اعتبارات فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران کرونا صفر بود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اعتبارات فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران کرونا صفر بود به گزارش خبرنگار سایت احکام، عبدالحسین کلانتری شامگاه یکشنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه وضعیت فرهنگی در دوره شیوع کرونا رخوتی را تجربه کرد، اظهار داشت: بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها در این دوران تقریباً به صفر رسیده بود.
تخصیص بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها به میزان کم و دل به خواه در دوران کرونا
وی با بیان اینکه صادقانه باید گفت که بودجه فرهنگی دانشگاه به حقوق و دستمزد و حمایت‌های زیرساختی برای کمک به تقویت فضای مجازی برای برگزاری جلسات و کلاس‌ها در این فضا تقلیل پیدا کرده بود، عنوان کرد: همه چیز مجازی شده بود، در چنین وضعیتی مشخص است که برای بودجه فرهنگی هم چه اتفاقی رخ می‌دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر اینکه متأسفانه باید گفت که بودجه فرهنگی در دانشگاه‌ها ردیف مشخصی هم نداشته است و اختصاص این بودجه نیز به سیاست رئیس دانشگاه و هیئت امنا دانشگاه بستگی داشته است، گفت: اینها بوده‌اند که تصمیم می گرفته‌اند که چه اتفاقی برای بودجه فرهنگی رخ دهد، البته تخصیص می داده‌اند، اما به میزان بسیار کم و دل به خواه.
اختصاص ۳ درصد از بودجه دانشگاه‌ها برای فعالیت‌های فرهنگی
کلانتری با بیان اینکه در آغازین روزهای حضور بنده در وزارت علوم و پیگیری‌هایی که از جانب شخص وزیر صورت گرفت، اتفاق میمون و مبارکی رخ داد و بر اساس ابلاغیه‌ای که وزیر علوم به دانشگاه‌های سراسر کشور داشتند، آنها را موظف کردند که سه درصد از بودجه دانشگاه را به بحث فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی تخصیص دهند، گفت: این امر، اتفاق بزرگی بود، بارها این امر نیز در اجلاسیه های رؤسای دانشگاه از سوی وزیر مورد تاکید قرار گرفته است.
وی بیان داشت: تقریباً در عمده هیئت امنا دانشگاه‌ها این امر مصوب شده است، گفت: بسیاری از دانشگاه‌ها که توان داشتند، توانستند این تخصیص را انجام دهند، اما واقعیت امر این است که بعضی از دانشگاه‌ها به دلیل مشکلات زیرساختی، بدهی‌ها و مشکلاتی که در حوزه رفاهی دارند که به حق هم هست، هنوز نتوانسته‌اند این عدد را به سه درصد برسانند، البته تلاش‌های خود را انجام می‌دهند که این امر محقق شود، اما خیلی شکننده است، الان امید ما این است که سه درصد محقق شود، اما فعلاً سه درصد محقق نشده و در حال تلاش هستند که این تخصیص سه درصد محقق شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر اینکه می‌دانیم که این امر شکننده است، ادامه داد: قطعاً این امر به فعالیت‌های فرهنگی خلل ایجاد می‌کند، متأسفانه عواقب و پیامدهای عدم سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ را ما خواهیم دید، کما اینکه بخشی از بی توجهی و کم توجهی به حوزه فرهنگ را در همین ایام و در کف شهرها، جامعه دانش آموزی و دانشگاهی دیدیم.
پیگیری برای تعیین ردیف اعتباری در بودجه ۱۴۰۲
کلانتری، تاکید کرد: هزینه کردن در حوزه فرهنگ، هزینه نیست، سرمایه گذاری است، هر میزانی که در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری شود، چند برابر آن را درو می‌کنیم، چون انسان‌هایی را تحویل جامعه می‌دهیم که به صورت کامل تمام ابعاد شخصیتی آنها رشد پیدا کرده است.
وی با اشاره به شکننده بودن بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها، گفت: در این راستا تصمیم بسیاری خوبی از سوی وزیر علوم گرفته شد، در مذاکراتی که با کمیسیون فرهنگی مجلس و برخی از ارکان دیگر در کشور داشتند، این اتفاق نظر ابتدایی وجود دارد تا بودجه فرهنگ در متن دانشگاه‌ها تثبیت شود که این سه درصد را تنها به هیئت امناها ندهیم، فراتر از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۲، امیدواریم دولت و مجلس همراهی کند و بودجه فرهنگی یک ردیف مشخصی در دانشگاه‌ها داشته باشد، یعنی یک ردیف مشخص را در بودجه ابلاغی از جانب مجلس و لایحه بودجه دولت داشته باشیم و تخطی از این لایحه بودجه نیز می‌تواند از سوی دیوان محاسبات مورد پیگیری قرار گیرد. امیدوارم از خبر اعتبارات فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران کرونا صفر بود راضی بوده باشید.

اعتبارات فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران کرونا صفر بود  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۱ ۰۲:۳۸:۴۳