کمک جدید یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کمک جدید یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن به کیف کمک بیشتری به مبلغ بیش از یک میلیارد دلار ارائه خواهد داد.
وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «دیمیتری کولبا»، وزیر امور خارجه اوکراین گفت که از این مبلغ ۶۶۵.۵ میلیون دلار صرف کمک‌های نظامی و غیرنظامی خواهد شد.
پیش از این، «کالین کال»، معاون وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود که تخصیص میلیاردها دلار کمک نظامی به اوکراین بر صنایع نظامی ایالات متحده فشار وارد کرده است. کال گفت: «تلاش‌ها برای کمک به اوکراینی‌ها بر صنایع نظامی ما فشار آورده است.»
دولت آمریکا اعلام کرده است که مجموع کمک‌های ارائه شده به اوکراین، در دوره جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، بالغ بر ۴۵ میلیارد دلار بوده که ۳۷.۶ میلیارد دلار آن از آغاز جنگ روسیه در اوکراین به کیف اعطا شده است.
ماه گذشته نیز وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه تأیید کرد که پنتاگون ارزش تسلیحاتی که به اوکراین ارسال کرده است را حداقل ۳ میلیارد دلار افزایش داده است تا اوکراین بتواند در ادامه جنگ اهداف تعیین شده را در محدوده این کشور به دست آورد.
در دسامبر گذشته نیز نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه روابط بین‌الملل شیکاگو نشان داد که با توجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین، حمایت عمومی آمریکا از حمایت نظامی اوکراین کاهش یافته است.
اوکراین از زمان آغاز جنگ روسیه در اواخر فوریه ۲۰۲۲، کمک‌های مالی و نظامی بسیار گسترده و متنوعی از کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی دریافت کرده است.
کشورهای غربی از طریق حمایت مالی، نظامی و سیاسی از کیف به دنبال مانع تراشی در اهداف نظامی روسیه هستند، در حالی که مسکو بارها تأیید کرده است که عملیات در دونباس تا رسیدن به همه اهداف متوقف نخواهد شد.
نیروهای روسیه به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهند و کنترل چهار منطقه‌ای را که سال گذشته به روسیه پیوستند (جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوهانسک و استان‌های زاپوریژیا و خرسون) کامل کرده‌اند.
دو هفته پیش از این نیز، شماری از نمایندگان کنگره بر جنگ‌افروزی بیشتر کشورشان در اوکراین با ارسال سلاح‌های پیشرفته تاکید کرده بودند و در نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از او خواستند که سامانه موشکی تاکتیکی ارتش آمریکا (ATACMS) را به اوکراین تحویل دهد.
این درخواست در بحبوحه چراغ سبز آمریکا و متحدان غربی آن به ارسال جنگنده‌های اف -۱۶ به اوکراین مطرح شده است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز پیش تر در ملاقات با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود در حاشیه اجلاس گروه- ۷ در ژاپن، گفته بود که آمریکا و متحدانش آموزش پرواز با اف- ۱۶ به خلبانان اوکراینی را به زودی آغاز خواهند کرد.
پیش از این مقامات آمریکایی گفته بودند که تسلیحات و تجهیزات ارائه شده به اوکراین کمک می‌کند تا از بن بست طولانی مدتی که به دلیل درگیری‌های شدید در شرق اوکراین، به ویژه در اطراف شهر باخموت در استان دونتسک با آن مواجه شده است، خارج شود.
مقامات دولت روسیه پیش از این بارها نسبت به سیل تسلیحات غربی به مقصد اوکراین هشدار داده بودند و این تسلیحات را عامل تشدید و طولانی شدن جنگ عنوان کرده‌اند. از جمله ماه گذشته، «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نسبت به ادامه جریان تجهیز تسلیحاتی اوکراین از سوی کشورهای غربی هشدار داد و اعلام کرد که کشورهای غربی به ارسال سلاح به اوکراین ادامه می‌دهند تا درگیری‌ها در این کشور خونین و درازمدت شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود که کمک‌های آمریکا از آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین با احتساب بسته تسلیحاتی جدید، به بیش از ۳۶ میلیارد دلار خواهد رسید. امیدوارم از خبر کمک جدید یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین راضی بوده باشید.

کمک جدید یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۷ ۰۲:۳۶:۳۶