پرداخت وام به تولیدکنندگان دارو/ علت کمیاب شدن آنتی
بیوتیک

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پرداخت وام به تولیدکنندگان دارو/ علت کمیاب شدن آنتی
بیوتیک
به گزارش سوالات شرعی و احکام، بهرام عین‌اللهی، از مصوبه جدید بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات به کارخانجات تولید کننده دارو توسط بانک‌های عامل خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته برای کاهش ارزش افزوده گمرکی مواد اولیه دارویی از ۹ به ۱ درصد و همچنین مصوبات جدید شورای پول و اعتبار برای تولیدکنندگان دارو، تولید دارو و سرم افزایش می‌یابد و در کنار آن با واردات مقادیری از این اقلام ظرف یکی دو هفته آینده نیاز بازار به آنتی بیوتیک به طور کامل رفع می‌شود.
وزیر بهداشت، از راه اندازی خط جدید سرم سازی با استفاده از فناوری جدید و همچنین راه اندازی خطوط سرم سازی جدید در تبریز، اهواز و گلپایگان تا پایان سال با هدف اشباع بازار داخلی از سرم و حضور در بازارهای صادراتی خبر داد و اظهار داشت: در صورتی که تولید کنندگان دارو به هر دلیل نتوانند با تقاضای بازار همگام شوند، از واردات به عنوان راهکار جایگزین استفاده خواهیم کرد؛ چرا که آنچه اولویت دارد، تأمین داروی مورد نیاز مردم است.
عین اللهی با اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در زمینه دارو خاطرنشان کرد: با اجرای طرح دارویاری و تبدیل ارز ترجیحی به ارز نیمایی لازم بود که از تولیدکنندگان حمایت ویژه‌ای صورت گیرد. در همین راستا بانک مرکزی توسط بانک‌های عامل تسهیلات مناسبی را برای تولیدکنندگان دارو در نظر گرفته که تولیدکنندگان از هفته آینده می‌توانند از این تسهیلات در جهت واردات مواد اولیه استفاده کنند.
وی درباره آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای تأمین سرم گفت: با توجه به مصرف بالای سرُم در کشور، باید ماهانه ۷ میلیون واحد سرُم تولید کنیم اما به دلیل نیازی که در کشور وجود دارد، علاوه بر آن ماهانه ۶۰۰ هزار واحد سرُم هم وارد می‌کنیم.
عین اللهی خاطرنشان کرد: امیدواریم نه تنها در سرُم، بلکه در دیگر داروها نیز نیازی به واردات نداشته باشیم، اما لازمه این امر آن است که داروها را به موقع به مردم برسانیم و هر جا کمبودی باشد، ناگزیر به واردات خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: امسال میزان تولید شربت آنتی بیوتیک بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است.
وزیر بهداشت گفت: وقتی کرونا شیوع داشت، مدارس تعطیل بودند و همه ماسک می‌زدند؛ ابتلاء به آنفلوانزا بسیار کمتر بود؛ اما امسال با کاهش کرونا و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها آنفلوانزا از اواسط سایت احکام گسترش یافت و سبب شد تا مصرف آنتی بیوتیک به صورت ناگهانی به مقدار زیادی بالا برود.
عین اللهی با بیان اینکه با شیوع آنفلوانزای زودرس در زمینه تولید داروهای آنتی بیوتیک نیاز بیشتری به وجود آمد و مجبور به واردات شدیم، افزود: در شرایط کنونی اطمینان داریم که با تولیدات و زحمات صورت گرفته، همه نیاز مردم را تأمین خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم رضایت تولید کنندگان دارو تأمین و شرایط مطلوبی برای تولید فراهم شود، تصریح کرد: در کشور ما بیمه‌ها موظفند هزینه داروهای تحت پوشش را پرداخت کنند. در طرح دارویاری نیز بیمه‌ها اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی را دریافت کردند تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد.
عین اللهی با بیان اینکه طرح دارویاری از موفق ترین طرح‌های دولت در تأمین کالاهای اساسی بوده است، افزود: یکی از مشکلات مزمن ما مسئله قاچاق دارو بود که موجب می‌شد خدمات دارویی کشور نه فقط ۸۰ میلیون ایرانی بلکه ۴۰۰ میلیون ساکنان غرب آسیا از جمله عراق، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش دهد. امیدوارم از خبر پرداخت وام به تولیدکنندگان دارو/ علت کمیاب شدن آنتی
بیوتیک
راضی بوده باشید.

پرداخت وام به تولیدکنندگان دارو/ علت کمیاب شدن آنتی
بیوتیک  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۱۱ ۰۲:۳۹:۴۷