پس از درخواست طالبان، پاکستان گذرگاه تورخم را بازگشایی
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پس از درخواست طالبان، پاکستان گذرگاه تورخم را بازگشایی
کرد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از ایندیپندنت، گذرگاه تورخم پس از ۹ روز مسدود بودن، صبح روز جمعه ۲۴ شهریور، به روی مسافران و کامیون‌های حامل کالاهای تجاری میان دو کشور پاکستان و افغانستان بازگشایی شد.
رسانه‌های پاکستان گزارش دادند دولت این کشور پس از آن‌که طالبان متعهد شدند از خاک افغانستان علیه پاکستان تهدیدی صورت نمی‌گیرد، به بازگشایی گذرگاه تورخم اقدام کرد.
از گذرگاه تورخم به عنوان مهم‌ترین مسیر تبادل کالاهای تجاری و تردد مسافران میان افغانستان و پاکستان یاد می‌شود.
روز گذشته «سردار احمد شکیب»، سرپرست سفارت طالبان در اسلام آباد در دیدار با آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، بر اهمیت حیاتی بازگشایی گذرگاه تورخم تاکید کرده و ضمن اشاره به چالش‌های پیش روی مسافران و بازرگانان در گذرگاه تورخم، گفته بود که بسته شدن این گذرگاه پیامدهای نامطلوبی برای هر دو کشور افغانستان و پاکستان در پی دارد.
همچنین «مولوی امیرخان متقی»، وزیر خارجه طالبان، روز پنج‎شنبه، با عبیدالرحمان نظامی، سفیر پاکستان در کابل، ملاقات کرده و از او خواسته بود تا مشکل پیش‌آمده در گذرگاه تورخم را به‌منظور کمک به بازرگانانی که در دو طرف مرز بلاتکلیف‌اند، حل کند.
علاوه بر این، «آصف درانی»، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان نیز با ابراز نگرانی مشترک پاکستان در این باره تاکید کرد: بسته شدن گذرگاه تورخم بر مردم افغانستان و پاکستان تأثیر منفی خواهد داشت. تلاش‌هایی در نهادهای ذیربط پاکستان برای تسریع در بازگشایی این گذرگاه آغاز شده است.
گفتنی است که گذرگاه تورخم پس از درگیری مرزی بین نیروهای افغانستان و پاکستان در روز چهارشنبه هفته گذشته بسته شد.
به گزارش بی بی سی، تنش میان اسلام آباد و کابل پس از درگیری‌های اخیر نیروهای پاکستانی و جنبش طالبان پاکستان بالا گرفته و این درگیری باعث شده بود تا گذرگاه مرزی تورخم برای بسته بماند. روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان در این خصوص گزارش داد که سردار احمد شکیب، سفیر طالبان در اسلام آباد در اعتراض به حمله هفته گذشته در منطقه دورافتاده کوهستانی چترال ایالت خیبرپختونخواه به وزارت خارجه پاکستان احضار شده است.
همچنین رسانه‌های پاکستانی نیز به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش دادند که این درگیری روز چهارشنبه اتفاق افتاده و طرفین به تیراندازی به سوی هم پرداخته‌اند.
«فواد احمد خان» یکی از اعضای حزب تحریک انصاف پاکستان با انتشار ویدئویی که درگیری مرزی با افغانستان را نشان می‌دهد، نوشت: مرز تورخم و بازارچه‌های مجاور آن بسته شد و تیراندازی در منطقه ادامه دارد.
بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درگیری میان نیروهای مرزبانی پاکستان و طالبان چندین مجروح برجای گذاشته است.
منابع مطلع می‌گویند درگیری پس از آن آغاز شد که نیروهای طالبان قصد داشتند یک مقر ایست و بازرسی در نزدیکی مرز تورخم در ولایت «ننگرهار» احداث کنند و این اقدام با مخالفت نیروی مرزبانی پاکستان مواجه شد.
پیشتر نیز گذرگاه تورخم در نتیجه درگیری مرزی میان افغانستان و پاکستان بسته شده بود. این گذرگاه، یکی از اصلی ترین نقاط ترانزیتی مسافر و کالا بین پاکستان و افغانستان به شمار می‌رود. امیدوارم از خبر پس از درخواست طالبان، پاکستان گذرگاه تورخم را بازگشایی
کرد
راضی بوده باشید.

پس از درخواست طالبان، پاکستان گذرگاه تورخم را بازگشایی
کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۱۵ ۰۲:۴۷:۳۹