آمریکا خواستار حل دیپلماتیک اختلافات یونان و ترکیه
شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر آمریکا خواستار حل دیپلماتیک اختلافات یونان و ترکیه
شد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از آناتولی، «جورج سونیس»، سفیر آمریکا در آتن روز یکشنبه تاکید کرد که یونان و ترکیه اختلافات خود را از طریق دیپلماسی حل کنند.
سونیس در گفتگو با شبکه خصوصی ANT1 با تاکید بر اینکه هر دو کشور از اعضای مهم و مورد احترام ناتو هستند، گفت: «تنها چیزی که کارساز است، بحث و حل و فصل اختلافات از طریق دیپلماتیک و بر اساس قوانین بین‌المللی است.» سونیس همچنین افزود: «در بسیاری از روابط اختلافاتی هم وجود دارد، اما می‌توان از طرق مذاکره و گفتگو این اختلافات را به حداقل رساند.
این دیپلمات آمریکایی با این استدلال که لفاظی‌های تحریک آمیز، منافع آتن، آنکارا یا ناتو را تأمین نمی‌کند، همچنین ابراز امیدواری کرد که اختلافات آنکارا و آتن در آینده نزدیک از طریق مجاری دیپلماتیک حل و فصل شود.
وقتی از این دیپلمات آمریکایی پرسیده شد که واشنگتن در برابر حمله نظامی ترکیه به یونان چه واکنشی نشان خواهد داد، سونیس به صورت مبهم و نامشخصی پاسخ داد و گفت: «ارتش یونان قادر به محافظت از میهن است و ایالات متحده نیز برای تضمین صلح تلاش خواهد کرد.»
ترکیه اوایل سایت احکام ماه جاری پس از متهم کردن یونان به استقرار خودروهای زرهی آمریکایی در دو جزیره دریای اژه در نزدیکی سواحل ترکیه، سفیر یونان را احضار و به واشنگتن اعتراض کرد.
آخرین تشدید تنش آنکارا و آتن زمانی آغاز شد که منابع امنیتی ترکیه تصاویر هوایی را به اشتراک گذاشتند که ظاهراً کشتی‌های بارگیری شده با خودروهای زرهی آمریکا در دو جزیره لسبوس و ساموس یونان پهلو می‌گیرند. در این ارتباط رسانه‌های ترکیه هفته گذشته ویدئوهایی را منتشر کردند که به ادعای آنها توسط پهپادهای نظامی آنکارا گرفته شده و خودروهای زرهی را نشان می‌داد که از یک ناو یونانی تخلیه می‌شد. گفته می‌شود این تجهیزات توسط واشنگتن به آتن اهدا شده است.
آنکارا سفیر یونان را فراخوانده اما آتن هرگونه اتهام را بی‌اساس عنوان کرده است. دولت یونان مدعی است که فعالیت نظامی این کشور در دریای اژه، واکنش به سیاست‌های خصمانه ترکیه است.
در مقابل اردوغان نیز یونان را به مشارکت در «فریبکاری و تشدید تنش» متهم کرده و هشدار داده است که نتیجه مواجهه احتمالی با ترکیه، برای مردم یونان فاجعه‌بار خواهد بود.
هر دو کشور ترکیه و یونان عضو ائتلاف دفاعی ناتو هستند و سال‌ها است که بر سر مرزهای دریایی و حقوق اکتشاف انرژی در دریای اژه و مدیترانه شرقی با یکدیگر اختلاف دارند. امیدوارم از خبر آمریکا خواستار حل دیپلماتیک اختلافات یونان و ترکیه
شد
راضی بوده باشید.

آمریکا خواستار حل دیپلماتیک اختلافات یونان و ترکیه
شد  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۰۸ ۰۲:۳۸:۰۵