۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می
شود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می
شود
به گزارش خبرنگار سایت احکام، محمدصادق معتمدیان دوشنبه شب در گفتگوی خبری به توسعه ۱۴۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی در منطقه در طول سال‌های اخیر نیز اشاره کردو افزود: با توسعه اراضی کشاورزی، ۱.۵ میلیارد مترمکعب آب مازاد از حوضه آبریز دریاچه ارومیه برداشت شده و ۹۰ درصد آب این حوضه در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت سیزدهم با تمام توان بر تکمیل پروژه‌های سخت‌افزاری و پیشبرد برنامه‌های نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه متمرکز شده است، ادامه داد: مساحت آب دریاچه ارومیه هم اکنون ۶۰۶ کیلومتر مربع و حجم آن ۵۸۰ میلیون مترمکعب می‌باشد.
استاندار آذربایجان‌غربی همچنین با اشاره به اجرای برنامه‌های مختلف برای احیای دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: ۲۶ برنامه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پیش از این برای احیای دریاچه ارومیه مصوب شده و دولت سیزدهم به دنبال اتمام این پروژه‌هاست.
وی در ادامه به تکمیل مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه و انتقال آب کانی سیب به دریاچه ارومیه در یک سال اخیر اشاره کرد و افزود: دولت سیزدهم در کنار اتمام این دو پروژه، می کوشد تا پایان سال جاری برنامه‌های دیگری چون تکمیل سد چپرآباد و انتقال آب بادین آباد به کانی سیب را به سرانجام برساند.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه همچنین با تاکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه، افزود: اولویت دولت سیزدهم در حوزه نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه، تغییر الگوی کشت و مدیریت مصرف آب در کنار حمایت از کشاورزان است.
استاندار آذربایجان‌غربی به بهره‌برداری از باغ گردوی ۲ هزار و ۲۰۰ هکتاری در حوضه دریاچه ارومیه در راستای اصلاح الگوی کشت نیز اشاره کرده و اظهار داشت: با تغییر الگوی کشت و کاشت محصولاتی چون گردو و پسته، در کنار کاهش مصرف آب، شاهد افزایش درآمد مردم منطقه خواهیم بود.
وی با اعلام اینکه در سال گذشته ۱ هزار میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافته، افزود: دولت سیزدهم در مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل برنامه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه مصوب کرده است. امیدوارم از خبر ۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می
شود
راضی بوده باشید.

۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی مصرف می
شود  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۱۰ ۰۲:۴۰:۵۴