کودکان معتکف الفبای بندگی را در مساجد کردستان
آموختند

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کودکان معتکف الفبای بندگی را در مساجد کردستان
آموختند
سوالات شرعی و احکام؛ گروه استان‌ها: اعتکاف امسال حال و هوای دیگری داشت، از نوزاد دو ماهه تا نوجوانان دهه هشتادی نشاط بخش اعتکاف امسال شدند و نورانیت و معنویت مساجد را برای والدین معتکف‌شان بیشتر کردند.

کودکان در آغوش مادران الفبای بندگی را آموختند و مساجد کلاس درس بندگی به درگاه پروردگاری شد که دریچه‌های رحمتش را در این سه روز برای بندگانش گشود تا درس بندگی پس دهند و اجر دنیوی و توشه اخروی بگیرند.

قروه از شهرستان‌های استان کردستان امسال در مساجد شهرهای مالوجه، دلبران، دزج و سریش‌آباد میزبان یک‌هزار و ۶۳۰ معتکف بود.

سنندج در صحن قدیم و صحن جدید مسجد جامع، مساجد امام حسین پادگان ارتش، دانشگاه کردستان و علوم پزشکی نیز امسال بیش از ۲۰۰ معتکف داشت که کوچک‌ترین آنها نوزاد دوماهه و بزرگترین معتکف این شهر ۶۵ سال سن داشت و حدود چهل نفر از این معتکفان برای نخستین بار آئین اعتکاف را در مساجد تجربه می‌کردند.

مسجد امام حسین شهر کامیاران نیز پذیرای ۹۰ معتکف زن و مرد بود که از این تعداد ۳۳ نفر مرد و ۵۷ نفر زن بودند و از این تعداد در مجموع ۳۱ نفر برای نخستین بار به جمع معتکفان این شهر پیوستند.

شهرستان بیجار نیز که به شهر بام ایران مشهور است ۹۳۵ معتکف را در چهار مسجد میزبانی کرد که از این تعداد ۲۵۰ دانش‌آموز دختر، ۱۳۵ دانش‌آموز پسر و ۱۲۱ مادر و کودک را در میان معتکفان پذیرا شد.

اینجا در همه شهرهای کردستان نوجوانان و جوانان با دست‌هایی رو به آسمان به رویش‌ها می‌اندیشیدند و فردایی بهتر را برای آینده خود از خداوند طلب می‌کردند.

حضور کودکان در کنار مادر زیباترین لحظه این آئین معنوی را رقم می‌زد زمانیکه کودک در کنار مادر صدای قرآن را گوش جان می‌سپرد و اقامه نماز معتکفان را نظاره می‌کرد و بودند کودکانی سه چهار ساله که در کنار مادر خود نماز را اقامه می‌کردند و با زبان کودکانه‌ی خود پروردگار را شکرگزار بودند.

برپایی میزهای مشاوره در آئین اعتکاف زمینه‌ساز پاسخگویی به سوالات شرعی و احکام معتکفان شد تا بتوانند ابهامات و شبهات خود را در این راستا برطرف کنند.

حضور مسؤولان استان از جمله نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کردستان، استاندار کردستان در مسجد جامع سنندج نیز از برکات این آئین معنوی بود که بیانگر اهمیت مسؤولان به حضور گرم مردم در چنین مراسم و برنامه‌های معنوی است.

سخنرانی نماینده ولی فقیه در استان کردستان در اعتکاف شهرهای قروه، بیجار، کامیاران و سنندج با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان نیز در این سه روز همراه لحظات معنوی معتکفان شد.

اما سه روز تمرین بندگی خیلی زود به پایان رسید و امشب در آخرین شب این اعتکاف زمانیکه وسایل بازی و کتاب‌های داستان کودکان در حال جمع‌آوری بود کودکان به تلاطم افتادند تا کمی بیشتر نقاشی‌های دسته‌جمعی‌شان را در کنار هم رنگ بزنند، خیلی‌ها که کمتر به نقاشی و کتاب داستان در این چند روز علاقه نشان داده بودند و بیشتر به فکر بازی با همسن‌و سال‌هایشان بودند اکنون به بهانه بیشتر ماندن در مسجد نمی‌خواستند کتاب و مدادرنگی‌هایشان جمع‌آوری شود.

اعمال ام‌داود که قرائت شد اشک‌ها بر گونه جاری و دل‌ها از اتمام این روزهای پر برکت و روح‌نواز تنگ‌تر می‌شد و تلخ‌ترین لحظه، لحظه‌ی خداحافظی بود که بیانگر پایان خلوت‌های آسمانی این سه روزه بود، اما سبکتر از چند روز پیش و حس نزدیکی چند قدم‌تر به رحمت الهی راهی خانه‌هایشان می‌شدند.

گرچه این پایان روزهای خلوت و عبادت و بندگی نیست اما هر لحظه‌اش خاطره‌ای است برای به یادآوردن رهانیدن خود از بند مادیات و رسیدن به درجه‌ای از معنویت برای آرامش درون در سایه نگاه پروردگار. امیدوارم از خبر کودکان معتکف الفبای بندگی را در مساجد کردستان
آموختند
راضی بوده باشید.

کودکان معتکف الفبای بندگی را در مساجد کردستان
آموختند  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۱-۲۸ ۰۲:۳۹:۵۶