گیلان صاحب موزه مطبوعات و رسانه می‌شود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گیلان صاحب موزه مطبوعات و رسانه می‌شود به گزارش خبرنگار سایت احکام، ولی جهانی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان امروز چهارشنبه در بازدید از دفتر این خبرگزاری در گیلان، اظهار کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه نقش محوری در بخش‌های مختلف بویژه توسعه و ترویج فرهنگ گردشگری دارند.
وی با اشاره به مأموریت‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: این سازمان مجموعه‌ای تخصصی، مسئولیت‌زا و با موضوعات گسترده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از ثبت ۳۸ اثر طبیعی در این استان خبر داد و اضافه کرد: حفظ میراث طبیعی نظیر جنگل‌های هیرکانی در گیلان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
جهانی با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی فسیل‌های زنده گیلان هستند، گفت: حفظ، صیانت و نگهداری از این میراث طبیعی بسیار مورد تاکید است.
نخستین برنجکوبی سنتی کشور در رودسر واقع شده است
وی با اشاره به ثبت ملی جنگل‌های هیرکانی گیلان، افزود: تنها نقطه رویش جنگل‌های هیرکانی در منطقه آزاد انزلی است که ثبت شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه نخستین برنجکوبی سنتی کشور در رودسر واقع شده است، گفت: این مجموعه که در حال حاضر در زمینه فرآوری چای فعالیت می‌کند، ثبت ملی شده است.
جهانی با اشاره به وجود ۶ بافت تاریخی در گیلان بیان کرد: بافت تاریخی انبوه در آستانه ثبت ملی شدن قرار دارد و مقدمات این کار فراهم شده است.
وی با اشاره به وجود قبرستان‌های تاریخی در گیلان افزود: کاوش گورستان‌های تاریخی و باستانی گیلان به منظور اطلاعات بیشتر در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی در این استان بیان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی، آثار معماری تاریخی در گیلان به ندرت یافت می‌شود.
ثبت ۱۱۵ میراث ناملموس در گیلان
جهانی از ثبت ۱۱۵ میراث ناملموس در گیلان خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد ۱۸ میراث ناملموس، عاشورایی است.
وی با اشاره به شتاب‌گیری فرایند ثبت جهانی ماسوله افزود: فرایند اداری و ساختاری ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله انجام شده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از راه اندازی موزه مطبوعات و رسانه در این استان خبر داد و گفت: گیلان به جهت برخورداری از ظرفیت‌های خبری و رسانه‌ای و همچنین پیشینه تاریخی در زمینه مطبوعات، شایستگی داشتن موزه مطبوعات و رسانه را دارد.
جهانی با بیان اینکه موزه مطبوعات و رسانه در رشت راه اندازی می‌شود، اضافه کرد: مقدمات کار برای راه اندازی این موزه فراهم شده است. امیدوارم از خبر گیلان صاحب موزه مطبوعات و رسانه می‌شود راضی بوده باشید.

گیلان صاحب موزه مطبوعات و رسانه می‌شود  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۰ ۰۲:۳۹:۵۵