صدور قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر صدور قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای آن چه را که «تلاش برای الحاق چهار منطقه اوکراین توسط روسیه» عنوان کرد، محکوم کرد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه خود همچنین از کشورها خواست تا الحاق بخش‌هایی از اوکراین به روسیه را به رسمیت نشناسند.
در رأی گیری مجمع عمومی که روز چهارشنبه به وقت محلی نیویورک انجام شد، سه چهارم اعضا (۱۴۳ از ۱۹۳ کشور) از قطعنامه‌ای حمایت کردند که بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین در مرزهای بین‌المللی تاکید می‌کند.
«سرگی کیسلیسا»، سفیر اوکراین در سازمان ملل پس از رأی گیری بر سر قطعنامه سازمان ملل در حالی که در کنار سفیر آمریکا ایستاده بود، گفت: «این شگفت انگیز است.»
چهار کشور سوریه، نیکاراگوئه، کره شمالی و بلاروس همسو با روسیه به این قطعنامه رأی مخالف دادند. همچنین ۳۵ کشور دیگر از جمله چین، هند، آفریقای جنوبی و پاکستان به این قطعنامه رأی ممتنع دادند و دیگر کشورهای باقی مانده نیز رای ندادند.
مسکو در ماه سپتامبر الحاق چهار منطقه دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا را پس از برگزاری همه پرسی به روسیه اعلام کرد.
رأی گیری مجمع عمومی درباره قطعنامه الحاق این مناطق به دنبال وتوی روسیه در ماه گذشته در مورد قطعنامه مشابه در شورای امنیت صورت گرفت.
«واسیلی نبنزیا»، سفیر روسیه در سازمان ملل، پیش از رأی گیری در مجمع عمومی گفته بود که این قطعنامه به شدت سیاسی شده و اقدامی تحریک آمیز به شمار می‌رود.
مجمع عمومی سازمان ملل پیش از این نیز در سال ۲۰۱۴ قطعنامه مشابهی را پس از الحاق کریمه به روسیه تصویب کرده و چنین الحاقی را رد کرده بود.
«گنگ شوانگ»، معاون سفیر چین در سازمان ملل گفت، چین به این قطعنامه رأی ممتنع داد زیرا معتقد نیست که این قطعنامه مفید است. وی گفت: «هر اقدامی که مجمع عمومی انجام دهد باید برای تنش زدایی اوضاع، از سرگیری زودهنگام گفت‌وگوها و پیشبرد راه‌حل سیاسی برای بحران باشد.»
ایالات متحده و سایر کشورهای غربی قبل از رأی گیری روز چهارشنبه لابی‌های گسترده‌ای را دنبال کرده بودند و «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه با دیپلمات‌های بیش از ۱۰۰ کشور جلسه مجازی تشکیل داده بود.
یک روز پیش از صدور این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل، «ولودیمیر زلنسکی»،رئیس جمهو اوکراین در سخنانی اعلام کرده بود: با پوتین نمی‌توان گفتگو کرد؛ اما با رئیس‌جمهور دیگر روسیه یا نهاد دیگری، مذاکره امکان پذیر است. رئیس جمهو اوکراین در این خصوص ادامه داد: وقتی اوکراین به دفاع هوایی کافی دست یابد، تهدید روسیه متوقف خواهد شد. مسکو مرحله جدیدی از تشدید تنش‌ها را آغاز کرده است و نیاز به اعمال تحریم‌های جدید علیه آن وجود دارد.
«ولودیمیر زلنسکی» در ادامه اضافه کرد: روسیه باید به خاطر برگزاری همه پرسی و الحاق مناطق اوکراین به طور کامل منزوی و مجازات شود. کی یف در حال برنامه ریزی برای اقدام نظامی علیه بلاروس نیست و آنچه که نگران کننده است، حفظ حاکمیت ارضی کشورم است.
وی در ادامه افزود: ما پیشنهاد می‌کنیم که یک هیئت بین المللی به مرز میان اوکراین و بلاروس بفرستیم تا اوضاع را زیر نظر داشته باشد.
این مقام اوکراین در ادامه ادعا کرد: روسیه ۲ هزار و ۴۰۰ فروند پهپاد از ایران خریداری کرده است!
به گزارش العربیه، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از ۷ کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷» خواسته است تا به حملات روسیه علیه تأسیسات انرژی اوکراین واکنش نشان دهند. زلنسکی همچنین اضافه کرد که در شرایط کنونی زمینه گفتگوی دیپلماتیک با روسیه فراهم نیست. این مقام اوکراینی همچنین خواستار مأموریت بین المللی برای نظارت بر مرزهای کشورش با بلاروس شد. زلنسکی مدعی شد که روسیه کشور بلاروس را به جنگ علیه اوکراین تحریک می‌کند! امیدوارم از خبر صدور قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راضی بوده باشید.

صدور قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۱۳ ۰۲:۴۹:۱۱