افرادی که در امنیت کشور خلل ایجاد کردند باید پاسخگو
باشند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر افرادی که در امنیت کشور خلل ایجاد کردند باید پاسخگو
باشند
به گزارش سوالات شرعی و احکام، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در گفتگویی تلویزیونی اظهار داشت: در ارتباط با نشر اکاذیب در مقررات مختلف از جمله قانون مجازات اسلامی به این مهم توجه شده است و از باب نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی اگر محقق شود قابلیت مجازات دارد.
وی افزود: این موضوع به وسیله نامه، شکوائیه، یا عرایض، گزارش و هرگونه اوراق خطی صورت گیرد تعریف خاص خود را دارد. اکاذیب جمع است و اگر مفرد هم باشد آنهایی که مبادرت به ابراز سخن کذب کنند بعد از فصل الخطاب بودن و بعد از اینکه همه چیز مشخص است و بالتبع هیجانات و تشویشی ایجاد کنند و افرادی را به میدان بیاورند این موجب می‌شود که خللی در مسئله امنیت کشور ایجاد شود و این افراد باید پاسخگوی اقدام خود باشند.
سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: علیرغم شفافیت و مبرهن بودن قضیه، متأسفانه عده‌ای موجبات تشویش اذهان را فراهم می‌آورند. به صورت شفاف و روشن بعد از فرمان مقام معظم رهبری بیانیه دادیم و اعلام کردیم در قبال کسانی که مرتکب این اقدامات می‌شوند قائل به تفکیک و دسته بندی هستیم؛ تفکیک متهمین و مرتکبین، آنهایی که مباشر و شریک اند، معاون اند، آنهایی که مسبین اصلی هستند.
ستایشی ادامه داد: اعتقاد ما این است که برخورد باید برخورد مدبرانه، هوشمندانه، عبرت‌آموز و بازدارنده باشد با عناصر اصلی و کسانی که اغفال شدند. بحث تفکیک را شروع کردیم و عملاً هم صورت پذیرفته است. در یک روز بیش از هزار نفری که بازداشت شده بودند در یک بازه آزاد شدند.
وی گفت: با کسانی که مرتکب اعمال جنایی شده و اساس کار هستند و قتل و غارت و تخریب به وجود آوردند قوه قضائیه با کمال اقتدار برخورد عبرت‌آموز خواهد کرد.
سخنگوی قوه قضائیه ضمن تاکید بر این که رسانه ملی باید کار رسانه‎ ای انجام دهد، گفت: ما مورد هجمه رسانه‌ای واقع شده‌ایم لذا بایستی از ظرفیت‌های رسانه ملی استفاده کنیم؛ تبیین و روشنگری کنیم تا جایی برای کسانی که می‌خواهند تشویش کنند، نباشد.
ستایشی همچنین درباره بررسی علت فوت (مهسا امینی) گفت: قوه قضائیه دقت در رسیدگی به موضوع را فدای سرعت نکرد و متمسک به یکی از بی‌نظیرترین و قوی‌ترین سطوح کمیسیونی شد که مربوط به کمیسیون‌های تخصصی در سازمان پزشکی قانونی بود.
وی خاطر نشان کرد: حضور ۱۹ نفر از صاحبنظران و متخصصین در این فن کاملاً می‌درخشید و تجلی داشت. اینها دقت کامل و اقدام موشکافانه کردند و به دور از هر هیاهو دقت کامل کردند و به بررسی علت تامه فوت پرداختند و مشخص کردند نکاتی که ابراز شده مبنی بر این قضیه که صدماتی بر مرحومه وارد شده منطبق بر داده‌ها نیست و فوت بر اساس صدمات نبوده و ارتباطی با آن ندارد. امیدوارم از خبر افرادی که در امنیت کشور خلل ایجاد کردند باید پاسخگو
باشند
راضی بوده باشید.

افرادی که در امنیت کشور خلل ایجاد کردند باید پاسخگو
باشند  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۱۷ ۰۲:۴۰:۵۰