«یونیفل» اسب تروای غرب ضد لبنان گشته/حافظان صلح در قامت
اشغالگران

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر «یونیفل» اسب تروای غرب ضد لبنان گشته/حافظان صلح در قامت
اشغالگران
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، «طارق عبود» تحلیلگر مسائل سیاسی درباره پرونده داغ حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل) در نقاط مرزی تنش‌زا میان لبنان و رژیم صهیونیستی گفت: دولت لبنان بسیار تلاش کرد تا اصلاحاتی در بند مصوبه شورای امنیت درباره «آزادی عمل» نیروهای یونیفل انجام دهد؛ اما موفق نشد.»
نویسنده و تحلیلگر لبنانی با اشاره به تصویب دوباره تمدید حضور نیروهای یونیفل در نقاط مرزی برای یک سال دیگر در جنوب لبنان گفت: دولت لبنان تلاش زیادی برای اصلاح بند مصوب شورای امنیت برای کنترل اختیارات و تحرکات مرزی آزادانه این نیروهای چند ملیتی با نظارت ارتش لبنان در نقاط مرزی کرد؛ اما تلاش کشورهای غربی مانع از انجام این اصلاحات شد.
طارق عبود افزود: کشورهای غربی در رأس آن، آمریکا، فرانسه و انگلیس و برخی از کشورای عربی دیگر با دست‌اندازی در شورای امنیت سازمان ملل بار دیگر همچون سال گذشته، موضوع اختلافی دولت لبنان با کشورهای غربی درباره آزادی عمل یونیفل و بدون نظارت دولت یا ارتش لبنان را تصویب کردند.
این نویسنده و استاد دانشگاه لبنانی تصریح کرد: هدف آمریکا و غرب درباره اختصاص «آزادی عمل» تحرکات نیروهای یونیفل در نوار مرزی لبنان با اراضی اشغالی، اعطای مأموریت‌ها و اختیاراتی به این نیروها است که ذاتاً رژیم صهیونیستی ناتوان از ایفای آن در مناطق مرزی با لبنان به علت حضور نیروهای حزب الله است.
به گفته این تحلیلگر لبنانی، نیروهای رزمی «اسرائیل» از عملیات‌های شناسایی مرزی مانند پایش مرزی، فیلمبرداری و دیده بانی نوار مرزی لبنان که با حضور نیروهای ارتش و حزب الله لبنان متمرکز است، عاجز و ناتوانند، بنابراین، به دنبال تحقق این مأموریت در پوشش نیروهای یونیفل هستند.
تحلیلگر سیاسی عرب در بخش دیگری از سخنان خود با رسانه روسی تاکید کرد که نیروهای یونیفل طی یک سال گذشته هیچ گونه هماهنگی با ارتش لبنان برای فعالیت‌های مرزی خود نداشت و به همین منظور، تمایلی به حضور ناظر لبنانی ندارد.
عبود با ابراز تأسف از عملکرد کشورهای غربی در شورای امنیت در بازیچه قرار دادن امنیت ملی و سیاسی حاکمیت لبنان تاکید کرد که کشورهای غربی با تصویب حضور آزادانه یونیفل در لبنان به دنبال این هستند که با داشتن چنین کارتی ارزشمند، هر زمانی خواستند بر لبنان فشار خود را تشدید کنند.
وی با خطرناک خواندن این برگه برنده غرب ضد منافع لبنان به مقامات لبنانی هشدار داد که باید هر چه سریع‌تر وزارت خارجه و نماینده لبنان در سازمان ملل وارد عمل شود، زیرا بی‌توجهی نهادهای جهانی به حاکمیت ملی لبنان امری توهین آمیز است.
کارشناس لبنانی در پایان تاکید کرد که نیروهای واکنش سریع سازمان ملل که متشکل از نظامیان کشورهای بین‌المللی و با اهداف انسانی است، اما برخی قدرت‌های جهانی با بهانه نیروهای حافظ صلح (کلاه آبی) یونیفل به دنبال مواجهه مردم جنوب لبنان با آنان هستند.
عبود گفت: مردم جنوب لبنان هرگز خواهان حضور نیروهای یونیفل در املاک مسکونی و باغستان‌های شخصی خود بدون نظارت ارتش لبنان نیستند؛ زیرا نقض حاکمیت ارضی لبنان است و کاربری این نیروها را از نقش پاسداری صلح به نیروهای ستیزه‌گر و با اهداف ویژه مبدل خواهد کرد.
گفتنی است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز (۹ شهریور) مأموریت نیروهای حافظ صلح در لبنان (یونیفیل) را با اکثریت ۱۳ رأی به مدت یک سال تمدید کرد.
به گزارش النشره، با وجود رأی امتناع روسیه و چین، شورای امنیت در نشست امروز پنجشنبه خود وضعیت لبنان را «همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی دانست» و تصمیم گرفت تا مأموریت فعلی یونیفل را تا ۳۱ اوت ۲۰۲۴ تمدید کند. امیدوارم از خبر «یونیفل» اسب تروای غرب ضد لبنان گشته/حافظان صلح در قامت
اشغالگران
راضی بوده باشید.

«یونیفل» اسب تروای غرب ضد لبنان گشته/حافظان صلح در قامت
اشغالگران  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۱ ۰۲:۳۷:۰۱