یک مقام صهیونیستی از ۶ تهدید خطیر سال آتی «تل آویو» پرده
برداشت

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر یک مقام صهیونیستی از ۶ تهدید خطیر سال آتی «تل آویو» پرده
برداشت
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از وبگاه فلسطینی الشهاب نیوز، یک مقام بلندپایه امنیتی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی بی‌سابقه فاش ساخت: «اسرائیل» سال آینده باید خود را برای مجموعه خطیری از «چالش‌های پیچیده» داخلی و خارجی آماده کند.
به گزارش وبگاه فلسطینی الشهاب نیوز، «تامیر هایمن» مدیر مرکز پژوهش‌های «امنیت داخلی» رژیم صهیونیستی با خطرناک خواندن چالش‌های سال آینده این رژیم عنوان کرد که سناریوهای خطرناک کوتاه مدت و بلند مدت عدیده‌ای در سال آینده امنیت داخلی و خارجی تل آویو را تهدید می‌کند.
وی با بر شمردن این تهدیدات اذعان کرد: برخی از این تهدیدات «تاکتیکی» و کوتاه مدت هستند، اما برخی دیگر، راهبردی و «بلندمدت» و شاید «اسرائیل» توان نظامی و فنآورانه مهار چالش‌های تاکتیکی کوتاه مدت را داشته باشد، اما این توانایی‌ها بدون هزینه نخواهد بود و چه بسا، تل آویو را برای مقابله با تهدیدات راهبردی با دشمنان خارجی خود تضعیف و ناتوان خواهد کرد.
رئیس پیشین واحد اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی در ادامه به تشریح ۶ چالش و تهدید دشوار این رژیم پرداخت.
تهدید جنبش حزب الله لبنان
به اذعان ژنرال ذخیره رژیم صهیونیستی، تهدید جنبش حزب الله لبنان علیه این رژیم با همه تهدیدات دیگری که تل آویو را محاصره کرده‌اند، متفاوت است، زیرا برخلاف سایر تهدیدات راهبردی گریبانگیر «اسرائیل» که واقعیت مواجهه با آنها ناواضح است، اما تهدید حزب الله مستقیم، محسوس و عینی و از نزدیک است.
به گواه این ژنرال صهیونیستی، مقابله با آنچه که تحریکات مرزی و نظامی حزب الله لبنان خواند، مبتنی بر کیفیت تعامل مقامات اسرائیلی در صیانت از قدرت بازدارندگی این رژیم است و خطر حزب الله از نوع تهدیدی «تاکتیکی» است.
تهدید ایران
تامیر هایمن درباره پرونده مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی ایران اذعان کرد که ما در برابر ایران با دو شکل از تهدید مواجه هستیم: نوع اول، تهدید تاکتیکی و مرتبط با بازوان نظامی ایران در اطراف مرزهای تل آویو است که «اسرائیل» با اتخاذ سیاست درگیری موقت در میان جنگ فراگیر مقابله می‌کند، اما چالش اصلی و راهبردی با ایران، در تهدید هسته‌ای این کشور علیه ما است.
به اقرار این مقام امنیتی باسابقه، ایران علی‌رغم تهدیدات و فشارهای خارجی، در آستانه هسته‌ای شدن پیش تاخته است و تل آویو هیچ‌گونه گزینه‌ای برای مهار ایران هسته‌ای ندارد.
وی در ادامه اعتراف کرد که توافق هسته‌ای (برجام) میان ایران و آمریکا راه حل بسیار خوبی بود، اما کابینه سابق بنیامین نتانیاهو با پروپاگاندای بی‌امان رسانه‌ای، سرانجام توانست دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را در لغو یک طرفه آن مجاب کند.
تهدیدات گروه‌های مقاومت فلسطین
ژنرال نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه به اوج‌گیری دامنه تهدیدات مقاومتی گروه‌های فلسطینی در کرانه باختری ضد امنیت داخلی تل آویو در ماه‌های گذشته اشاره کرد و افزود: تشدید عملیات‌های مقاومتی فلسطینیان روی دیگری از تهدیدات تاکتیکی کوتاه مدت علیه امنیت تل آویو است.
