کناره گیری دیسانتیس از انتخابات به نفع ترامپ

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کناره گیری دیسانتیس از انتخابات به نفع ترامپ به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از بلومبرگ، «ران دیسانتیس»، نامزد حزب محافظه کار آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ این کشور به نفع «دونالد ترامپ»، از رقابت‌های انتخاباتی کناره گیری کرد.
رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که دیسانتیس حمایت خود را از ترامپ به عنوان نامزد ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده است.
«ران دیسانتیس»، ۴۴ ساله فرماندار فلوریدا است که برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب محافظه کار نامزد شده بود، اما بسیاری شانس او را در مقابل ترامپ اندک ارزیابی کرده بود.
هفته گذشته نیز، «ویوِک راماسوامی»، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا پس از آنکه در انتخابات مقدماتی این حزب در رده چهارم قرار گرفت، با اعلام حمایت کامل از دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق و نامزد پیشتاز انتخابات پیش رو، از رقابت کناره‌گیری کرده بود.
راماسوامی همچنین با اعلام حمایت از ترامپ، او را غیر از خودش، «تنها نامزد سیاست اول آمریکا» توصیف و اضافه کرد که پیش‌تر به ترامپ بابت پیروزی‌اش تبریک گفته و «از حالا به بعد، او حمایت کامل من را برای ریاست جمهوری خواهد داشت.»
ترامپ در انتخابات مقدماتی ایالت آیوا با کسب ۵۱ درصد آراء، پیروزی مقتدرانه‌ای را به دست آورد. ران دی‌سانتیس، فرماندار فلوریدا و دیگر نامزد جمهوری‌خواه در این رای‌گیری ۲۱ درصد و نیکی هِیلی، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست جمهوری ترامپ که اکنون رقیب او است، ۱۹ درصد آراء را کسب کرده بودند. راماسوامی نیز با تنها ۸ درصد چهارم شد.
ترامپ اخیراً در گفتگو با «ساندی‌تایمز» در پاسخ به پرسشی درباره احتمال پیروزی‌اش در انتخابات ۲۰۲۴ مدعی شد: «تقریباً نزدیک به ۱۰۰ درصد شانس دارم.» گرچه خودشیفتگی ترامپ را نباید دست‌کم گرفت، اما این پیش‌بینی او خیلی هم غیرواقع‌بینانه نیست. بنابر گزارش رسانه‌های آمریکا بیشتر نظرسنجی‌های فعلی نشان می‌دهد که ترامپ به وضوح نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد بود، زیرا دیگر رقبای حزبی او از جمله «ران دیسانتیس»، ۴۴ ساله فرماندار فلوریدا، شانس چندانی برای غلبه بر او ندارند.
ترامپ و مشاورانش تاکنون تمام اتهام‌ها در ۴ پرونده علیه خود را رد کرده و می‌گویند این اقدام دستگاه قضایی نه اقدام قضایی صرف که حرکتی سیاسی است و جو بایدن و دموکرات‌ها با این «پرونده‌سازی‌» ها تلاش دارند او را با اجبار از روند انتخابات ریاست‌جمهوری حذف کنند.
آن‌گونه که رسانه‌های آمریکا از تازه‌ترین نظرسنجی‌ها خبر می‌دهند از چند ماه پیش که پرونده‌های قضایی علیه ترامپ آغاز شده، نه‌تنها محبوبیت او در میان هوادرانش کم نشده، بلکه با اعلام هر اتهام و پرونده جدیدی به محبوبیت او نیز اضافه می‌شود. البته معلوم نیست که با آغاز روند جدی محاکمه ترامپ در پرونده‌های مختلف در نیمه اول سال ۲۰۲۴، یعنی درست در بحبوحه رقابت مقدماتی و درون‌حزبی جمهوری‌خواهان برای انتخابت نامزد نهایی انتخابات ۲۰۲۴، آیا این روند بالا رفتن محبوبیت او همچنان ادامه خواهد داشت، یا رقبای حزبی‌اش به او اجازه نخواهند داد که از روند محاکمه‌اش بهره‌برداری سیاسی کند و آن را به نقطه ضعف او تبدیل خواهند کرد.
با جدی‌شدن روند محاکمه ترامپ و باز شدن پرونده‌های بیشتر سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا ترامپ زندانی خواهد شد یا نه؟ وب‌سایت «ایندیپندنت» در گزارشی با بررسی این موضوع می‌نویسد که از همان نخستین کیفرخواست کارشناسان حقوقی اعلام کردند که وزارت دادگستری احتمالاً تلاش خواهد کرد در صورت محکومیت ترامپ، او را زندانی کند. با توجه به اتهام‌های موجود در ۴ کیفرخواست، اگر ترامپ در هر یک از این پرونده‌ها محکوم شود، دست‌کم بین ۵ تا ۲۰ سال به زندان خواهد رفت.
«کِل مک‌کلان‌هان»، وکیل امنیت ملی و استاد حقوق دانشگاه جورج واشنگتن در گفت‌وگو با «بیزینس اینساید» گفته که وزارت دادگستری آمریکا احتمالاً «خواهان زندانی شدن» ترامپ است و اتهام‌های موجود در کیفرخواست نیز تلاش دارند که تأکید کنند که ترامپ آگاهانه قانون را زیر پا گذاشته، امنیت ملی، امنیت تسلیحات هسته‌ای، و امنیت ملی دیگر کشورها را به خطر انداخته است».
به نوشته ایندیپندنت در صورت محکومیت ترامپ، دادستان‌ها، قضات فدرال و ایالتی باید تصمیم بگیرند که آیا یک نامزد ریاست جمهوری – یا حتی پیروز بالقوه در رقابت‌های ۲۰۲۴ را به زندان بیندازند یا خیر، اما ظاهراً اکثر کارشناسان حقوقی که درباره کیفرخواست‌ها اظهارنظر می‌کنند، اتفاق‌نظر دارند که ترامپ هم‌اکنون وسط یک خطر جدی حقوقی است. امیدوارم از خبر کناره گیری دیسانتیس از انتخابات به نفع ترامپ راضی بوده باشید.

کناره گیری دیسانتیس از انتخابات به نفع ترامپ  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۱-۲۲ ۰۲:۴۱:۴۹