گردشگری مذهبی اربعین یک ظرفیت نو برای کرمانشاه است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گردشگری مذهبی اربعین یک ظرفیت نو برای کرمانشاه است سوالات شرعی و احکام، گروه استان‌ها: سیدعزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم‌زمان با هفته دولت پس از سفر به استان کردستان بامداد یکشنبه با حضور در شهرستان پاوه وارد استان کرمانشاه شد.
بازدید از شهرستان‌های پاوه، روانسر و جوانرود در منظر جهانی هورامان (اورامانات) از برنامه‌های اعلام شده وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بود.
صبح روز یکشنبه در اولین برنامه وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور در شهر پاوه از پروژه گردشگری بام این شهر بازدید کرد.ضرغامی در این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه منطقه جهانی هورامان (اورامانات) ظرفیت ویژه‌ای در حوزه گردشگری دارد، گفت: اجرای پروژه‌های با محوریت گردشگری توسعه این منطقه را به دنبال دارد.

وی افزود: با توجه به موقعیت مکانی این پروژه در بام شهر پاوه می‌تواند جذابیت‌های ویژه‌ای برای این شهر توریستی فراهم کند.
سراب هولی پاوه دومین مقصد وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در شهرستان پاوه بود.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این بازدید در جمع خبرنگاران بر ضرورت حفظ درخت ثبت ملی شده این محوطه تاکید و دستورات لازم را صادر کرد.
روستای زنان گیوه باف میوان مقصد بعدی ضرغامی بود تا از نزدیک در جریان مشکلات صنایع دستی و تولیدکنندگان قرار گیرد.
روستای میوان پاوه افتخار صنایع‌دستی کشور در جهان است
سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بازدید از این روستا، روستای میوان را افتخار صنایع‌دستی کشور در سطح جهانی معرفی کرد.
وی اظهار کرد: در این روستا نمونه کارهایی از دست بافته‌های زنان هنرمند میوان دیدیم که در طرح و رنگ بسیار متنوع و کاربردی هستند.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ضمن تقدیر از مجموعه میراث‌فرهنگی استان و مسئولین روستا برای سامان‌دهی چنین مجموعه‌ای، افزود: آموزش، تنوع بخشی، به روز کردن، گذر از سنت، متناسب سازی با نسل جدید و کاربردی کردن همان چیزی که ما از صنایع‌دستی می‌خواهیم و به راستی این روستا نمادی از همه سیاست‌هایی است که ما در حوزه صنایع‌دستی تعقیب می‌کنیم.
وی ادامه داد: من این همه تنوع و نو آوری را در کمتر جایی در حوزه صنایع‌دستی در کشور دیده‌ام.

ضرغامی با بیان اینکه کمتر کسی این همه تنوع و نوآوری را در یکجا باور می‌کند، گفت: روستای ملی زنان گیوه باف میوان افتخاری برای صنایع‌دستی کشور در سطح جهانی است.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: در این روستا با همت خود اهالی کار بزرگی صورت گرفته که می‌تواند به عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح شود.
در این بازدید تعدادی از بانوان شهرستان پاوه که به در حوزه راهنمای گردشگری چند زبانه فعالیت می‌کنند گوشه‌ای از فعالیت‌های خود را ارائه کردند که بسیار مورد توجه وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفت.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه این سفر یک روزه به استان کرمانشاه به شهرستان جوانرود رفت و از پارک ماپریس جوانرود بازدید کرد.
وی در این بازدید بر لزوم استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بزرگ برای سامان‌دهی این مجموعه تاکید کرد.
ضرغامی همچنین بر لزوم بررسی پروژه توسط یکی از شرکت‌های وابسته به وزارت میراث برای کارشناسی بیشتر تاکید کرد.
جوانرود می‌تواند قطب گردشگری تجاری باشد
سید عزت الله ضرغامی در ادامه سفر خود به کرمانشاه، از بازارچه مرزی جوانرود بازدید و در گفتگو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: وجود بازارچه مرزی ظرفیت بزرگی برای شهرستان جوانرود است و می‌تواند جوانرود را به قطب گردشگری تجاری تبدیل کند.
وی ایجاد زیرساخت‌های لازم برای افزایش ماندگاری گردشگری در این شهرستان را یکی از نیازهای اساسی برای تبدیل شدن جوانرود به قطب گردشگری عنوان کرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: به لحاظ ظرفیت‌های گردشگری، میراث فرهنگی، ابنیه تاریخی، مزیت‌های بسیاری خوب گردشگری و صنایع‌دستی که در بعضی از حوزه‌ها کاملاً منحصربفرد است‌، کرمانشاه یک ایران کوچک است.
وی افزود: در سفر به کرمانشاه بخشی از استان را بررسی کردیم و تصمیماتی گرفته شد که از نظر ما کرمانشاه جزو استان‌های دارای اولویت است.
ضرغامی با اشاره به بازگشایی مرز خسروی در ۲ سال گذشته، گفت: با ظرفیت زائران اربعین که یک موقعیت جدید گردشگری زیارتی است می‌شود برای استان کرمانشاه یک مزیت جدید تعریف کرد که رشد فرهنگی و اقتصادی استان را به دنبال داشته باشد.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: در این سفر تصمیمات خوبی اتخاذ شد که امیدواریم بتوانیم آن طور که شایسته مردم کرمانشاه و مزیت‌های آن است، بخشی از عقب ماندگی‌های تاریخی که در اینجا هست را جبران کنیم. امیدوارم از خبر گردشگری مذهبی اربعین یک ظرفیت نو برای کرمانشاه است راضی بوده باشید.

گردشگری مذهبی اربعین یک ظرفیت نو برای کرمانشاه است  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۲۸ ۰۲:۳۹:۵۲