پرواز مستقیم حج از فلسطین اشغالی به عربستان منتفی شد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پرواز مستقیم حج از فلسطین اشغالی به عربستان منتفی شد به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از جورزالیم پست، مقامات صهیونیستی اعلام کردند که پروازهای مستقیم به عربستان سعودی برای زیارت حج اعراب در سال جاری انجام نخواهد شد.
این در حالی است که مقامات صهیونیستی و آمریکایی انتظار داشتند که ریاض اجازه پرواز مستقیم از بیت المقدس اشغالی را در دوران حج را صادر کند، اما به نظر می‌رسد مقامات سعودی همچنان مخالفت پرواز مستقیم از فلسطین اشغالی به مقصد عربستان سعودی هستند.
تزاچی هانگبی مشاور امنیت ملی نتانیاهو به رادیو کان گفته است: «شاید برای حج آینده در موقعیتی باشیم که در مورد پراوز مستقیم کمک کنیم و پروازهای مستقیم از اینجا انجام شود، اما هنوز برای دست یافتن به نتیجه زود است.»
عادی سازی روابط با ریاض یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی است، اما هانگبی در مصاحبه‌ای گفت که عادی سازی روابط ریاض و تل آویو به رفع تنش‌ها بین ریاض و واشنگتن بستگی دارد.
هانگبی به اسرائیل هیوم گفت: «ما فکر می‌کردیم توافق عربستان و آمریکا مقدمه هرگونه توافق صلح (تل آویو) با ریاض است، اما در حال حاضر شانس زیادی برای تحقق روند عادی سازی دیده نمی‌شود.»
یک منبع آگاه به جورزالیم پست گفته است که ریاض خواهان حمایت ایالات متحده از برنامه هسته‌ای غیرنظامی خود در ازای عادی سازی روابط با تل آویو است.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در سفر هفته گذشته خود به عربستان سعودی گفته بود که دولت آمریکا به کار بر روی عادی سازی در روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده ادامه خواهد داد.
همچنین «الی کوهن»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی به کانال ۱۴ تلویزیون گفته است که وی پنجره فرصت برای عادی سازی روابط با ریاض با میانجی گری واشنگتن را تا مارس ۲۰۲۴ می بیند، زیرا پس از آن، ایالات متحده وارد انتخابات (ریاست جمهوری) خواهد شد.
یک ماه پیش، یک خاخام صهیونیست ادعا کرده بود که در روند عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی فقط مسئله زمان مطرح است. فلسطین الیوم به نقل از کانال هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی افزود: خاخام «استیون بورگ» که اخیراً به همراه تاجران صهیونیست از بحرین و عربستان سعودی دیدن کرده است، پادشاهی عربستان را شگفت انگیز توصیف کرد و گفت که او کشوری را مشاهده می‌کند که با جامعه تجاری که می‌خواهند از نفت دور شوند، برای رسیدن به یک وضعیت اقتصادی بهتر در حال حرکت به جلو است.
وی افزود: در حالی که ریاض هنوز توافق نامه صلح ابراهیم را برای عادی سازی روابط با اسرائیل امضا نکرده است، افرادی که در عربستان با آنها صحبت کردم گفتند که این عادی سازی فقط مسئله زمان است.
خاخام برگ ادامه داد: عادی سازی روابط ریاض- تل آویو ممکن است دو سال طول بکشد. جامعه عربستان جامعه‌ای محافظه کار است و آنها باید کشور را به جلو ببرند، اما خلاصه کلام این است که ایران موضوع مشترک همه است. سعودی‌ها به اطراف نگاه می‌کنند و می‌گویند اسرائیل واقعاً مکانی است که می‌توانیم از آن سود اقتصادی ببریم.
این در حالی است که همزمان با گزارش منابع عبری درباره حضور تیم همراه معاون وزیر دفاع عربستان سعودی و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در هتلی مشترک در آمریکا، منابع عبری از فرود یک هواپیما در تل‌آویو پس از برخاستن از عربستان سعودی خبر دادند.
بنا بر این گزارش، این هواپیما ابتدا توقفی کوتاه در امان پایتخت اردن داشته و سپس به مسیر خود به سمت تل‌آویو ادامه داده است. سال‌ها بود که شایعاتی مبنی بر وجود روابط پشت پرده میان رژیم صهیونیستی و عربستان به گوش می‌رسید، اما سعودی‌ها این موضوع را قویاً تکذیب کردند.
گفتنی است در اواسط سپتامبر ۲۰۲۰، امارات و بحرین توافقنامه‌هایی را برای عادی سازی روابط با اشغالگران موسوم به «توافق ابراهیم» در یک مراسم رسمی به میزبانی کاخ سفید در واشنگتن امضا کردند. امیدوارم از خبر پرواز مستقیم حج از فلسطین اشغالی به عربستان منتفی شد راضی بوده باشید.

پرواز مستقیم حج از فلسطین اشغالی به عربستان منتفی شد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۰ ۰۲:۳۶:۵۹