یمن هم از عربستان خواستار مبادله اسرا شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر یمن هم از عربستان خواستار مبادله اسرا شد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از المیادین، «محمدعلی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی در واکنش به آتش بس در غزه از عربستان سعودی و ائتلاف نظامی عربی خواست که در یمن نیز تبادل اسرا تسریع شود.
الحوثی گفته است که همزمان با آزادی اسرای فلسطینی، از عربستان سعودی هم می‌خواهیم که فوراً در مورد یمن این کار را انجام دهد.
محمد علی الحوثی گفت: ما امیدواریم آزادی اسرا بین حماس و اشغالگران اسرائیلی تکمیل می‌شود.
وی افزود: همزمان از عربستان سعودی و ائتلاف نظامی مربوط به آن نیز می‌خواهم که تبادل اسرا را برای همه طرف‌ها در یمن سرعت بخشند و آنچه در این پرونده بر سر آن توافق شده است را به تأخیر نیندازند، زیرا این یک پرونده بشردوستانه است که تأخیر نمی‌پذیرد.
محمدعلی حوثی این درخواست را در حساب کاربری خود در شبکه مجازی ایکس (توئیتر سابق) عنوان کرده است.
بامداد روز چهارشنبه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس از دستیابی به توافق آتش بس با رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که طی این مدت، درگیری‌ها و همچنین همه حملات ارتش رژیم اشغالگر متوقف خواهد شد.
به موجب این توافق، صدها کامیون ویژه حمل کمک و سوخت به همه مناطق غزه بدون استثنا در شمال و جنوب وارد خواهد شد و طی آن ۵۰ نفر از بازداشتی‌های رژیم اشغالگر که زنان و کودکان هستند، در مقابل آزادی ۱۵۰ زن و کودک اسیر فلسطینی آزاد خواهند شد.
جنبش حماس در عین حال تأکید کرد که علی رغم این آتش‌بس دستان رزمندگان مقاومت روی ماشه سلاح‌ها است و گردان‌های عزالدین قسام در کمین اشغالگران نشسته‌اند تا از ملت فلسطین و آرمان آن در برابر متجاوزان دفاع کنند.
همچنین همه تحرکات هواپیماهای اشغالگران در جنوب غزه به مدت چهار روز متوقف خواهد شد. بر اساس این توافق اشغالگران متعهد می‌شوند که به هیچ کسی در همه مناطق نوار غزه متعرض نشوند و تردد آزاد انسان‌ها از شمال به جنوب از طریق خیابان صلاح الدین تضمین شود.
پیش از آن نیز دو منبع مرتبط با مذاکرات تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی گفته بودند که توافق آتش‌بس شامل یک آتش‌بس موقت پنج روزه است که در ادامه، آتش‌بس جامع و توقف درگیری‌ها را نیز شامل می‌شود.
سی‌ان‌ان هم به نقل از یک مقام صهیونیستی اعلام کرد که تل آویو روز جمعه ۳۹ فلسطینی را به عنوان بخشی از معامله مبادله اسرا آزاد خواهد کرد.
از سوی دیگر، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر ابراز امیدواری کرد که آتش‌بس موقت در نوار غزه باعث دستیابی به یک توافق پایدار شود که توقف جنگ و آغاز مذاکرات صلح جامع را در پی داشته باشد.
محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همچنین گفت امیدواریم که این آتش‌بس به گفتگوهای جدی برای آغاز روند صلح جامع و عادلانه منطبق با قطعنامه‌های بین المللی منجر شود.
وزیر خارجه قطر از همه شرکای دوحه به‌ویژه آمریکا و مصر به علت مشارکت در دستیابی به توافق آتش‌بس موقت چهار روزه در نوار غزه قدردانی کرد.
گفتنی است که وزارت خارجه قطر به عنوان یکی از میانجی‌های ناظر بر روند توافق در غزه بیانیه‌ای را در خصوص دستیابی به این آتش‌بس منتشر کرد.
بر اساس این بیانیه ۱۵۰ اسیر فلسطینی شامل زنان و کودکان زیر سن قانونی در برابر آزادی ۵۰ نفر از اسرای رژیم صهیونیستی از غزه آزاد خواهند شد و تعداد اسرای تبادل شده در مراحل آینده از اجرای توافق افزایش پیدا خواهد کرد.
وزارت خارجه قطر همچنین اعلام کرد که در طول مدت آتش بس اجازه ورود تعداد زیادی از کمک‌های امدادی از جمله سوخت برای تأمین نیازهای انسانی به نوار غزه داده خواهد شد.
این بیانیه ضمن اعلام اینکه زمان آغاز آتش‌بس طی ۲۴ ساعت آینده اعلام می‌شود، از ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش و جلوگیری از خونریزی و حفظ جان انسان‌های بی‌گناه خبر داد. امیدوارم از خبر یمن هم از عربستان خواستار مبادله اسرا شد راضی بوده باشید.

یمن هم از عربستان خواستار مبادله اسرا شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۲۴ ۰۲:۴۱:۵۷