پروژه آمریکایی «آشوب» در عراق و سوریه کلید خورده
است!

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پروژه آمریکایی «آشوب» در عراق و سوریه کلید خورده
است!
به گزارش سوالات شرعی و احکام، پایگاه خبری «بغداد الیوم» در گزارشی مشروح با عنوان «پروژه آشوب در سوریه، درگیری ۶ گروهک مسلح و بسیج نیروها در عراق با هدایت آمریکا کلید خورد» به پشت پرده تحولات اخیر در سوریه و نوار مرزی عراق به سرکردگی آمریکا پرداخته است.
سردبیر وبگاه خبری بغداد الیوم با اشاره به کلید خوردن معنادار ناآرامی‌ها در برخی از مناطق سوریه و مجاور عراق به سرکردگی واشنگتن، با تعبیر «آشوب» از خواب جدید آمریکا در شمال شرق سوریه و مجاور عراق یاد می‌کند و با ابراز نگرانی از تحرکات گروهک‌های مسلح به شکل نرم در عراق و به ویژه در سوریه از آرایش ۶ فرقه مخوف مسلح در این مناطق با هدایت واشنگتن یاد می‌کند.
این رسانه عراقی با ابراز شگفتی و حیرت از چرایی ظهور ناگهانی این تحرکات در منطقه می‌نویسد: کماکان فهم این آرایش گروهک‌های مسلح که به شش گروه مختلف تقسیم می‌شوند، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
جرقه درگیری‌ها در دیرالزور چگونه کلید خورد؟
به نوشته این پایگاه خبری، هنوز دامنه درگیری‌های مسلحانه میان عناصر مسلح «شورای نظامی محلی» در دیرالزور در شرق سوریه با گروه‌های مسلح قبایل بومی و شبه‌نظامیان دموکراتیک کرد مورد حمایت آمریکا (قسد) فروکش نکرده بود که ناگهان اخباری از بازداشت خانگی رهبر شواری نظامی دیرالزور توسط نیروهای کرد (قسد) به اتهام فساد منتشر شد و همزمان با این اقدام، گروه‌های مسلح محلی حامی «ابو خوله» با فراخوانی از تشکیل حکومت خودمختار در دیرالزور با حمایت ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا در دیرالزور خبر می‌دهند.
به گزارش منابع عربی محلی، در جریان این درگیری‌ها که شدیدترین درگیری مسلحانه طی سال‌های گذشته به شمار می‌رود، دست‌کم ۴۰ نظامی و ده‌ها نفر در منطقه دیرالزور که غنی از منابع نفتی زیر نظر آمریکایی‌ها از سال ۲۰۱۵ میلادی است کشته و زخمی می‌شوند.
به گزارش بغداد الیوم، طرفداران قسد (SDF) شیوخ محلی را به اشاعه درگیری در شرق سوریه متهم می‎‌کنند و مدعی هستند که سران حزب کارگران کردستان، بر نیروهای قسد کنترل دارند و از سوی دیگر تشکیلات خودمختار محلی در شمال شرق سوریه طرف دیگر نزاع در این مناطق است.
در همین ارتباط، پایگاه خبری «الخابور» معارض با نظام حاکم سوریه و نیروهای «قسد» روز چهارشنبه گذشته با انتشار خبری اعلام کرد که «باهوز ادال»، از رهبران حزب کارگران کرد (PKK) که به تازگی از محل اختفای خود از کوه‌های قندیل عراق به دیرالزور برگشته، عامل پروژه دستگیری رهبران شورای نظامی دیرالزور بوده است.
سایه سنگین التهابات مرزی در نوار مرزی عراق
سردبیر بغداد الیوم با اشاره به پیامدهای درگیری‌های مشکوک محلی در شمال شرق سوریه و مجاور مرز عراق می‌نویسد: عراق نیز از فتنه این درگیری‌ها نه تنها در امان نیست؛ بلکه چه بسا برعکس، بخشی از یک پروژه ناامنی باشد؛ به‌ویژه آنکه نیروهای الحشد الشعبی با هوشیاری از تبعات این تحرکات نظامی، به نقل از یک منبع مطلع امنیتی فوراً دستور جذب داوطلبانه نیرو از اهالی شهر سنجار در استان نینوی را کلید زد.
به گواه این منبع امنیتی، گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی در شهرستان سنجار با فراخوانی از بسیج ۷۰۰ نیروی داوطلب برای جنگ در نواحی مرزی سوریه و یا دیده بانی مرزی نیروی داوطلب با حقوق ماهیانه ۳ هزار دلار برای هر جنگجو سازمان دادند.
بغداد الیوم با استناد به یک منبع امنیتی دیگر فاش کرد که نیروهای داوطلب به عنوان نیروهای نظامی در مناطق همجوار مرزی عراق و سوریه در غرب سنجار مستقر خواهند شد.
فعال شدن پروژه آمریکایی‌ها در نوار مرزی عراق و سوریه
تحلیلگر بغداد الیوم با بیان مشکوک بودن همزمانی تحرکات مرزی نیروهای الحشد الشعبی و وقوع ناآرامی در شرق سوریه به تحرکات مشکوک و بی‌سابقه جابه‌جایی بالگردهای باری نظامی آمریکا بین پایگاه نظامی عین الاسد و منطقه البغدادی در استان الانبار به استناد شاهدان محلی خبر می‌دهد.
