۶۴۲ هزار تن سیب درختی از گمرکات آذربایجان ‌غربی صادر شده
است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۶۴۲ هزار تن سیب درختی از گمرکات آذربایجان ‌غربی صادر شده
است
به گزارش خبرنگار سایت احکام، خسرو شهبازی عصر پنجشنبه در جلسه بررسی راهکارهای توان صادراتی محصول سیب استان در ارومیه گفت: در سال گذشته از مجموع ۷۵۵ هزار تن سیب صادر شده از کشور ایران به کشورهای هدف، ۶۴۲ هزار تن سیب فقط از طریق گمرکات استان به کشورهای هدف صادر شده است.
وی افزود: تاکنون سیب درختی درجه ۲ و مخلوط آذربایجان غربی به صورت فله‌ای و بسته بندی در باغات استان به عراق صادر شده است.
شهبازی ادامه داد: این موضوع به صادرات سیب استان در سالهای آینده لطمه وارد می‌کند و استان آمادگی سورت و بسته بندی محصول سیب صادراتی و حتی لوکس در هر سایز و انداره ای به این کشور را داراست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به سفر هیأت عراقی به استان گفت: بحث برگشت ارز، حمل یکسره سیب در پایانه‌های اقلیم عراقی، نوع سورت و بسته بندی نیز در سفر این هیأت بررسی شد.
وی ادامه داد: هیأت عراقی نهالستان‌ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و مزارع و باغات استان را مشاهده کردند و هدف تسهیل صادرات انواع میوه‌ها و محصولات کشاورزی و توسعه آن به کشور عراق بوده است.
شهبازی اضافه کرد: طبق توافقات انجام شده، در سفر رئیس جمهور عراق به کشور ایران که در آینده نزدیک انجام می‌گیرد، دو طرف تفاهم نامه‌ای برای تسهیل و روان سازی صادرات محصولات کشاورزی منعقد خواهند کرد.
وی با اشاره به لزوم داشتن تقویم زراعی کشور هدف برای برنامه ریزی صادراتی بیان کرد: استان آذربایجان غربی در تمامی فصول علاوه بر محصولات کشاورزی آمادگی تأمین کالاها و محصولات مورد نیاز کشور عراق با توجه به تقویم زراعی کشور را داراست.
سالانه بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب در کشور تولیدمی شود، آذربایجان غربی حدود ۳۰ درصد سیب درختی کشور را تولید می‌کند. امیدوارم از خبر ۶۴۲ هزار تن سیب درختی از گمرکات آذربایجان ‌غربی صادر شده
است
راضی بوده باشید.

۶۴۲ هزار تن سیب درختی از گمرکات آذربایجان ‌غربی صادر شده
است  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۵-۱۰ ۰۲:۴۲:۲۵