افشای فهرست غرامت درخواستی لهستان از آلمان بابت جنگ جهانی
دوم

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر افشای فهرست غرامت درخواستی لهستان از آلمان بابت جنگ جهانی
دوم
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از راشاتودی، وزارت خارجه لهستان امروز (جمعه) محتوای غرامت‌های درخواستی خود از برلین که اوایل ماه جاری به آلمان ارسال شده بود را به طور علنی اعلام کرد؛ ورشو بابت خسارت‌های مادی و معنوی آلمان نازی به لهستان در جریان جنگ جهانی دوم درخواست غرامت کرده است.
ورشو علاوه بر درخواست غرامت مالی ۱.۳۲ تریلیون دلاری، از برلین خواسته تا برای بازگرداندن اشیا فرهنگی که نازی‌ها آنها را غارت کرده و همچنان در آلمان نگهداری می‌شود، «اقدامات هماهنگ» را اتخاذ کند.
وزارت خارجه لهستان اعلام کرد که «دارایی‌ها و مطالبات بانک‌های دولتی و مؤسسات اعتباری لهستان، که رایش سوم در سال‌های جنگ مصادره کرده نیز باید پس داده و ادا شود.»
ورشو همچنین خواسته تا برلین به «قربانیان تجاوز و اشغال آلمان و همچنین خانواده‌های آنان، بابت ضررها و لطمه‌هایی که متحمل شده‌اند»، غرامت بپردازد.
علاوه بر این، وزارت خارجه لهستان خواسته تا شهروندان لهستانی و افراد با تبار لهستانی که در آلمان زندگی می‌کنند، جایگاه رسمی‌شان یعنی «اقلیت ملی» را پس بگیرند.
لهستان در ابتدا ادعای غرامت ۱.۳ تریلیون دلاری داشت و ماتئوس موراویه‌تسکی، نخست وزیر این کشور در آن برهه ابراز اطمینان کرده بود که این غرامت پرداخت خواهد شد هرچند «این اتفاق خیلی سریع رخ نخواهد داد.»
این درخواست در حالی مطرح شده که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان به‌تازگی درخواست یونان برای غرامت دست کم ۲۶۹ میلیارد دلاری بابت اشغال این کشور توسط ارتش نازی را رد کرده است؛ این مبلغ وامی کلان که آتن در سال ۱۹۴۲ مجبور شده بود به Reichsbank آلمان بدهد را نیز شامل می‌شود.
شولتز در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که این پرونده از لحاظ حقوقی و سیاسی مختومه است.
آلمان بر این باور است که تمام تعهدات مالی مرتبط با جنگ جهانی دوم، با اتحاد دوباره این کشور ذیل معاهده «دو به‌علاوه چهار» سال ۱۹۹۰، تعیین تکلیف و حل و فصل شده است. امیدوارم از خبر افشای فهرست غرامت درخواستی لهستان از آلمان بابت جنگ جهانی
دوم
راضی بوده باشید.

افشای فهرست غرامت درخواستی لهستان از آلمان بابت جنگ جهانی
دوم  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۲۹ ۰۲:۳۸:۴۳