و با تکیه بر گزارش‌های پراکنده خبری دیگر، از خیز نظامیان آمریکا در پایگاه الاسد برای بستن نوار طولانی مرزی عراق و سوریه همزمان با گسیل ده‌ها کاروان نظامی تسلیحاتی آمریکا به استان الحسکه در سوریه پرده برمی‌دارد.
رسانه عراقی بغداد الیوم با معنادار خواندن گزارش‌ها مبنی بر گسیل کاروانی از تسلیحاتی از پادگان عین الاسد به پایگاه آمریکایی راهبردی التنف در سوریه از وقوع یک پروژه محرمانه در منطقه خبر می‌دهد
در عین حال، «رامی عبدالرحمن» مدیر مرکز دیده‌بان حقوق بشر در انگلیس در گزارش معنادار از تنش و درگیری مستمر در دو سوی کرانه شرق و غرب فرات که محل استقرار نیروهای قسد و نیروهای چندملیتی خارجی در شرق فرات با نیروهای وابسته به ایران خبر می‌دهد و به ادعای این مؤسسه حقوق بشری، شبه نظامیان وابسته به ایران در حال گسیل و تجمع نیروهای خود در غرب فرات در مناطق مرزی مشترک سوریه و عراق است.
ماشین رسانه‌ای آمریکا فعال می‌شود؛ هشدار به خیزش دوباره داعش در شرق سوریه!
سردبیر بغداد الیوم با مشکوک خواندن این تحرکات در دو سوی نوار مرزی عراق و سوریه به هشدار روز پنجشنبه ارتش آمریکا اشاره می‌کند.
این رسانه عراقی با مشکوک خواندن دستگاه تبلیغاتی آمریکا از احتمال فعال شدن مجدد داعش می‌نویسد: ارتش آمریکا با هشدار به طرف‌های درگیر نظامی در شرق سوریه خواستار پایان دادن به درگیری‌ها می‌شود و همزمان از خیزش دوباره سایت احکامه‌های خفته تروریستی داعش هشدار می‌دهد.
ظهور مشکوک شعارهای ضد حکومتی در سوریه!
سردبیر بغداد الیوم با کلید خوردن تحرکات مشکوک در غرب استان عراق با ابراز تردید از همزمانی این تحولات در شرق سوریه با خیزش اعتراضات معنادار در برخی از شهرهای سوریه ضد نظام سوریه می‌نویسد: میدان الکرامه در شهر سویدا سوریه ناگهان روز جمعه (یکم سپتامبر ۲۰۲۳) شاهد برپایی تظاهراتی بی‌سابقه از زمان وقوع بحران در سال ۲۰۱۱ در سوریه می‌شود.
و همزمان در برخی از شهرهای دیگر از جمله استان درعا نداهای مشکوک ضد نظام سر داده می‌شود.
سردبیر بغدادالیوم با بیان اینکه سویدا و درعا تحت کنترل دولت مرکزی در دمشق است، این اعتراضات را «پدیده‌ای استثنایی» و مشکوک در مقایسه با جو آرام سایر شهرهای سوریه می‌خواند.
این رسانه عراقی با تشریح وضع موجود در دو سوی خاک عراق و سوریه در تحلیلی معنادار می‌نویسد: با وجود اینکه این خیزش‌های اعتراضی در مناطق تحت کنترل نیروهای معارض نظام بشار اسد از جمله در مناطقی از شمال سوریه از حلب گرفته تا ادلب نیز جاری و ساری است، اما فهم همزمانی خیزش این اعتراضات جمعی در معابر شهرها مشکوک است.
«سکوت و رصد اوضاع» دو کلید واژه فهم تحولات مشکوک در سوریه و عراق
در پایان رسانه بغداد الیوم به سخنان تحلیلگران نظام سوریه در تلویزیون دولتی سوریه در روز گذشته (پنجشنبه) با توجه به خیزش ناگهانی این تحولات در مناطق پراکنده سوریه استناد می‌کند و می‌نویسد: نظام سوریه ۱۳ روز است که سیاست سکوت و خونسردی را در قبال این تحولات اتخاذ کرده است و تاکنون موضع منفی و یا مثبتی درباره شعارهای ضد حکومتی نگرفته است.
آنچه که در پایان با توصیفی که رسانه عراقی بغداد الیوم از صحنه سیاسی تحولات عراق و سوریه می‌توان نتیجه گرفت، تأیید این مطلب است که فتنه آمریکا در دو سوی عراق و سوریه با استناد از قرائن آشکار و شواهد محلی برای ناآرامی در عراق و سوریه کلید خورده است و بایستی دید که در آن سوی میدان، جبهه مقاومت چگونه بار دیگر، توطئه آمریکا را در نطفه خاموش خواهند کرد. امیدوارم از خبر پروژه آمریکایی «آشوب» در عراق و سوریه کلید خورده
است!
راضی بوده باشید.

پروژه آمریکایی «آشوب» در عراق و سوریه کلید خورده
است!  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۰۲ ۰۲:۳۸:۳۹