۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها فعال است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها فعال است به گزارش خبرنگار سایت احکام، سید احمدرضا سید علیان روز دوشنبه در دیدار صمیمانه با تشکل‌های زیر مجموعه دام و طیور لرستان، اظهار داشت: یکی از اساسی‌ترین مشکلات این حوزه، تسهیلات، نهاده‌ها، چندبرابر شدن هزینه‌های تولید، کاهش توان تولیدکنندگان و… است.
افزایش قیمت شکر در حال رفع‌شدن است
وی تصریح کرد: طرح مردمی‌سازی یارانه که اتفاق افتاد، ارز یارانه‌ای دولت را تحت‌فشار قرار داده است و اگر به قیمت غیر ترجیحی و نمایی نزدیک شود، می‌تواند اقتصاد را نجات دهد.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور، ادامه داد: اما باز هم فاصله بین ارز ترجیحی و آزاد، مشکلاتی را ایجاد کرد که بخشی از آن در تأمین سویا خودش را نشان داد.
سید علیان، اظهار کرد: در بحث ارز ترجیحی به‌عنوان جراحی اقتصادی نامبرده شده است تا تولیدکنندگان را از شرایط موجود رها کنیم و آنها در شرایط اقتصاد باز قرار گیرند.
وی افزود: اساسی‌ترین محور، عرضه و تقاضا است؛ اما باز هم به شکلی از فاصله ارز ترجیحی و آزاد به نیمایی و آزاد رسیدیم و به‌نوعی تولیدکنندگان را در تأمین نهاده‌ها، خوراک دام و طیور و… نتوانست تأمین کند.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور با اشاره به اقدام بانک کشاورزی در راستای پیگیری امهال تسهیلات پرداختی، اشاره کرد و گفت: باتوجه‌به خواست و مطالبات تولیدکنندگان، بهره‌برداران و فعالان حوزه کشاورزی؛ دغدغه بانک را نیز نمی‌توان نادیده گرفت؛ زیرا آنچه مستلزم است در امهال نامه‌نگاری شده است تا بتواند به تولیدکننده کمک کند.
سید علیان با اشاره به مشکل شکر نیز، عنوان کرد: افزایش قیمت شکر جهشی بود و در تأمین آن مشکلات زیادی ایجاد شد و همین موضوع نیز باعث شد تا زنبورداران نیز متضرر شوند؛ اما خوشبختانه با اقدامات و پیگیری‌های صورت‌گرفته؛ مشکل در حال رفع‌شدن است.
۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها در کشور فعال است
وی اظهار کرد: علی‌رغم بیان مشکلات در حوزه مرغ مادر، گوشتی، ماکیان و… خریدهای خوبی توسط شرکت پشتیبانی امور دام صورت‌گرفته است و به طور روزانه گزارش‌گیری انجام می‌شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور، اضافه کرد: در صدد هستیم تا با استفاده از سیاست‌گذاری‌ها، دیگر اقلام نیز در بازارگاه خریداری شوند.
سید علیان همچنین به موضوع استفاده از پسماندها نیز اشاره کرد و گفت: در دنیا از پسماندهای زراعی، باغی، بقایای آنها و… برای مرغ و طیور استفاده می‌کنند و در شناسه کالا نیز این مورد را قید می‌کنند تا مصرف‌کننده اطلاع داشته باشد.
وی افزود: در دنیا از کنجاله پنبه، آفتاب‌گردان، ذرت خوشه‌ای و… بهترین استفاده می‌شود، باید مقداری چارچوب‌های ذهنی را بسط و توسعه دهیم و بتوانیم با استفاده از روش‌های جدید و نوین، کیفیت را ارتقا دهیم.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور، عنوان کرد: معاونت امور دام در وزارت جهاد کشاورزی، سال گذشته ۳۵ همت را برای پرداخت تسهیلات اعلام نیاز کرده بود که برای جراحی بزرگ اقتصادی در بخش کشاورزی پرداخت شود؛ اما از این مبلغ تنها ۱۰ همت به وزارت جهاد کشاورزی پرداخت شد.
سید علیان، تصریح کرد: ۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها در کشور فعال است و مابقی به دلیل عدم تسهیلات بانکی، نبود توان خرید نهاده، و عدم توان سرمایه در گردش و… غیرفعال هستند.
وی گفت: در حال حاضر پاشنه آشیل استمرار تولید، تسهیلات ارزان‌قیمت است که بتواند این مرحله را پشت سر بگذارند که این مشکل به‌زودی حل می‌شود؛ زیرا مصوبات آن را اخذ کرده‌اند.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام کشور، اظهار کرد: در کل کشور چهار میلیون و ۵۰۰ تولیدکننده داریم که مصرف ۸۰ میلیون نفر را تأمین می‌کنند، درصورتی‌که تولیدکننده حمایت شود، همه ۸۰ میلیون نفر منتفع می‌شوند. امیدوارم از خبر ۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها فعال است راضی بوده باشید.

۵۵ درصد ظرفیت دامداری‌ها فعال است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۹ ۰۲:۳۸:۲۴