۴ بیمار بورگر در مشهد شناسایی شدند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۴ بیمار بورگر در مشهد شناسایی شدند بهاره فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: به همت انجمن حمایت از بیماران بورگر، بازدید میدانی از کمپ ترک اعتیاد بهار زندگی و بانوان سایت احکامآفرین، به جهت اطلاع‌رسانی و معاینه عروقی مددجویان این مراکز انجام شد.
مدیر انجمن حمایت از بیماران بورگر در خراسان رضوی گفت: این بازدیدها که به دعوت دو مؤسسه نگهداری و کاهش آسیب بانوان و آقایان معتاد که زیر نظر اداره کل بهزیستی خراسان رضوی فعالیت دارد، انجام شد.
وی هدف از این بازدید را بررسی و معاینه مددجویان این مراکز عنوان کرد و افزود: در این بازدیدها، چهار مورد بیماری بورگر در میان افراد حاضر در این مراکز شناسایی و پس از شرح بیماری و اهمیت ترک سیگار به این بیماران، داروهای لازم شامل گشادکننده عروقی (پلتال)، ضد لخته (آپیکسابان)، و ترک مصرف سیگار (وارنیکلین)، توسط انجمن حمایت از بیماران بورگر تهیه و تحویل آن‌ها شد.
فاضلی یادآور شد: با توجه به ابتلاء ۲ بیمار از ۵۰ مددجو حاضر در کمپ آقایان که در جلسه اطلاع‌رسانی حضور داشتند و شناسایی ۲ مورد بیماری از ۴۵ مددجو در کمپ بانوان، به نظر می‌رسد شیوع بیماری بورگر بیش از میزان مورد انتظار بوده و باید شیوع این بیماری در منطقه خراسان رضوی به‌صورت ویژه بررسی شود.
مدیر انجمن حمایت از بیماران بورگر در خراسان رضوی ادامه داد: همچنین با توجه به هزینه بالای داروی وارداتی پلتال که داروی اصلی بیماران بورگر است، باید اقدامات مناسب در جهت جلب حمایت وزارت بهداشت به‌منظور تهیه مقرون به‌صرفه‌تر این دارو صورت گیرد.
گفتنی است؛ بیماری بورگر، نوعی بیماری عروق اندام‌ها به علت افزایش حساسیت به ترکیبات موجود در تنباکو است که می‌تواند باعث قطع عضو نیز شده و بروز آن در مردان جوان سیگاری ۲۵ الی ۴۵ سال شایع است اما در سال‌های اخیر و با افزایش مصرف سیگار این بیماری در خانم‌های جوان نیز مشاهده شده است. امیدوارم از خبر ۴ بیمار بورگر در مشهد شناسایی شدند راضی بوده باشید.

۴ بیمار بورگر در مشهد شناسایی شدند  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۳-۲۰ ۰۲:۴۲:۴۷