تولید ۳۰۰ هزار اصله نهال توسط بانوی پلدختری

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تولید ۳۰۰ هزار اصله نهال توسط بانوی پلدختری سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت را سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، به‌خاطر موقعیت جغرافیایی خشک و نیمه‌خشک و وجود اکوسیستم‌های شکننده و حساس و همچنین قرارداشتن ایران در زمره کشورهای با پوشش کم جنگل، شروع کرده است.
این طرح با حمایت دولت و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی و مشارکت گسترده بخش خصوصی، تشکل‌های مردم‌نهاد و دوستداران و علاقه‌مندان به سرسبزی طبیعت در یک دوره چهارساله انجام خواهد شد.
تولید ۳۰۰ هزار نهال توسط بانوی پلدختری
در این راستا خانم «لرستانی»، از بانوان شهرستان پلدختر با هزینه شخصی خود ۳۰۰ هزار اصله نهال «اوکالیپتوس» را تولید کرده است.
وی در سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه رشد نهال‌ها خوب بوده و آماده کاشت روی زمین هستند.
این بانوی پلدختری با بیان اینکه علاقه شخصی خودم باعث شد که حدود ۳۰۰ هزار نهال را کاشت و تولید کنم، عنوان کرد: این کار را نیز با هزینه‌های شخصی خود انجام داده‌ام و از هیچ جایی تسهیلاتی دریافت نکرده‌ام.

خانم لرستانی، افزود: اگر مسئولان من را حمایت کنند، می‌توانم سالانه یک میلیون نهال تولید کنم.
وی تأکید کرد: من می‌توانم نهال‌ها و گونه‌هایی مانند بنه، بلوط، بادام و… که با شرایط آب‌وهوایی لرستان سازگار باشند را کاشت و تولید کنم.
تولید و کاشت ۳۰ میلیون اصله درخت در لرستان طی ۴ سال
حسین میرزایی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز با اشاره به اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور، اظهار داشت: سهم لرستان از این عدد، ۳۰ میلیون اصله نهال است.
وی عنوان کرد: این ۳۰ میلیون نهال باید طی چهار سال تولید و در مناطق مختلف استان کشت شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید بر اینکه در این راستا باید سالانه ۷.۵ اصله درخت را در استان تولید و کاشت کنیم، افزود: البته این کاشت درخت تنها در حوزه منابع طبیعی نیست، همه دستگاه‌های اجرایی استان از جمله جهاد کشاورزی باید پای‌کار بیایند.
میرزایی، تصریح کرد: منابع طبیعی باید این نهال‌ها را تولید و مردم آنها را بکارند.
وی، افزود: تولید و کاشت یک میلیارد درخت به‌عنوان یک اقدام اجتماعی و مردمی از کارهای مهم سازمان منابع طبیعی کشور است که به مدت چهار سال با حمایت دولت و مشارکت مردم و علاقه‌مندان به منابع طبیعی و محیط‌زیست در کشور اجرایی خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، به تأکیدات وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اهمیت درختکاری در جذب کربن، حفاظت از آب‌وخاک و… اشاره کرد و گفت: ایران هفتمین کشور تولیدکننده کربن در جهان است که دارای پوشش جنگلی کمی است و بخش صنعت نیز به‌سرعت درحال‌توسعه است، لذا ممکن است در آینده تولید آلاینده‌ها بر تولید اکسیژن پیشی بگیرد؛ ازاین‌رو ضرورت دارد که جنگل‌ها توسعه یابند.
میرزایی با بیان اینکه همه با هم در تحقق طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت باید تلاش کنیم، عنوان کرد: سهم لرستان از این میزان، هر ساله ۷.۵ میلیون که طی چهار سال به کاشت ۳۰ میلیون درخت باید برسد.
توسعه و غنی‌سازی جنگل‌های آسیب‌دیده
احسان سهرابی معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان نیز دراین‌رابطه، اظهار داشت: در حال حاضر در پنج نهالستان استان، ۱۵ گونه نهال بومی تولید می‌شود.
وی عنوان کرد: عرصه‌هایی که برای کاشت نهال نیاز است مشخص شده‌اند و در قالب پروژه‌ها و طرح‌هایی این کار انجام می‌شود.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، ادامه داد: یکی از پروژه‌ها، طرح زراعت چوب بوده که برای تأمین چوب موردنیاز کشور و استان انجام می‌شود که توسط خود مردم در مستثنیات و اراضی ملی عملیاتی می‌شود.

سهرابی همچنین با اشاره به طرح جنگل‌کاری اقتصادی دراین‌رابطه نیز، افزود: این طرح به‌منظور بهره‌برداری اقتصادی از جنگل‌ها و مراتع استان عملیاتی و اجرا می‌شود.
وی همچنین از اجرای طرح توسعه و غنی‌سازی جنگل‌های آسیب‌دیده در سنوات گذشته در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت خبر داد.
نهال‌ها مطابق شرایط آب‌وهوایی لرستان تولید و کاشت می‌شوند
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید بر اینکه قرار است طی چهار سال، یک میلیارد اصله نهاد در سطح کشور تولید شود، عنوان کرد: در نهایت این یک میلیارد اصله نهال در عرصه‌های طبیعی و کشاورزی کشور کاشته شوند.
سهرابی، تصریح کرد: در این راستا قرار است که سالانه ۷.۵ میلیون اصله نهال در سطح استان تولید و کاشته شود.
وی ادامه داد: باید این ۷.۵ میلیون اصله نهال در سطح استان مکان‌یابی و استعدادیابی شوند.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، گفت: این امر در حال انجام است و نقشه‌های آنها نیز در حال احصا است.
سهرابی، تأکید کرد: در هر منطقه‌ای که نقشه آن تهیه شده، گونه متناسب با آن منطقه نهال کاشته می‌شود.
وی بیان داشت: مردم برای کاشت این نهال‌ها در عرصه‌های طبیعی و کشاورزی پای‌کار می‌آیند.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، تصریح کرد: در این طرح گونه‌های جنگلی و گونه‌های دومنظوره شامل مثمر و جنگلی کاشت می‌شود.
سهرابی، افزود: گونه‌های دومنظوره شامل گردو، بادام و پسته هستند. امیدوارم از خبر تولید ۳۰۰ هزار اصله نهال توسط بانوی پلدختری راضی بوده باشید.

تولید ۳۰۰ هزار اصله نهال توسط بانوی پلدختری  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۰۲ ۰۲:۳۸:۴۸