کمک امنیتی ۷۲۵ میلیون دلاری جدید آمریکا به اوکراین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کمک امنیتی ۷۲۵ میلیون دلاری جدید آمریکا به اوکراین به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده مهمات و خودروهای نظامی را به عنوان بخشی از بسته کمک امنیتی ۷۲۵ میلیون دلاری جدید با هدف تقویت دفاعی اوکراین در برابر تهاجم روسیه به کی یف ارسال خواهد کرد.
این بسته اولین بسته کمکی پس از رگبار موشک‌های روسیه به مراکز جمعیت غیرنظامی در پایتخت اوکراین در هفته جاری است. براین اساس، مجموع کمک‌های امنیتی ایالات متحده از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه به بیش از ۱۷.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
وزارت دفاع آمریکا همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که محتویات بسته جدید کمکی آمریکا به اوکراین شامل موشک‌های ضد تشعشع پرسرعت (HARMs) و توپخانه هدایت شونده دقیق و همچنین تجهیزات پزشکی است.
همچنین «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر امور خارجه را مأمور آن کرده است تا کمک ۷۲۵ میلیون دلاری را برای خدمات دفاعی وزارت دفاع و آموزش نظامی به اوکراین هدایت کند.
یک مقام آمریکایی هم به رویترز گفت این بسته کمکی برای تقویت توانایی اوکراین در مقابل روسیه است.
«الکسی رزنیکوف»، وزیر دفاع اوکراین نیز روز جمعه گفته بود که اوکراین به طور جداگانه از ایالات متحده و آلمان انتظار دارد تا در این ماه سامانه‌های ضد هوایی پیشرفته را برای کمک به مقابله با حملات موشک‌های روسیه و پهپادها تحویل دهند.
ارسال این حجم از کمک‌ها به اوکراین از سوی کاخ سفید در حالی است که پیش از این، یک عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که کنگره نمی‌تواند بدون اطلاع از راهبرد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا تا ابد به کمک مالی به اوکراین ادامه دهد. «کریس استیوارتان» در مقاله‌ای در پایگاه شبکه فاکس نیوز نوشت: کنگره نمی‌تواند بدون اطلاع از راهبرد بایدن برای پایان اقدامات نظامی، به کمک مالی به اوکراین تا زمان نامشخصی ادامه دهد.
این نماینده مجلس نمایندگان آمریکا افزود: بایدن به اعطای میلیاردها دلار کمک به اوکراین ادامه می‌دهد اما هیچ راهبردی برای نحوه جلوگیری از درگیری با روسیه ندارد.
وی ادامه داد: وقت آن رسیده است که به بسیاری از سوالات مهم پیرامون میزان کمک‌ها به کی یف و هدف نهایی از این حمایت‌ها پاسخ داده شود. بدون پاسخ به این سوالات به نظر می‌رسد که هزینه کردن بیشتر در این خصوص غیرمسئولانه است.
این در حالی است که کاخ سفید روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «جو بایدن» (رئیس جمهور آمریکا) در تماسی تلفنی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین رایزنی کرد.
بر اساس اعلام این رسانه، در بیانیه کاخ سفید در این خصوص آمده است: بایدن به زلنسکی گفت که واشنگتن ۶۲۵ میلیون دلار کمک جدید از جمله برای موشک‌های هیمارس ارائه خواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا به رئیس جمهور اوکراین گفت که ایالات متحده هرگز الحاق مناطق اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.
در همین ارتباط، کاخ سفید جمعه ۱۸ شهریور ماه اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از کنگره درخواست کرده تا بیش از ۹ میلیارد دلار برای کمک‌های بیشتر به اوکراین اختصاص دهد.
«کارین ژان پیر» سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که این کمک‌ها در ۲ بخش ۴.۵ میلیارد دلاری برای تقویت توانایی‌ها و تجهیزات دفاعی و بخش دیگر برای تقویت توان اقتصادی اوکراین پرداخت می‌شود.
از زمان روی کار آمدن بایدن در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱، آمریکا بیش از ۱۵.۲ میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده است که اکثریت قریب به اتفاق این کمک‌ها با آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین تخصیص داده شده است. امیدوارم از خبر کمک امنیتی ۷۲۵ میلیون دلاری جدید آمریکا به اوکراین راضی بوده باشید.

کمک امنیتی ۷۲۵ میلیون دلاری جدید آمریکا به اوکراین  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۰-۱۵ ۰۲:۴۵:۴۲