حکم شرعي دعانویسی در اسلامحکم شرعي دعانویسی در اسلام

حکم شرعي دعانویسی در اسلام

حکم شرعي دعانویسی در اسلام
حکم شرعي دعانویسی در اسلام

در ادامه مطلب

حکم شرعي دعانویسی چيست

دعانویس شخصي است كه با استفاده از نوشتن متون دعا بر روي اجسامي مانند قفل و كليد و كاسه و يا بر روي كاغذ ادعا مي كند كه مي تواند مشكل مردم را حل نمايد. نوع اين افراد شياداني هستند كه جنبه هاي شرعي را رعايت نمي كنند و در موارد زيادي ديده شده كه به جاي حل مشكل، مشكلات مردم را دوچندان كرده اند. گاهي برخي از طلسمهاي شيطاني را به عنوان دعا به مراجعه كنندگان مي دهند و در اوايل شايد در ظاهر شخص تاثيري در زندگي خود ببيند اما پس از مدتي با ورود اجنه و شياطين به زندگي آن شخص مشكلات پيچيده دامن افراد را مي گيرد!.

بهترين راه براي حل مشكلات و كسب توفيقات، استفاده از دعا هايي است كه از معصومين رسيده و علما بدان توجه كرده اند. كتبي مثل مفاتيح الجنان که بسيار در حل مشكلات تأثیرگذار است. نمازي بسيار پرفضيلت مثل نماز جعفر طيار مي تواند نمونه اي از همين ادعيه باشد. در ادامه حكم شرعي اين گونه امور مطرح مي شود.

لازم به ذكر است كه سحر و جادو حرام است و جزء گناهان كبيره محسوب مي شود، و اگر دعانويسي به اين سمت برود نيز جايز نيست.

دعا نویسی

س۲. ایا نوشتن برخی ادعیه های مانند جوشن کبیر دعاهایی مانند دفع چشم زخم باطل السحر برای کارهای خیر مردم جایز است یا خیر؟

ج. اگر دعاها از ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد.

س ۱۴۳۲: آیا پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایز است؟

ج: دريافت يا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعاهای وارده اشکال ندارد.

س ۱۴۳۳: دعاهایی که نویسندگان آنها ادعا می‏کنند که در کتابهای قدیمی دعا نقل شده‏ اند، چه حکمی دارند؟ و آیا این ادعیه از نظر شرعی معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حکمی دارد؟

ج: اگر دعاها از ائمه اطهار(عليهم‌السلام) نقل و روايت شده باشند و يا مضامين آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد. همانگونه که تبرّک جستن به دعاهای مشکوک به اين اميد که از معصوم(عليه‌السلام) باشند، اشکال ندارد.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.

دیدگاهتان را بنویسید