یک شب پس ازسقوط هواپیمای فرمانده واگنر/حواشی واگنر پس از
پریگوژین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر یک شب پس ازسقوط هواپیمای فرمانده واگنر/حواشی واگنر پس از
پریگوژین
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از الجزیره، اورژانس روسیه اعلام کرد که جستجو برای یافتن اجساد مسافران هواپیمای سقوط کرده در شمال مسکو به پایان رسیده است.
همزمان گزارش‌ها از بلاروس حاکی از قطع اینترنت موبایل در منطقه اردوگاه واگنر در منطقه آسیپوویچی دارد.
پیدا شدن ده‌ها جسد
رسانه‌های روسی تائید کردند که اجساد ده سرنشین هواپیمای سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شده است.
از سوی دیگر، وب سایت ردوفکا روسیه به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که به همراه فرمانده واگنر، همچنین «والری چکالوف»، تنها مسئول سازماندهی برنامه‌های پریگوژین نیز در سقوط هواپیما کشته شده است.
همیشه پای آمریکا در میان است
رسانه‌های غربی و مقامات آمریکایی نیز پس از سقوط هواپیمای فرمانده واگنر فرصت را غنیمت شمرده و به طرح ادعاهایی درباره سرنوشت او می‌پردازند، از جمله فایننشال تایمز به نقل از یک مقام غربی ادعا کرد: «به ما اطلاع داده‌اند که هواپیمای سقوط کرده در شمال مسکو که حامل فرمانده واگنر بوده است، با موشک ضد هوایی روسیه سرنگون شده است.»
وال استریت ژورنال همچنین به نقل از مشاور امنیت ملی آمریکا گزارش داد که کارشناسان و مقامات امنیتی آمریکا دو ماه پیش در مورد پریگوژین با مشاور ارشد پوتین صحبت کرده بودند.
همچنین سی ان ان به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را اعلام نکرد، گزارش داد که مرگ زودهنگام پریگوژین تا حد زیادی توسط دولت بایدن پیش بینی شده بود.
عزای غیررسمی ساختمان واگنر
همزمان با اعلام سانحه مرگبار سقوط هواپیمای فرمانده واگنر، چراغ‌های ساختمان شرکت واگنر در سن پترزبورگ به شکل صلیب روشن شد.
وب سایت ردوکا نیز اعلام کرد که سایر رهبران گروه واگنر قرار است پس از یک نشست هماهنگ، بیانیه‌ای ویدئویی درباره دوران پس از پریگوژین ارائه دهند.
با قوت گرفتن شایعات درباره علت سقوط هواپیمای فرمانده گروه واگنر، اکانت تلگرامی واگنر اعلام کرد: «از رسانه‌ها می‌خواهیم که اطلاعات نادرست درباره شورای رهبران واگنر و سرنوشت پریگوژین منتشر نکنند.»
فرمانده واگنر کجا بود؟
یک منبع سیاسی در گروه واگنر هم گفته است که پریگوژین از سفر به آفریقا باز می‌گشت و از طریق مسکو در حال آمدن به سن پترزبورگ بود. این منبع سیاسی در گروه واگنر همچنین تائید کرد که به احتمال زیادی پریگوژین به طرز غم انگیزی درگذشته است.
هنوز مشخص نشده که آیا فرمانده واگنر در جریان توقف در شهر مسکو پس از بازگشت از آفریقا با مقامات ارشد روسیه مانند «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور این کشور نیز دیدار داشته است یا خیر؟
منبع سیاسی در گروه واگنر همچنین افزوده است که ما هنوز هیچ حدس و گمانی درباره سرنوشت پریکوژین نداریم و با مقامات روس در حال بررسی همه جانبه اوضاع هستیم و با آنها در تماس نزدیک قرار داریم. این منبع آگاه همچنین تاکید کرده که واگنر فقط به اطلاعات منابع رسمی مسکو تکیه می‌کند.
تلفن پریگوژین کنار یک جسد
مقام سیاسی و مطلع در گروه واگنر همچنین اعلام کرد که جسد پریگوژین در لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده، اما تلفن او در نزدیکی یکی از اجساد پیدا شده است.
