کاهش ۵۰ درصدی آب کشاورزی یزد/پیگیری گردشگری کشاورزی در یزد
نوین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر کاهش ۵۰ درصدی آب کشاورزی یزد/پیگیری گردشگری کشاورزی در یزد
نوین
به گزارش خبرنگار سایت احکام، محمدعلی حاتمی زاده در نشستی خبری اظهار داشت: به همت کشاورزان استان یزد با وجود شرایط اقلیمی و تحریمی سخت، جایگاه خوبی در سطح کشور در حوزه کشاورزی داریم.
وی عنوان کرد: سهم اشتغال استان یزد از بخش کشاورزی ۱۵ درصد است و محصولات کشاورزی یزد ۱۲ درصد تولید ناخالص این استان را تشکیل می دهد.
حاتمی زاده با بیان اینکه یزد یک درصد سطح زیرکشت کشور و ۱.۳ تولید محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: استان یزد رتبه اول تولید بلدرچین، بز سانن، کبک، ماهی تیلاپیا، اسب و روناس، رتبه دوم محصولات گلخانه ای و شتر، رتبه سوم پسته و رتبه چهارم انار کشور را دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث گردشگری کشاورزی استان یزد اظهار داشت: در برنامه تحولی یزد نوین این موضوع پیگیری شد و تلاش کردیم با اجرای این طرح، نشاط را به روستاها بازگردانیم.
رئیس جهاد کشاورزی استان یزد در مورد عوامل تولید شامل آب، خاک، سرمایه و منابع انسانی نیز عنوان کرد: در زمینه آب، خاک و سرمایه محدودیت هایی وجود دارد و منابع انسانی نیز مسائل خاص خود را دارد بنابراین یکی از مباحث مهم در حوزه کشاورزی، بهره وری است.
برنامه ریزی برای استقرار ۱۰۰ شرکت در دهکده فناوری و نوآوری
حاتمی زاده گفت: بر همین اساس در سال ۱۴۰۱ یک دهکده فناوری و نوآوری راه اندازی شد که اکنون ۱۸ شرکت در آن مستقر هستند و قرار است ۱۰۰ شرکت در این شرکت مستقر شوند.
وی اظهار داشت: نرخ نفوذ دانش و فناوری در ایران کمتر از ۱۵ درصد است در حالی که در کشورهای پیشرفته این عدد بیش از ۸۵ درصد است.
حاتمی زاده با بیان اینکه بهره وری آب را به عنوان یک اولویت مهم پیگیری کرده ایم، افزود: طی دو دهه گذشته ۵۰ درصد مصرف آب کشاورزی یزد کاهش یافته و تلاش کرده ایم با افزایش بهره وری آب، میزان مصرف را کاهش دهیم که این میزان صرفه جویی به ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و یکی از رویکردهای ما در این بخش، اصلاح الگوی کشت بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نهاده های کشاورزی عنوان کرد: روزانه در استان یزد حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده دامی مصرف می شود که حدود هزار و ۵۰۰ تن از این میزان، شامل نهاده های دامی دانه ای نظیر کنجاله سویا، ذرت و جو است که در تولید اغلب این موارد به خارج از کشور وابسته هستیم.
حاتمی زاده بیان کرد: برای تولید هزار و ۵۰۰ کنجاله سویا، ذرت و جو حداقل به دو برابر سطح زیرکشت فعلی و دو برابر آب مصرفی در بخش کشاورزی نیاز داریم در حالی که اکنون با واردات این نهاده ها، آب مجازی وارد استان می کنیم و وارد کردن این میزان آب مجازی به استان یک هنر است.
وی یادآور شد: در حال حاضر ۲ هزار هکتار سطح زیرکشت گلخانه های یزد است که برای این این میزان سطح زیرکشت و حجم بالای تولید محصول در این بخش، ۳ میلیون مترمکعب آب مصرف می شود.
مصرف روزانه ۴۰ تن گوشت قرمز در استان یزد
حاتمی زاده در مورد مسائل مرتبط با گوشت قرمز در استان یزد و نرخ گذاری آن نیز بیان کرد: در حال حاضر روزانه ۴۰ تن گوشت قرمز در استان یزد تولید می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز فصل برداشت پسته در استان یزد بیان کرد: ظرفیت های صادراتی پسته یزد خوب است و در سال گذشته از ۱۱۶ هزار تن تولید انجام شده، ۴۰ درصد به خارج از کشور صادر شد.
حاتمی زاده، نرخ جهانی پسته را بین ۸ تا ۱۰ دلار اعلام کرد و گفت: پسته جایگاه خوبی در صادرات استان یزد دارد.
گفتنی است؛ در این نشست مدیر امور اراضی، مدیر زراعت، معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر امور سرمایه گذاری، مدیر امور شیلات، مدیر امور طیور، مدیر امور دام، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی و دیگر معاونان و مدیران جهاد کشاورزی استان یزد به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند. امیدوارم از خبر کاهش ۵۰ درصدی آب کشاورزی یزد/پیگیری گردشگری کشاورزی در یزد
نوین
راضی بوده باشید.

کاهش ۵۰ درصدی آب کشاورزی یزد/پیگیری گردشگری کشاورزی در یزد
نوین  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۵ ۰۲:۳۸:۴۱