چتر مدارس فرسوده بر سر دانش‌آموزان/ دادستان ضرب‌الاجل تعیین
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر چتر مدارس فرسوده بر سر دانش‌آموزان/ دادستان ضرب‌الاجل تعیین
کرد
سوالات شرعی و احکام – گروه استان‌ها: تعدد مدارس فرسوده در مناطق مختلف لرستان موجب کاهش بازدهی آموزش و انتقادات والدین و دانش‌آموزان شده است، موضوعی که تاکنون در شهرستان‌های مختلف استان شاهد آن بوده‌ایم.
در لرستان باوجوداینکه خیرین مدرسه‌ساز همواره در کنار خدمات دولت پای‌کار مقاوم‌سازی مدارس تخریبی و فرسوده بوده‌اند، اما همچنان در برخی مناطق استان همچنان شاهد تحصیل دانش‌آموزان در مدارس تخریبی، فرسوده و کانکس‌ها هستیم، موضوعی که موجب انتقاد دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان نیز شد.
وضعیت برخی کلاس‌های درس اسف‌بار است
داریوش شاهون وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان در بازدید از برخی مدارس مناطق روستایی شهرستان خرم‌آباد، اظهار داشت: در بازدیدهایی که انجام دادیم، وضعیت برخی از مدارس و کلاس‌های درس بسیار اسف‌بار بود.

وی عنوان کرد: تحصیل دانش‌آموزان در کانکس در شأن و منزلت معلم و همچنین دانش‌آموزان نبود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان، ادامه داد: بیشترین دغدغه معلم به‌جای اینکه آموزش و تعلیم‌وتربیت دانش‌آموزان باشد، این است که خدایی ناکرده آسیبی به دانش‌آموزان در این کلاس‌های درس نامناسب و فرسوده وارد شود.
ضرب‌الاجل برای تعیین تکلیف مدارس داده شد
شاهون وند، بیان داشت: در این راستا به مدیرانی که دراین‌رابطه مسئولیت داشته‌اند تذکر قانونی داده شد.
وی افزود: با تعیین زمان قانونی، مدیرکل آموزش‌وپرورش و همچنین مدیرکل نوسازی مدارس استان باید ورود جدی در راستای رفع مشکلات این مدارس و کلاس‌های درس داشته باشند.

دادستان عمومی و انقلاب لرستان در ادامه سخنان خود گفت: طی هفته‌های آتی نیز دوباره بازدیدی از وضعیت این مدارس در استان و به‌خصوص مرکز لرستان خواهیم داشت.
نوسازی مدارس لرستان: اولویت ما برچیدن مدارس کانکسی است
یونس بهاروند مدیرکل نوسازی مدارس لرستان نیز در این بازدید، اظهار داشت: باتوجه‌به مشکلاتی که دراین‌رابطه وجود دارد، اولویت ما در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ برچیدن مدارس کانکسی بالای ۱۰ نفر دانش‌آموز در استان است.
وی عنوان کرد: خوشبختانه با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از ابتدای امسال تا کنون ۵۵ مورد مدرسه، جایگزین این کانکس‌ها شده است.
مدیرکل نوسازی مدارس لرستان، ادامه داد: ۴۵ مدرسه دیگر نیز تا پایان امسال جایگزین این کانکس‌ها خواهند شد.
بهاروند، بیان داشت: در راستای احداث فضاهای آموزشی بر اساس تعهد نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان ۶۷ طرح در قالب ۱۷۰ کلاس درس برای استان تعریف شده بود که با تلاش‌های مستمر در این راستا ۹۱ طرح در قالب ۲۸۲ کلاس و زیر بنای ۳۲ هزار و ۷۴ مترمربع برای شروع سال تحصیلی آماده شد.

وی اظهار کرد: از مجموع این ۲۸۲ کلاس درس ۱۹۲ کلاس در مناطق روستایی، محروم و کمتر برخوردار و ۹۰ کلاس در مناطق شهری احداث شده است چرا که پیشرفت هر جامعه‌ای بستگی به آموزش‌های آن دارد و بعد از حضور معلمان، فضای آموزشی بیشترین تأثیر را بر روحیه دانش‌آموزان دارد.
مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با بیان اینکه مدارس نوساز تأثیر بسیاری بر شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان و نشاط و شادابی آنها دارد، افزود: مدرسه‌سازی سرمایه‌گذاری بزرگ و اقدامی ارزشمند است و در سیل ۹۸ همبستگی و عزت مردم ایران در کمک به حوزه مدرسه‌سازی شهرستان پلدختر دیده شد.
۲۸ درصد از مدارس لرستان تخریبی است / ‏‬وجود ۵۰۰ مدرسه کانکسی
بهاروند، عنوان کرد: ۱۸۷ طرح آموزشی در قالب ۶۷۰ کلاس درس برای این استان در حال احداث است و تلاش می‌شود با وجود کمبود اعتبارات این طرح‌ها تکمیل و بهره‌برداری شوند.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مدارس استان بر اساس شناسنامه مستحکم، ۲۸ درصد تخریبی و ۲۲ درصد نیازمند مقاوم‌سازی هستند، اضافه کرد: با اجرای طرح شهید «پناهی» در مناطق محروم و روستایی لرستان ۱۶۸ طرح آموزشی در این استان اجرا می‌شود.
بهاروند با اشاره به وجود ۵۰۰ مدرسه کانکسی در استان، گفت: همچنین در لرستان ۶۰ مدرسه سنگی وجود دارد. امیدوارم از خبر چتر مدارس فرسوده بر سر دانش‌آموزان/ دادستان ضرب‌الاجل تعیین
کرد
راضی بوده باشید.

چتر مدارس فرسوده بر سر دانش‌آموزان/ دادستان ضرب‌الاجل تعیین
کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۱-۰۱ ۰۲:۳۸:۱۰