روش مناسبی جهت وحدت حوزه و دانشگاه و اقناع متقابل باید پیدا
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر روش مناسبی جهت وحدت حوزه و دانشگاه و اقناع متقابل باید پیدا
کرد
به گزارش خبرنگار سایت احکام، آیت الله علیرضا اعرافی شامگاه دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه که در سالن همایش مدرسه علمیه دارالشفا برگزار شد با اشاره به جنایت رژیم اشغالگر قدس علمیه مردم بی دفاع غزه گفت: رژیم اشغالگر قدس در این مدت نزدیک به ۲۰ هزار نفر را به شهادت رساند و این به معنای قتل عام و نسل کشی است.
مدیر حوزه‌های علمیه افزود: از سویی دیگر این شهادت‌های مردم غزه موجب رویشی در دنیا شد و امروز موج انزجار از رژیم غاصب اسرائیل در همه دنیا شاهد هستیم و اعتراضات به جنگ افروزی آنان گستره شده است.
آیت الله اعرافی ادامه داد: اعتقاد حوزه علمیه بر اساس درسی که از امام و رهبری گرفته ایم این است که برای نهاد علم احترام قائل هستیم و فهم عمیق حوزه و دانشگاه برای رسیدن به آرمان‌های بلند اسلام و انقلاب ضرورت دارد.
وی عنوان کرد: در ارزیابی ۴۴ سال گذشته در خصوص موضوع وحدت حوزه و دانشگاه شاهد طیفی از نظریه‌ها هستیم که برخی‌ها نگاه بدبین نسبت به وحدت حوزه و دانشگاه دارند و اصولاً آن را شکست خورده مطرح می‌کنند و در مقابل نیز عده‌ای این وحدت را بسیار موفق می‌دانند.
آیت الله اعرافی بیان کرد: ما معتقدیم وحدت حوزه و دانشگاه و در کنار هم قرار گرفتن علما و طلاب در کنار دانشگاهیان در سطوح مختلف پدیده‌ای است که اتفاق افتاده و خیرات زیادی به همراه داشته است.
مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در تبادلات علمی و تجربیات در بخش‌های فرهنگی، سیاسی، تقنینی و اجرا و در رفت و آمدها میان حوزه و دانشگاه شاخص‌های بسیاری در عملکرد موفق وحدت این دو بخش داریم.
وی بیان کرد: همگرایی برای شکل دادن یک الگوی نو از دو نهادی که می‌خواهند یک گفتمان تمدنی را پایه ریزی کنند مشاهده می‌کنیم و در حدود ده هزار نفر در طول این سال‌ها از دانشگاه به حوزه آمدند و از سویی دیگر هزاران استادی از حوزه به دانشگاه آمدند که این امر نشان دهنده استفاده و بهره متقابل است.
امام جمعه قم بیان کرد: تشکل‌های دانشجویی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، بسیج دانشجویی و حضور دانشگاهیان در حوزه از مصادیق کامیابی‌های دو نهاد علمی در پی این وحدت است.
قبل از انقلاب اسلامی رابطه بسیار اندکی میان حوزه و دانشگاه وجود داشت
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی رابطه بسیار اندکی میان حوزه و دانشگاه وجود داشته افزود: بزرگان ما همانند شهید مطهری و شهید بهشتی که در تراز بالایی بودند در دایره محدودی حضور داشتند و اثر بخش بودند که امروز این دایره گسترده شده است.
امام جمعه قم بیان کرد: روز وحدت حوزه و دانشگاه هم برای قدردانی داشته‌ها و دستاوردها و هم برای نگاه کردن به آسیب‌ها و کاستی‌ها است.
آیت الله اعرافی بیان کرد: بدون تردید اگر ما آرمان حداکثری را ببینیم و تمدن نوین اسلامی را دنبال کنیم، عقب ماندگی‌هایی خواهیم داشت که موتور محرک جامعه در این بخش، نهاد حوزه و دانشگاه است.
وی گفت: شهدای عالیقدر هسته‌ای و دانشمندان ما همانند شهید فخری زاده در این دوران مثل شهید چمران‌ها الگویی در عرصه اخلاق و تخصص بودند که توانستند نظام اسلامی را پیش ببرند و امروز این الگوها از مرزهای ایران به فراتر از منطقه رفته و در محور مقاومت شاهد آن هستیم.
آیت الله اعرافی اضافه کرد: در قلمروی مباحث بنیادین و پایه تا لایه‌های روئین وحدت حوزه و دانشگاه نیازمند برداشتن گام‌های بلندتر و جدی تری هستیم و سطح اقدامات در راستای وحدت حوزه و دانشگاه باید تقویت شود.
امام جمعه قم گفت: در حوزه علوم انسانی نیازمند سایه افکنی اندیشه الهی هستیم، همه علوم دارای فلسفه هستند و مبانی بر بنیادهای آنان حاکم است و رسالت ما حوزویان این است که در امتداد فلسفه اسلامی سخنانی برای رشته‌های علوم انسانی داشته باشیم.
وی ادامه داد: در طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی که در چند سال قبل صورت گرفت نشان داد که دستاوردهای خوبی داشته ایم و ما در بخش‌هایی نیازمند کارهای تکمیلی هستیم.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: با نگاه عمیق اجتهادی، فقه فاخر و عمیق در عرصه‌های مورد نیاز و نگاه ویژه به اخلاق در متن علوم انسانی از جمله کارهایی است که باید اقدام شود.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه در تعاملات میان رشته‌ای نیز نیازمند کار جدی تری هستیم افزود: در جهاد تبیین نیز باید کار علمی صورت گیرد و در این عرصه نیازمند پیشگامانی هستیم که تبیین بنیادین در عرصه‌های علوم انسانی و اسلامی را انجام دهند که در این حوزه کار طلاب سنگین است.
یکی از مهمترین بنیادهای جهاد تبیین پرداختن به تبیین حوزه علوم انسانی و اسلامی است
وی با بیان اینکه جهاد تبیین یکی از مهمترین بنیادهای آن پرداختن به تبیین حوزه علوم انسانی و اسلامی است افزود: تمام این تلاش‌های علمی باید با میدان عمل گره بخورد و در عرصه قانون گذاری و اجرا خود را نشان دهد و سبک زندگی اسلامی را محقق کند که نیازمند کار میدانی و مدیریتی این عرصه هستیم.
آیت الله اعرافی بیان کرد: راه و روش مناسبی جهت وحدت بین حوزه و دانشگاه و اقناع متقابل باید پیدا کنیم و باید در همه اقدامات نگاه به جهان اسلام و جهان را مد نظر قرار دهیم.
آیت الله اعرافی گفت: موقعیت انقلاب اسلامی اقتضا می‌کند که باید رویکرد بین الملل را مورد توجه قرار داد و تعامل و حدت حوزویان و دانشگاهیان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بیش از گذشته باید باشد.
وی افزود: ملت ما در این چند دهه نشان داد که گروه‌های بسته را باز می‌کند و از آرمان‌های خود عقب نمی‌نشیند و رغم همه فشارها علیه گفتمان انقلاب اسلامی به مسیر خود ادامه می‌دهد. امیدوارم از خبر روش مناسبی جهت وحدت حوزه و دانشگاه و اقناع متقابل باید پیدا
کرد
راضی بوده باشید.

روش مناسبی جهت وحدت حوزه و دانشگاه و اقناع متقابل باید پیدا
کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۱۹ ۰۲:۳۷:۴۳