۶۴ درصد از محیط کشور بر روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار
دارد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۶۴ درصد از محیط کشور بر روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار
دارد
به گزارش خبرنگار سایت احکام، محمدحسن نامی امروز جمعه در جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان ضمن ابلاغ سلام وزیر کشور به مردم ولایی استان لرستان، اظهار داشت: ۶۴ مخاطره طبیعی و حوادث انسان‌ساز در دنیا شناسایی شده که از این تعداد ۴۴ مورد در کشورمان رخ‌داده و یا زمینه رخداد آن وجود دارد.
وی گفت: تاکنون زلزله و سیلاب بیشترین خسارت را به شهرها و روستاهای کشورمان وارد کرده؛ اما در کنار آن آتش‌سوزی، رانش زمین، فرونشست، سرمازدگی، خشکسالی، ریزگرد و سایر مخاطرات طبیعی در شهرها و روستاهای مختلف خسارت‌های هنگفتی را به بار آورده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تأکید بر این که فرمانداران، بخشداران، دهیاران، شهرداری‌ها و همه مسئولان مرتبط با ساخت‌وسازها لازم است نسبت به اطمینان از رعایت ملاک‌ها و ضوابط ساخت‌وساز از سوی سازندگان دقت لازم را در نظر بگیرند، تأکید کرد: بناهای ساختمانی جدید کشور باید بر اساس استانداردهای روز جهان در برابر زلزله ۸ ریشتر مقاوم‌سازی شوند.
نامی با بیان اینکه ۶۲ تا ۶۴ درصد از محیط کشور بر روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار دارد، افزود: تعداد ساختمان‌های ناایمن در کشور بسیار زیاد است، لذا توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت‌وساز و نظارت بر سازه جهت افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بررسی وضعیت رودخانه‌های استان، گفت: وضعیت خوبی در این باره در استان وجود دارد و نیاز است در آینده برید و ساحل‌سازی در مواردی که نیاز است انجام شود.
معاون وزیر کشور به‌ضرورت بهره‌برداری از سد «معشوره» اشاره کرد و گفت: این سد ظرفیت بسیاری خوبی دارد که برای تأمین اعتبار آن پیگیری‌های لازم صورت خواهد گرفت.
نامی آمادگی مدیران در پیشگیری از بحران را یک اولویت دانست و افزود: مهم‌ترین بحث در موضوع بحران، به‌ویژه در سیل و زلزله پیشگیری است.
وی به بازدید خود از مناطقی از لرستان که دچار رانش شده بود اشاره کرد و گفت: امید است با مباحث مهندسی و مستحکم‌سازی مناطق دارای رانش را بازسازی کنیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به آمادگی این سازمان برای بهره‌برداری از فناوری‌های جدید مانند پرتودهی هسته‌ای و پرتودهی ازبین‌بردن آفات کشاورزی در استان اشاره کرد و افزود: اقدامات مؤثری می‌توان در این زمینه انجام داد.
نامی با اشاره به لزوم استفاده از بالگرد در لرستان، گفت: استفاده از بالگرد در امر اطفای حریق با تجهیزات لازم به‌صورت منطقه‌ای و تمرکزی استفاده می‌شود.
وی با اشاره به خدمات‌رسانی از طریق بالگرد در سیلاب دو هفته پیش شهرستان الیگودرز در مناطق عشایری، گفت: باتوجه‌به اینکه بالگرد نیازمند نگهداری و مسائل فنی است استفاده از آن به‌صورت منطقه‌ای در لرستان فراهم شده است. امیدوارم از خبر ۶۴ درصد از محیط کشور بر روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار
دارد
راضی بوده باشید.

۶۴ درصد از محیط کشور بر روی گسل یا حریم گسل‌ها قرار
دارد  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۴-۱۳ ۰۲:۳۸:۵۸