کشت طلای سرخ در خوزستان / نبوغ کارآفرینی در مسیر پیشرفت
اقتصادی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کشت طلای سرخ در خوزستان / نبوغ کارآفرینی در مسیر پیشرفت
اقتصادی
سوالات شرعی و احکام؛ گروه استان‌ها: همه چیز به پنج سال پیش بر می‌گردد و یک جرقه باعث می‌شود تا طلای سرخ یا همان زعفران برای اولین بار در استان خوزستان کشت بشود و با این اقدام بار دیگر ثابت شده که خوزستان مهد کشاورزی کشور است.
سال ۱۳۹۷ بود که ۲ برادر از اهالی شهرستان دزفول یک ایده‌ای به ذهنشان رسید؛ ایده از این قرار بود که آنها می‌خواستند کشت زعفران را در خوزستان ممکن کنند چرا که خیلی از افراد بر این باور هستند که موقعیت جغرافیایی استان برای کشت این محصول گران‌قیمت مناسب نیست.
صادق و اصغر رحمانی که هر دو در زمینه کشاورزی تحصیل کرده‌اند، تصمیم می‌گیرند کشت زعفران هیدروپونیک یا هواکشت را به مرحله اجرا در آورد و محصول با کیفیت تولید کردند.
بنابراین برای این کار نیاز به تحقیقات علمی بود، پس برادر کوچک‌تر (صادق) دست به کار شد و با کمک و حمایت برادر بزرگش و همچنین با تلاش‌های زیاد و روش آزمون و خطا در نهایت زعفران هیدروپونیک یا هواکشت در خوزستان تولید شد.

«صادق رحمانی» که فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی و مهندسی کشاورزی است، درباره این موضوع می‌گوید: تلاش کردیم تا ثابت کنیم و برای مردم این ذهنیت را ایجاد کنیم که زعفران فقط در مناطق خوش آب و هوا کشت نمی‌شود بلکه خوزستان هم می‌تواند در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد.
از کشت زعفران تا آناناس
«اصغر رحمانی» برادر بزرگ‌تر و کارآفرین دزفولی از کاشت محصولات دیگر در سطح گلخانه خبر داد و افزود: آناناس، زنجفیل، گوجه‌های گیلاسی، فیسالیس (رقم اصلاح نژاد شده از علف هرز با خاصیت مفید) از دیگر محصولات کشت گلخانه‌ای صنعتی ما است.
او که فارغ‌التحصیل رشته کاردانی و فنی در حوزه کشاورزی است، تاکید می‌کند: برای اولین بار در خوزستان محصول آناناس کشت کردیم و تولید خوبی هم حاصل شد.

این کارآفرین جوان بیان می‌کند: گیاه فیسالیس که به عنوان علف هرز شناخته می‌شد ما با اصلاح نژاد از ترکیبات دارویی آن یک گیاه مفید تولید کردیم که سرشار از خواص مفید و ویتامین است.
حمایت بسیج سازندگی از کارآفرینان
صادق رحمانی از حمایت بسیج سازندگی از کارآفرینان و مشاغل می‌گوید: با همراهی و یاری تسهیلات بسیج سازندگی در شرایطی که هیچکس ما را همراهی نکرد به کارمان ادامه دادیم تا به نتیجه دلخواه برسیم؛ ما ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کردیم و در مرحله دوم ۱۵۰ میلیون تومان که کمک زیادی به ما داشت و رونق تولید را به همراه داشتیم.
این کارآفرین ۳۲ ساله دزفولی اضافه می‌کند: اطرافیان ما را جدی نگرفتند اما ما دست از تلاش برنداشتیم و با وجود ۲ سال تلاش و چهار بار شکست در نهایت به موفقیت رسیدیم، ما یک کار تیمی ۱۰۰ نفره را ۲ نفره انجام دادیم و حالا به طور رایگان هم در تحقیقات کشاورزی و هم در آموزش به علاقه مندان و کارآفرینان دیگر و توسعه مشاغل خدمت گذاری می‌کنیم.
او عنوان می‌کند: در شهرستان‌های گتوند، شوش، دزفول و… کلاس‌های آموزشی برگزار کردیم.
رحمانی بیان می‌کند: سه سال گذشته ۷.۵ کیلو به کشور ترکیه صادرات داشتیم، از لحاظ کیفیت محصول به نسبت به استان تولید کننده مطرح کشور در زمینه زعفران خراسان با انجام آنالیزها و آزمایش‌ها متوجه کیفیت خوب این محصول شدند.
او عنوان می‌کند: اگر حمایت مسئولان باشد، ما می‌توانیم تولیدات بیشتری داشته باشیم و گلخانه خود را گسترش دهیم، در حال حاضر سه نفر به طور مستقیم و ۱۵ نفر غیر مستقیم مشغول به کار هستند.
به گزارش خبرنگار سایت احکام، خوزستان در زمینه کشاورزی حرف اول را در کشور می‌زند و اگر مسئولان و متولیان امر حمایت‌ها و کمک‌های لازم را از جوانان صاحب ایده و کارآفرین مثل «صادق و اصغر» داشته باشند بی شک تولیدات داخلی افزایش و اشتغالزایی توسعه و شکوفایی منطقه حاصل می‌شود. امیدوارم از خبر کشت طلای سرخ در خوزستان / نبوغ کارآفرینی در مسیر پیشرفت
اقتصادی
راضی بوده باشید.

کشت طلای سرخ در خوزستان / نبوغ کارآفرینی در مسیر پیشرفت
اقتصادی  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۱۵ ۰۲:۳۹:۵۹