چراغ سبز ارمنستان به پذیرش طرح روسیه درباره قره باغ

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر چراغ سبز ارمنستان به پذیرش طرح روسیه درباره قره باغ به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه در دیدار با مسئول روسیه در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و «ایگور خواف»، فرستاده ویژه وزیر امور خارجه روسیه، طرح‌های مسکو درباره قره باغ را مورد توجه قرار داد و در این ارتباط گفت: «پیشنهادات مسکو می‌تواند مبنایی برای گفتگوهای بیشتر با آذربایجان باشد.»
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد همانطور که قبلاً هم گفته بودم، ارمنستان از پیشنهادات طرف روسی در ماه اوت که ممکن است مبنایی برای گفتگوهای بیشتر در مورد حل و فصل روابط بین ارمنستان و آذربایجان باشد، حمایت می‌کند.
طرفین همچنین درباره نتایج نشست سوچی بین رهبران ارمنستان، آذربایجان و روسیه، روند حل و فصل ارمنستان و آذربایجان و مسائل مربوط به مشکل قره باغ کوهستانی گفتگو کردند.
ارمنستان نگاه مثبتی به نقش روسیه در میانه تنش‌های قره باغ دارد و ماه گذشته نیز نیکول پاشینیان اعلام کرده بود که ارمنستان آماده امضای توافقنامه سه جانبه با روسیه و آذربایجان در مورد تمدید مأموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی تا ۲۰ سال آینده است. نیکول پاشینیان در کنگره حزب خود تحت عنوان «حزب قرارداد مدنی» در ایروان گفت: «ما از نیروهای حافظ صلح روسی می‌خواهیم به مأموریت خود ادامه دهند. من آماده هستم در سوچی سندی درباره تمدید مأموریت حافظان صلح روسیه برای ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال آینده را امضا کنم.»
نخست وزیر ارمنستان همچنین خاطرنشان کرد که به طور یکجانبه نمی‌تواند در مورد تمدید مأموریت صلح بانان روسی تصمیم گیری کند زیرا توافق نامه‌ای که بر اساس آن مأموریت حفظ صلح سازماندهی شده است توسط سه طرف – ارمنستان، آذربایجان و روسیه امضا شده است. با این حال، وی افزود، اگر روسیه و ارمنستان این ایده را با هم مطرح کنند، اکثریت را خواهند داشت.
رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نهم نوامبر ۲۰۲۰، برای برقراری آتش‌بس کامل در قره‌باغ بیانیه‌ای مشترک را امضا کردند. در ادامه روند مذاکرات صلح، آنها در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ گرد هم آمده و بیانیه مشترک دیگری که به طور مشخص با هدف رفع انسداد ارتباطات اقتصادی و ترابری در منطقه تدوین شده بود را امضا کردند.
در ادامه نیز، توافق دیگری برای تشکیل یک کارگروه سه‌جانبه به ریاست مشترک نخست وزیران کشورهای مذکور حاصل شد و در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ نیز، رهبران سه کشور در سوچی با امضای توافقی، بر سر اتخاذ تدابیری در راستای تقویت ثبات و امنیت در مرزهای جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و همچنین ایجاد یک کمیسیون دوجانبه برای مرزبندی به توافق رسیدند.
پیش از این نیز، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در سخنانی اعلام کرده بود که سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان شخصاً در حل مسئله قره باغ درگیر هستند. وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: این یک کار یک روزه نیست و سران ۳ کشور شخصاً درگیر آن هستند؛ همچنین ارتش ما که بخشی از نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ به شمار می‌رود (هم درگیر این موضوع است). «سرگئی لاوروف» افزود: ارمنستان متحد ماست. امیدوارم از خبر چراغ سبز ارمنستان به پذیرش طرح روسیه درباره قره باغ راضی بوده باشید.

چراغ سبز ارمنستان به پذیرش طرح روسیه درباره قره باغ  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۱۵ ۰۲:۴۴:۰۲