گاوخونی تشنه ماند/ ۵۰ لیتر پساب سهم تالاب بین المللی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر گاوخونی تشنه ماند/ ۵۰ لیتر پساب سهم تالاب بین المللی سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها- ندا سپاهی: با اتمام توزیع آب کشاورزی برای کشاورزان شرق و غرب اصفهان و کاهش خروجی سد زاینده‌رود از شامگاه سه‌شنبه هفتم آذر ماه، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان زهاب ذخیره شده در پشت بند رودشتین را به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی کرد.
سد رودشتین تا تالاب بین المللی گاوخونی حدود ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد و به رغم آنکه‌به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان زهاب رهاسازی شده با دبی حدود ۲۵ متر مکعب بر ثانیه به سمت تالاب جاری شد تا به مدت سه روز حقابه‌ای برای محیط‌زیست توزیع شده باشد اما بنا بر مشاهدات میدانی پس از گذشت سه روز تا عصر روز جمعه دهم آذر جریان آب به شهر ورزنه در ۲۰ کیلومتری تالاب نیز نرسیده و حجم ورودی به بند شاخ کنار ۵۰ لیتر پساب فاضلاب جنوب اصفهان است.
تالاب بین المللی گاوخونی با ۴۷ هزار هکتار وسعت در انتهای رودخانه زاینده رود و در جنوب شرق استان اصفهان قرار دارد.
نیاز آبی تالاب گاوخونی در سال‌های خشکسالی ۱۷۶ میلیون مترمکعب تعیین شده است اما طی دو دهه اخیر حقابه این تالاب تأمین نشده است.
هم اینک ۹۹ درصد از پهنه این تالاب خشک است و یک درصد آن رطوبت دارد. امیدوارم از خبر گاوخونی تشنه ماند/ ۵۰ لیتر پساب سهم تالاب بین المللی راضی بوده باشید.

گاوخونی تشنه ماند/ ۵۰ لیتر پساب سهم تالاب بین المللی  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۲-۰۲ ۰۲:۴۷:۳۷