکستگی و پریدگی لبه دندان باید کل لمینت تعویض شود.

عمر مفید این لمینت دندان ۱۰ سال است و بعدازاین مدت معمولاً باید تعویض شود.

در این روش تراش سطح دندان باید با دقت زیادی انجام شود زیرا در صورت تراش بیش‌ازحد باند ایجادشده ضعیف‌تر بوده و لمینت زودتر می‌افتد.

از عمده‌ترین عیب این روش از لمینت دندان عدم کاربرد آن برای دندان‌هایی با پوسیدگی وسیع و یا دندان‌های پرشده قدیمی می‌باشد. بهتر است قبل از چسباندن لمینت روی دندان رنگ و شکل آن با دقت بررسی شود زیرا بعد از چسباندن آن بروی دندان قابل‌تغییر نمی‌باشد.

ازآنجایی‌که در این روش بخشی از سطح دندان تراشیده می‌شود بنابراین مینای دندان از بین رفته و دیگر قابل بازگشت نیست. این درمان نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر می‌باشد.

معایب لمینت کامپوزیت

احتمال تغییر رنگ این نوع لمینت دندان براثر مصرف مواد غذایی مختلف بیشتر است. به‌این‌علت که شکست نور در سطح کامپوزیت متفاوت می‌باشد بنابراین این نوع از لمینت دندان ظاهری مصنوعی دارد.

کامپوزیت‌های دندان راحت‌تر پلاک‌های دندانی را به خود جذب می‌کنند و به این دلیل ممکن است به بروز التهاب در لثه منجر شوند.

احتمال شکستگی و لب پر شدن لمینت های کامپوزیتی از سرامیکی بیشتر است و شاید وجود همین عیب سبب ارزان‌تر بودن آن نسبت به لمینت سرامیکی می‌باشد.

لمینت دندان یکی از روش های درمانی در دندان‌پزشکی زیبایی است که برای رفع نواقص دندان کاربرد داد.

از لمینت دندان می‌توان برای سفید کردن دندان و پوشاندن فواصل بین‌دندانی استفاده کرد و به کمک آن کجی و ناراستی دندان‌ها را بدون عملیات ارتودنسی انجام داد.

این نوع لمینت دندان در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود که نوع سرامیکی آن مستحکم‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارد.

کامپوزیت‌ها ارزان‌تر از لمینت های سرامیکی هستند و در صورت لب پر شدن به‌راحتی قابل تعویض می‌باشند.

 

عوارض کلی لمینت دندان

همانطور که در بالا گفتیم لمینت دندان به روشهای گوناگونی از جمله کامپوزیتی و سرامیکی اجرا میگردد که در بالا بطور کلی مزایا ، معایب و عوارض روشهای مختلف را بیان کردیم .

جهت اطلاع از روش مناسب برای شما ، قیمت بروز لمینت دندان ، مراحل اجرا و نصب با کلینیک دندانپزشکی یزدی زاده تماس بگیرید ، همکاران ما برای ارائه مشاوره در خدمت شما هستند.