کودتا در نیجر؛ آن چه که تاکنون می دانیم!

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کودتا در نیجر؛ آن چه که تاکنون می دانیم! به گزارش خبرگزای سایت احکام به نقل از الجزیره، منابع و کشورهای آفریقایی می‌گویند که در پایتخت نیجر تلاش برای کودتا در جریان است. این کودتا پس از آن اعلام شد که اعضای گارد ریاست جمهوری این کشور «محمد بازوم»، رئیس جمهور را در داخل کاخ خود در مرکز نیام، پایتخت نیجر بازداشت و حبس کردند.
این حادثه در روز چهارشنبه باعث ایجاد بن بست سیاسی با ارتش شده و محکومیت جهانی را بدنبال داشته است.
بلوک غرب آفریقا ECOWAS و اتحادیه آفریقا (AU) تحولات نیجر را تلاش برای کودتا خواندند و از نظامیان خواستند تا «محمد بازوم» رئیس جمهور این کشور را آزاد کنند. اتحادیه آفریقا نیز از سربازان درگیر در کودتا خواسته است تا فوراً به پادگان‌ها بازگردند.
اکانت رسمی ریاست جمهوری نیجر در توئیتر تائید کرد که وضعیت بازوم و خانواده اش خوب هستند و افزود که نگهبانان در تدارک برای شرکت در تظاهرات ضد جمهوری خواهان هستند.
کاخ ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مجاور آن توسط خودروهای نظامی مسدود شده است. بر اساس گزارش‌ها، کارکنان داخل کاخ نیز قادر به دسترسی به دفاتر خود نبودند، اما آرامش در سایر نقاط در شهر نیامی حاکم است.
به نظر می‌رسد بازوم تمایلی به پذیرش خواسته‌های نظامیان و دست کشیدن از قدرت ندارد.
ریاست‌جمهوری نیجر در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش ملی آماده است تا به نگهبان‌ها حمله کند، اگر آنها از اقدام خود عقب نشینی نکنند.
منابع گفته‌اند که دستوری از ارتش برای نیروهای وفادار به بازوم برای سرکوب آنچه به نظر می‌رسد کودتا است، صادر شده است.
در همین حال، مذاکرات بین اردوگاه بازوم و رهبران گارد ریاست جمهوری در جریان است.
هنوز مشخص نیست که چرا شورش در کاخ ریاست جمهوری نیجر رخ داده است، اما تحلیلگران می‌گویند افزایش هزینه‌های زندگی و تصور ناتوانی و فساد دولت ممکن است باعث این اقدام نگهبانان شده باشد.
از سال ۲۰۲۰ تاکنون چهار کودتای نظامی در کشورهای همسایه نیجر از جمله در مالی و بورکینافاسو صورت گرفته است.
این کودتاها تا حد زیادی به دلیل ناامیدی در مورد وضعیت اجتماعی و سیاسی و عدم امید به بهبود و اصلاح وضعیت رخ داده است.
همچنین یک کودتا در نیجر در مارس ۲۰۲۱ خنثی شد. در آن زمان یک واحد نظامی ارتش نیجر تلاش کرد تا کاخ ریاست جمهوری را چند روز قبل از راه یابی بازوم به قدرت و سوگند ریاست جممهوری او تصرف کند.
کودتای اخیر در نیجر با توجه به میزان سرمایه گذاری کشورهای غربی در این کشور در حوزه‎‎‌های پولی و امنیتی، پیامدهایی خواهد داشت. نیجر توسط بسیاری به عنوان یکی از آخرین سنگرها در برابر گسترش ناامنی در منطقه تلقی شده است.
سازمان ملل متحد نیز کودتای نیجر را محکوم کرد و در واکنشی که عمدتاً توسط اتحادیه اروپا، ایالات متحده و فرانسه نیز به صورت مشابه اتخاذ شد، هرگونه تلاش برای به دست گرفتن قدرت با زور را محکوم کرد. «استفان دوجاریک»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «آنتونیو گوترش از همه بازیگران درگیر می‌خواهد خویشتنداری نشان دهند و از برقراری نظم براساس قانون اساسی اطمینان حاصل کنند.»
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت که ایالات متحده تلاش‌ها برای بازداشت یا براندازی عملکرد دولت منتخب دموکراتیک نیجر را محکوم کرده و خواستار آزادی بازوم است. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای جداگانه از رئیس‌جمهور نیجر حمایت کرد و گفت که با سفارت آمریکا در نیامی در ارتباط است. امیدوارم از خبر کودتا در نیجر؛ آن چه که تاکنون می دانیم! راضی بوده باشید.

کودتا در نیجر؛ آن چه که تاکنون می دانیم!  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۲۷ ۰۲:۳۷:۲۱