گردش به راست آرژانتین در انتخابات مقدماتی ریاست
جمهوری

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گردش به راست آرژانتین در انتخابات مقدماتی ریاست
جمهوری
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ایندیپندنت، «خاویر مایلی»، اقتصاددان آزادیخواه رادیکال و نامزد حزب افراطی راست گرا به طور غیرمنتظره ای برنده انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در آرژانتین شد. این نتیجه نشان دهنده تغییر شدید آرژانتین به سوی راست افراطی است.
مایلی، شخصیت تلویزیونی سابق و نماینده یک دوره کنگره خواستار ریاضت شدید و دلاری کردن اقتصاد آرژانتین شده است. او در انتخابات مقدماتی ۳۰.۱ درصد آرا را به دست آورد که از میانگین پیش بینی نظرسنجی‌ها که ۲۰ درصد بود، بسیار بیشتر است. این نتیجه آرا با شمارش ۹۶ درصد آرا اعلام شده است.
مایلی با اشاره به پوپولیست چپ حاکم که تحت تأثیر رئیس جمهور سابق «کریستینا فرناندز دی کرشنر» است، گفت: «ما به کرشنریسم و طبقه سیاسی انگل و دزدی که این کشور را غرق فساد می‌کنند، پایان خواهیم داد.»
رای دادن در انتخابات مقدماتی، برای بیشتر بزرگسالان آرژانتین اجباری است. رای‌گیری امسال در واقع نوعی پیش‌بینی برای انتخابات عمومی ۲۲ اکتبر بود و نشان داد که چه کسی برنده رقابت‌های ریاست جمهوری خواهد بود.
انتخابات اکتبر آرژانتین، برای مردم این کشور بسیار کلیدی خواهد بود. آرژانتین از صادرکنندگان برتر سویا، ذرت و گوشت گاو است، اما با بحران اقتصادی عظیمی دست‌وپنجه نرم می‌کند.
بر اساس آمار منتشرشده، میزان مشارکت در انتخابات مقدماتی آرژانتین کمتر از ۷۰ درصد بود؛ رقمی که کمترین میزان مشارکت در انتخابات مقدماتی این کشور در بیش از یک دهه گذشته است. برخی از آرژانتینی‌ها می‌گویند که خوش‌بینی خود را در قبال سیاستمداران از دست داده‌اند و امید زیادی به بهبود اوضاع ندارند. با این حال، جوان‌ترها با رای دادن به خاویر میلی و دیدگاه‌های متفاوتش، امیدوارند که شرایط اقتصادی کشورشان بهبود یابد.
رای دهندگان همچنین از یک نامزد دست راستی با نام «پاتریشیا بولریچ»، وزیر امنیت سابق تندرو که قول داده است میراث دولت پوپولیستی کنونی را از بین ببرد، حمایت کردند. بولریچ ۱۷ درصد آرا را به دست آورد و همکار معتدل‌تر خود که شهردار بوئنوس آیرس هم است، یعنی «هوراسیو رودریگز لارتا»، را شکست داد.
«خوان کروز دیاز»، کارشناس مستقر در بوئنوس آیرس، گفت که عملکرد قوی مایلی نشانه آشکاری از ناامیدی آرژانتینی‌ها از شکست دولت‌های اخیر در ایجاد ثبات اقتصادی پایدار بود.
نتیجه رای گیری اولیه ریاست جمهوری آرژانتین همچنین باعث تشدید نگرانی در مورد اقتصاد بسیار شکننده این کشور خواهد شد. تورم بالای ۱۱۵ درصد است، ذخایر ارز خارجی بسیار پایین است و پزو، به عنوان پول ملی آرژانتین بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار طی ۱۲ ماه گذشته از دست داده است. گفته شده از هر ۱۰ آرژانتینی چهار نفر در فقر زندگی می‌کنند. امیدوارم از خبر گردش به راست آرژانتین در انتخابات مقدماتی ریاست
جمهوری
راضی بوده باشید.

گردش به راست آرژانتین در انتخابات مقدماتی ریاست
جمهوری  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۵ ۰۲:۳۷:۳۸