گفتگوی کوتاه رهبران ارمنستان و آذربایجان در مراسم تحلیف
اردوغان

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گفتگوی کوتاه رهبران ارمنستان و آذربایجان در مراسم تحلیف
اردوغان
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از اسپوتنیک، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان و «الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان، روز شنبه در حاشیه مراسم تحلیف «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در آنکارا به طور خلاصه و کوتاه با هم گفتگو کردند.
رهبران ارمنستان و آذربایجان به دعوت رئیس جمهور اردوغان که یکشنبه گذشته برای سومین دوره انتخاب شد، وارد ترکیه شده بودند.
شبکه سی ان ان ترک نیز گزارش داد که پاشینیان و علی اف در حضور «بینالی ییلدیریم»، نخست وزیر سابق ترکیه به طور مختصر گفتگو کردند. آنها قبلاً برای بحث در مورد تحدید حدود مرزها و روند صلح در نزدیکی پایتخت مولداوی، کیشینوف، در روز پنجشنبه ملاقات کرده بودند.
این گفتگو در حالی صورت گرفته است که، ایروان روز شنبه اعلام کرد که جمهوری آذربایجان بار دیگر به دروغ ارمنستان و قره باغ کوهستانی را به تیراندازی به مواضع این کشور متهم کرده است.
ارمنستان در این خصوص اعلام کرد که اقدامات مذکور از سوی باکو یک کارزار تکراری انتشار اطلاعات نادرست تلقی می‌شود.
وزارت دفاع ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای ادعای جمهوری آذربایجان مبنی بر تیراندازی نیروهای ایروان در ساعت ۰۰:۵۰ سوم ژوئن به سمت مواضع باکو در شرق مرز مشترک میان دو کشور را «دروغ محض» اعلام کرد.
در همین حال، وزارت دفاع قره باغ کوهستانی در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که اتهام باکو مبنی بر تیراندازی ارتش دفاعی خود در ۲ روز اخیر به مواضع جمهوری آذربایجان در چند جهت، صحت ندارد.
تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند.
گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده اند را مسدود کردند.
از سوی دیگر، هفته گذشته نیز «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در سخنانی اعلام کرده بود که عادی سازی روابط میان کشورش با ترکیه از اولویت‌های ایروان به شمار می‌آید.
بر اساس اعلام این رسانه، نخست وزیر ارمنستان در اظهارتی در پارلمان این کشور ابراز امیدواری کرد که روابط با ترکیه بعد مشخص شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری در این کشور عادی سازی شود.
«نیکول پاشینیان» در این خصوص گفت: امیدوارم پس از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بتوانیم روابط ارمنستان و ترکیه را عادی کنیم. همچنین امیدوارم بتوانیم به عادی سازی روابط خود با ترکیه به روش طبیعی ادامه دهیم. این موضوع در دستور کار ما قرار دارد.
«آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان هم پیشتر و پس از گفتگو با «مولود چاووش اوغلو» همتای تُرک خود در آنکارا اعلام کرده بود که دولت ایروان آمادگی دارد تا روابط خود با ترکیه را به حالت عادی بازگرداند و صلح بین دو کشور را برقرار کند.
میرزویان در ادامه یادآور شد که در سفر خود به ترکیه در این روزهای سخت، به طرف ترک اطمینان خاطر می‌دهد که ایروان مایل به برقراری صلح در منطقه است.
به گفته وزیر خارجه ارمنستان، این کشور مایل است تا روابط خود را با ترکیه به حالت عادی بازگرداند تا از این طریق روابط دیپلماتیک با ترکیه از سر گرفته شود. امیدوارم از خبر گفتگوی کوتاه رهبران ارمنستان و آذربایجان در مراسم تحلیف
اردوغان
راضی بوده باشید.

گفتگوی کوتاه رهبران ارمنستان و آذربایجان در مراسم تحلیف
اردوغان  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۰۴ ۰۲:۳۹:۴۳