کودتای واگنر توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل سازماندهی شده
بود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کودتای واگنر توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل سازماندهی شده
بود
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از آی ۲۴، رئیس تلویزیون دولتی روسیه گفته است: «شکی نیست که شورش اخیر گروه مزدور واگنر علیه کرملین توسط سرویس‌های مخفی آمریکا، بریتانیا و شاید یکی از کشورهای خاورمیانه سازماندهی شده بود.» به نظر می‌رسد اشاره این مقام رسانه‌ای روسیه به یکی از کشورهای خاورمیانه که در ناآرامی‌های اخیر روسیه دست داشتند، رژیم صهیونیستی است.
«مارگاریتا سیمونیان»، سردبیر راشا تودی، در اظهارات خود گفته است که فرمانده واگنر با پشت گرمی به حمایت غرب شورش خود علیه مسکو را آغاز کرد، اما در همان ابتدای راه شکست خورد.
پیش از این نیز، سی ان ان به نقل از منابع ناشناس خود گزارش داده بود که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از قبل به قانونگذاران کنگره این کشور در مورد درگیری احتمالی بین واگنر (PMC) و دولت روسیه هشدار داده بودند و به همین دلیل از ماه‌ها قبل، فرمانده واگنر از سوی آمریکا زیر نظر قرار داشت.
سی ان ان گزارش داد: «مقامات آمریکایی از اوایل ژانویه مشخص کردند که جنگ قدرت داخلی بین شبه نظامیان واگنر و دولت روسیه در جریان است و از آن زمان تاکنون اطلاعاتی را در مورد وقوع درگیری جمع آوری کرده و واگنر را زیر نظر داشتند.»
ساعات اولیه روز گذشته، پریگوژین، رئیس گروه شورشی واگنر مدعی شد که ارتش روسیه نیروهای این گروه را هدف قرار داده است و این حمله از خطوط پشتی انجام شده که نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه عامل آن بوده‌اند. مطابق این گزارش‌های تأیید نشده رئیس گروه واگنر وعده داد که با اقدام روسیه مقابله به مثل خواهد کرد. او گفت: «شری که سران نظامی روسیه عامل آن هستند باید متوقف شود.»
یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی واگنر همچنین ادعا کرده بود که امشب به قضیه خائنین و مجرمین در اهانت به روسیه که شخص وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک است رسیدگی و حمله به واگنر را حل و فصل خواهیم کرد.
همزمان، وزارت خارجه روسیه نسبت به سو استفاده غرب از اتفاقات جاری در روسیه هشدار داد. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: «به کشورهای غربی هشدار می‌دهیم که از هرگونه اشاره‌ای مبنی بر احتمال استفاده از اوضاع جاری روسیه در راستای تحقق اهداف خصمانه خود ضد شهروندان روسیه خودداری کنند.»
وزارت خارجه روسیه با تأکید بر حل‌وفصل اتفاقات جاری در آینده نزدیک اعلام کرد: «اطمینان داریم که اوضاع روسیه خیلی زود، آرام خواهد شد.»وزارت خارجه روسیه با تأکید بر مخالفت شدید مردم روسیه با اقدامات شورشیان واگنر افزود: «توطئه‌گران، سودای بی‌ثباتی روسیه و از بین‌بردن اتحاد ما و تلاش‌های روسیه جهت تضمین امنیت پایدار بین‌المللی را در سر می‌پرورانند. این شورش در جهت منافع دشمنان خارجی روسیه صورت می‌پذیرد.»
سی ان ان به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد که ارزیابی نهادهای اطلاعاتی آمریکا و غرب این است که پریگوژین در تلاش برای جمع آوری سلاح و مهمات در روسیه بوده است. یک مقام اطلاعاتی غربی نیز در این ارتباط گفت: «ما معتقدیم که ادعای پریگوژین در مورد کمبود مهمات، حقه‌ای برای ایجاد یک چالش نظامی بود.»
خبرگزاری دولتی نووستی روسیه نیز تصاویری از آغاز عقب نشینی نیروهای واگنر از شهر روستوف در جنوب روسیه و خروج تعدادی از جنگنده‌ها را نشان داد.
ساعاتی پیش از این، سرویس مطبوعاتی دفتر «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس گزارش داد که وی با فرمانده «واگنر» گفتگو کرده است. بر اساس اعلام منابع خبری، «پریگوژین» (فرمانده واگنر) پیشنهاد رئیس جمهور بلاروس برای توقف حرکت واگنر در روسیه و برداشتن گام‌های بیشتر برای تنش زدایی را پذیرفت. امیدوارم از خبر کودتای واگنر توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل سازماندهی شده
بود
راضی بوده باشید.

کودتای واگنر توسط آمریکا، انگلیس و اسرائیل سازماندهی شده
بود  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۵ ۰۲:۴۰:۳۸