یزد الگوی جهان در پایداری شهرهاست

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر یزد الگوی جهان در پایداری شهرهاست به گزارش خبرنگار سایت احکام، سایت احکامان فاطمی در نشست مراسم ثبت جهانی یزد که در خانه تاریخی حیرانی و با حضور هیئت‌های اعزامی شهرهای یاسبرین مجارستان و گیومری ارمنستان برگزار شد، اظهار داشت: یزد شهر میراث جهانی، انسان‌های خداجو، شهر مردمان صادق و عالمان نامدار است.
وی ادامه داد: یزد کهن همواره در تاریخ نمونه یک شهر کاملا منزه از شرور و بدی معرفی شده، شهری که مردمانش جز راستی و دوستی در کار دیگری نبوده‌اند و مناره‌های بلند این شهر گویای این حقیقت است که این سرزمین با آسمان رابطه‌ای مستقیم دارد.
استاندار یزد عنوان کرد: این سرزمین از این منظر که در استانی کویری و همواره تشنه باران قرار داشته، با درک صحیح مردمانش از عطش فرزندان آخرین پیامبر خدا در صحرای کربلا، حسینیه ایران نامیده شده است.
فاطمی، یزد را دیار آمیختگی هنر و بندگی با کار و زندگی و آداب و رسوم مردم دانست و گفت: از گنجینه مهم ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو گرفته تا تار و پود ترمه، دارایی، زیلو، گلیم و جاجیم و گره‌های مشبک در نخل عزای سید الشهدا گرفته تا شیشه‌های پنج دری و مقرنس کاری‌ها همه و همه برگرفته از هنر مردمان این دیار است.
وی تصریح کرد: سازمان یونسکو، یزد را منحصر به فرد، استثنایی و نمایانگر یک سنت فرهنگی و تمدنی ارزشمند معرفی کرده و بی‌گمان آنچه ثبت شده نه فقط خشت که فرهنگ اصیل و پشتوانه‌دار مردم این سامان است.
استاندار یزد افزود: معتقدیم که در فرآیند ثبت جهانی، روحیه سخت کوشی و قناعت مردم، ایمان اهالی این سرزمین و تلاش تعالی خواهانه ساکنان این دیار بر خشت مقدم داشته شده است.
فاطمی، یزد را نمونه برجسته‌ای از محله زندگی مدارا و دین مابانه در قالب یک فرهنگ هماهنگ، همسو و همراه با محیط زیست دانست و گفت: معماری خاص مساجد و حسینیه ها، خانه‌های تاریخی، بادگیرهای مرتفع، قنات و سازه‌های مرتبط با آن شهری متمدن را ایجاد کرده که می‌تواند الگویی برای شهرهای دنیا باشد. امیدوارم از خبر یزد الگوی جهان در پایداری شهرهاست راضی بوده باشید.

یزد الگوی جهان در پایداری شهرهاست  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۱۱ ۰۲:۳۹:۰۳