تقریباً ۷ ساعت پس از سقوط هواپیمای فرمانده واگنر، رسانه‌ها اعلام کردند که خودروهای متعلق به مقامات رسمی روسیه با جعبه‌هایی که از محل سقوط هواپیما همراه داشتند، منطقه سقوط هواپیما را بسته و آنجا را ترک کردند.
سقوط هواپیمای فرمانده واگنر
ساعاتی پیش از این اعلام شده بود که بر اثر سقوط یک فروند هواپیما در شمال روسیه، ۹ نفر به همراه «پریگوژین» فرمانده گروه واگنر کشته شدند.
این در حالیست که مقامات مسکو در ساعات ابتدایی انتشار این خبر، مرگ «پریگوژین» را تأیید نکرده بودند.
به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، این هواپیما یک جت شخصی با شماره ثبت RA-۰۲۷۹۵ در حال پرواز از مسکو و حامل ۱۰ مسافر بود که نزدیک منطقه «تور» سقوط کرد.
به گزارش روسیا الیوم، سازمان هواپیمایی کشوری روسیه در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «پریگوژین» (فرمانده واگنر) یکی از مسافران هواپیمایی است که متلاشی شده است. وی در این حادثه کشته شد.
در بیانیه وزارت امور اضطراری روسیه آمده است: تحقیقات درباره پشت پرده سقوط این هواپیما که مؤسس گروه واگنر نیز در آن بود آغاز شده است.
این بیانیه می‌افزاید: هواپیمای تجاری خصوصی Embraer در تور (Tver) سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. این هواپیما از مسکو به سمت سن پترزبورگ در حرکت بود. مالک هواپیما نیز «پریگوژین» اعلام شده است.
سایت روسی «ریدووکا» اعلام کرد: هواپیمای دوم مرتبط با فرمانده واگنر بر فراز مسکو در حال پرواز بود و درخواست فرود در فرودگاه پایتخت روسیه را نداشته است. احتمال دارد که «پریگوژین» فقط نام خود را به دلایل امنیتی در فهرست مسافران هواپیما ثبت کرده باشد؛ اما سوار هواپیمای دیگری شده باشد.
اطلاعات ناوبری حاکی از آن است که هواپیمای سقوط کرده در شمال مسکو تا ارتفاع ۲۸۰۰۰ فوتی صعود کرد و قبل از قطع تماس، سقوط کرده است.
کارنامه جنجالی پریگوژین
«یوگنی پریگوژین»، فرمانده گروه شورشی واگنر در اواخر ژوئن علیه مسکو دست به شورش زده بود و در نهایت ظرف ۲۴ ساعت از عملیات کودتای خود عقب‌نشینی کرد. او از افراد نزدیک به «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه بود، اما پس از کودتا از چشم پوتین افتاد و بیشتر در بلاروس مستقر بود.
گروه واگنر به عنوان گروهی وابسته به روسیه شناخته می‌شود و در چند ماه گذشته روابط این گروه با مسکو با چالش‌هایی روبرو شده بود.
واگنر از کودتا در نیجر نیز حمایت کرده بود و بیست روز پیش نیز، همزمان با کودتا در نیجر، پریگوژین اعلام کرد که نیروهای واگنر آماده افزایش حضور در آفریقا هستند. نقش این گروه در حمایت از دولت‌های مالی و جمهوری آفریقای مرکزی، یکی از نگرانی‌های دولت‌های غربی محسوب می‌شود. آمریکا این گروه را به جنایت گسترده متهم و تحریم‌هایی را علیه این گروه که آن را سازمان «تبهکار» نامیده، اعمال کرده است. امیدوارم از خبر یک شب پس ازسقوط هواپیمای فرمانده واگنر/حواشی واگنر پس از
پریگوژین
راضی بوده باشید.

یک شب پس ازسقوط هواپیمای فرمانده واگنر/حواشی واگنر پس از
پریگوژین  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۴ ۰۲:۳۷:۳۸