به ادعای این مقام امنیتی، اگرچه «اسرائیل» در کوتاه مدت با توجه به توان اطلاعاتی و نظامی امکان مهار این عملیات‌ها را دارد، اما مهار موقت این تهدیدات در درازمدت، تبعات راهبردی خطیری ضد تل آویو دارد، زیرا غیاب افقی برای حل و فصل این معضل در کنار ضعف تشکیلات ساختاری خودگردان فلسطین از یک سو، و از سوی دیگر، احتمال وخامت اوضاع با نبود رهبری یکپارچه پس از محمد عباس به ویژه آنکه «اسرائیل» توان کنترل کامل سیاسی کرانه باختری را ندارد، در نتیجه، موجب خواهد شد زندگی ملیون‌ها فلسطینی ساکن در این کرانه، تل آویو را با چالشی جدی در کنار تهدید قومیتی دوگانه در داخل اراضی اشغالی مواجه کند.
مناسبات با آمریکا
به گفته هایمن، پیوند «اسرائیل» با آمریکا به مثابه رکن اساسی و سوپاپ اطمینان برای حیات تل آویو در مواجه با تهدیدات خارجی و داخلی است.
وی تهدید تاکتیکی کوتاه مدت چالش و نوسان در مناسبات این رژیم با دولتمردان آمریکایی را در نوع تعامل کابینه با اعتراضات داخلی در فلسطین اشغالی علیه برنامه اصلاحات قضائی نتانیاهو عنوان کرد.
به باور این تحلیلگر صهیونیستی، اعتراضات داخلی در مرحله کنونی که به تیرگی روابط میان نخست وزیر کابینه با جو بایدن انجامیده است، تاکتیکی و کوتاه مدت است و ممکن است با تغییر کابینه فعلی، با سیاست‌های واشنگتن در قبال اراضی اشغالی منسجم و همسو شود.
به اعتقاد ژنرال هایمن، تهدید راهبردی تل آویو با واشنگتن به میزان نفوذ «جریان ترقی‌خواه» در داخل حزب دموکرات بستگی دارد که همواره سیاست مدارا با پرونده فلسطینی‌ها و مخالفت با سیاست‌های «اسرائیل» در مقابله با گروه‌های فلسطینی را اتخاذ کرده است.
به گفته هایمن، در مقابل، جمهوری خواهان آمریکا بر اساس، شواهد موجود در شرایط کنونی آمریکا در صورت پیروزی در انتخابات بیشتر تمرکز به درون و حل مشکلات داخی که این روزها آمریکا با آن دست و پنجه می‌کند، معطوف خواهد بود و افزون بر این، چند پارگی و اختلافات داخلی میان جریان‌های لابی اسرائیلی از جمله میان جریان لیبرال‌ها و جریان ارتودکس‌ها می‌تواند به کاهش حمایت از تل آویو منجر شود.
شکاف و چنددستگی در فلسطین اشغالی
این مقام صهیونیستی در پایان به معضل «برنامه اصلاحات قضائی» نتانیاهو در داخلی اراضی اشغالی پرداخت.
به اذعان هایمن، با طرح اصلاحات قضائی از سوی نتانیاهو، گویا دُمل چرکین اختلافات رسوب کرده پنهان در داخل «جامعه اسرائیل» ناگهان سر بر آورده است. به ادعای وی، این تهدید از نوع تاکتیکی و کوتاه مدت است.
به ارزیابی این مقام امنیتی، این تهدید می‌تواند با عقب‌نشینی کابینه یا تفاهم به شکل تاکتیکی برطرف شود، اما در صورتی این خطر راهبردی و بلند مدت خواهد بود که موافقان و مخالفان این لایحه از سیاست خود عدول نکنند که موجب تعمیق اختلافات قومی، مذهبی، فرهنگی، طبقاتی و نژادی خواهد شد. به ویژه آنکه، این اختلافات تا سطح ارتش رسوخ کرده و ممکن است به بی‌اعتمادی در داخل «جامعه اسرائیل» دامن بزند. امیدوارم از خبر یک مقام صهیونیستی از ۶ تهدید خطیر سال آتی «تل آویو» پرده
برداشت
راضی بوده باشید.

یک مقام صهیونیستی از ۶ تهدید خطیر سال آتی «تل آویو» پرده
برداشت  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۱۷ ۰۲:۴۲:۳۵