۲هزار وسیله بازی در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»/بانی اصلی
مردمند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر ۲هزار وسیله بازی در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»/بانی اصلی
مردمند
سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها: امسال دومین سالی است، که به مناسبت ایام نورانی دهه امامت و ولایت و روز عید سعید غدیر خم شاهد برگزاری «مهمونی مردمی ۱۰ کیلومتری غدیر» در تهران خواهیم بود، که البته در سال جاری آن طور که ساسان زارع دبیر ستاد مردمی برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر اعلام کرد است، دیگر این جن فقط در تهران نیست و بنابر برنامه ریزی های انجام شده «مهمونی کیلومتری غدیر» در ۲۴ مرکز استان و ۷۰ شهرستان ایران اسلامی برگزار می‌شود.
برای آنکه در خصوص این جشن بهتر و بیشتر بدانیم، با حجت الاسلام محمدجواد زهرایی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران به گفتگو نشستیم و ابتدا در خصوص «چرایی» برگزاری «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» سوال کردیم، که وی در پاسخ گفت: ما در مسائل دینی و معنویات و درس‌های مربوط به اهل بیت (ع) همانطور که روضه و مناجات و عزاداری‌ها را مؤثر و مناسب می‌دانیم، برگزاری جشن‌ها و شادی را نیز مناسب قلمداد می‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه در جشن‌های مربوط به اهل بیت نیز می‌توان کسب معنویت کرد، گفت: از سال گذشته تلاش‌هایی شد، تا مدل‌های جدیدتری از جشن‌های ملی و دینی طراحی شود، که یکی از آن‌ها همین «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» شد، این طبیعی بود، که در مباحث شادی و نشاط بایستی جشن‌های گسترده‌تر و بهتری گرفته می‌شد، تا مردم بیش از پیش با عید غدیر خم ارتباط بگیرند.
درخواست‌های فراوانی از خانواده‌ها برای برپایی موکب خانوادگی در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» داشتیم
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تهران اطعام را یکی از اعمال سفارش شده در غدیر دانست و گفت: طبق روایات متعدد اطعام کردن در روز عید غدیر بسیار حسنه و مورد تاکید است و باعث می‌شود که این سنت به دست فراموشی سپرده نشود، به همین دلیل در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» مبحث اطعام لحاظ و پررنگ شد و البته در کنار آن جلوه‌هایی از جشن به ویژه برای کودکان مهیا شده است.

وی استفاده از وسایل بازی، کروه‌های سرود و مجموعه‌های تلویزیونی حوزه کودک برای ایجاد لحظات شاد و فراموش نشدنی ویژه کودکان را از دیگر جلوه‌های «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» دانست و گفت: همه جوامع به شادی‌های اجتماعی، برنامه‌ها و نشاط اجتماعی نیاز دارند، تا لحظات لذت بخشی را مردم در کنار هم باشند، در کشور ما که متعلق به اهل بیت (ع) است، نیز می‌طلبد، تا جشن‌های بزرگ با محوریت امیرالمومنین (ع) در چنین سطوحی برگزار شود.
زهرایی در مورد چگونگی اجرای «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» و جوانب اجرای آن نیز گفت: یک نکته مهم در اجرای این میهمانی بزرگ برگزاری مردمی آن است، گروه‌های مردمی، مواکب مردمی اربعین و مواکب خانوادگی متعددی درخواسته داده و تدارک برپایی موکب در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» را داشته‌اند، در بسیاری از مواقع خانواده‌هایی داشتیم، که همه اعضا آن خواستار مشارکت در این جشن و برپایی موکب و اطعام مردم و توزیع هدایا را داشته‌اند، مردم در برگزاری این میهمانی پای کار بوده‌اند.
بیش از ۲۰۰۰ وسیله بازی کودکان در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»
وی با بیان اینکه نذورات مردمی فراوانی برای برپایی هرچه با شکوه تر این میهمانی تهیه شده است، گفت: این بسیار اهمیت دارد، که خود مردم جشن را ایجاد می‌کنند و خود بانی شادی مردمی و نشاط اجتماعی در جشنی به نام مولای متقیان (ع) می‌شوند.
این مسئول تبلیغی و فرهنگی گفت: البته دستگاه‌های فرهنگی و خدمات رسان نیز در این جشن ایجاد نقش کرده و پشتیبانی داشته‌اند، نیروی انتظامی در مباحث ایجاد نظم ترافیکی نقش عمده‌ای داشته، شهرداری به طور جدی پای کار است، حتی امسال شاهد حضور پررنگ اداره پست، کمیته امداد، اوقاف و… نیز بوده‌ایم و برای کمک آمده‌اند، تا جشن بهتری رقم بخورد، اما آنچه مهم است، آن است که مردم به طور عمده عهده دار برگزاری جشن هستند.

وی مواکب مردمی پذیرایی در سال جاری را نسبت به سال گذشته پررنگ‌تر ارزیابی کرد و گفت: برپایی مواکب فرهنگی مختلف، ایجاد شرایط مفرح بازی با بیش از دو هزار وسیله بازی برای بچه‌ها و دیگر موارد برای این جشن پیش بینی شده است.
مردم بانی «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» هستند / ‏‬ بانیان مردمی علاقه مند به حضور خانواده‌ها هستند
این مسئول فرهنگی گفت: «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» از میدان امام حسین (ع) آغاز شده و پس از طی میدان فردوسی، میدان انقلاب و چهارراه بهبودی به میدان آزادی می‌رسد و یک هزار و ۳۰۰ موکب، ۵۰ هزار نفر خادم و ۲۰۰ موکب شربتخانه در آن فعال است و اجرای بیش از ۲۰۰ گروه سرود، پیاده سازی شهربازی ۱۰ کیلومتری، برپایی میزهای مشاوره، غرفه‌های ویژه نقاشی کودکان، برگزاری پویش هدیه اسباب بازی (هدیه اسباب بازی به مناطق محروم) و توزیع یک میلیون کتاب با موضوع غدیر از برنامه‌های پیش بینی شده در این جشن است.
زهرایی در پاسخ به این سوال خبرنگار سایت احکام که «پیش بینی حضور چه میزان جمعیت در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» شده است؟» گفت: سال گذشته شاید آنچه جمع بندی ما بود، کمتر از جمعیت عظیمی بود، که در جشن حضور پیدا کردند، طبق اعلام پلیس سال گذشته سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جشن شرکت داشتند، که امسال پیش بینی ما حضور جمعیتی به مراتب بیشتر است.
وی نکته آخر در خصوص «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» را این‌طور بیان کرد: این جشن مردمی است، مواکب مردمی است و این مواکب مردمی و بانیان آن علاقه مند هستند، که شادی خود را با همشهریان خود در تهران به اشتراک بگذارند و مشتاقند، افراد بیشتری به طور خانوادگی در این جشن شرکت کنند و فرزندان و کودکان به عنوان آینده سازان کشور بیش از پیش با فرهنگ امامت و غدیر خم آشنا شوند. امیدوارم از خبر ۲هزار وسیله بازی در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»/بانی اصلی
مردمند
راضی بوده باشید.

۲هزار وسیله بازی در «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر»/بانی اصلی
مردمند  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۰۶ ۰۲:۳۸:۲۱