پایان کار شوراهای استانی اقلیم کردستان با حکم دادگاه فدرال
عراق

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پایان کار شوراهای استانی اقلیم کردستان با حکم دادگاه فدرال
عراق
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از المیادین، دادگاه عالی فدرال عراق روز یکشنبه تصمیم گرفت به دلیل پایان دوره انتخاباتی شوراهای استانی اقلیم کردستان، با صدور حکمی رسماً به کار این شوراها پایان دهد.
«سروه عبدالواحد» رئیس فراکسیون «نسل جدید» در پارلمان عراق اعلام کرد که تصمیم دادگاه فدرال عراق بر اساس شکایتی است که او پیشتر در دادگاه ارائه کرده بود.
وی افزود: این شوراها پنج سال است که به صورت غیرقانونی حقوق می‌گیرند، بنابراین باید هر ریالی را که به صورت غیرقانونی از معیشت مردم برداشته اند، پس بدهند.
عبدالواحد تاکید کرد: ما متوقف نخواهیم شد و به افشای تخلفات قانونی احزاب حاکم در اقلیم کردستان ادامه خواهیم داد.
رئیس فراکسیون نسل جدید خاطرنشان کرد: فراکسیون ما در نخستین شکایت علیه تمدید دوره قبلی پارلمان پیروز شد و این دومین دادخواستی است که در آن پیروز می‌شویم. ما به اصول دموکراسی اعتقاد داریم و برای حفظ آن از همه امکانات استفاده می‌کنیم.
پارلمان اقلیم کردستان عراق در ژوئیه ۲۰۱۹ طرح اصلاح قانون شوراهای استانی این منطقه را تصویب کرد که شامل تمدید عمر شوراهای فعلی برای رفع خلاء قانونی ایجاد شده است.
همچنین دادگاه فدرال عراق در ماه مه گذشته تصمیم صادر شده در سال ۲۰۲۲ مبنی بر تمدید یک سال کار پارلمان کردستان را مغایر قانون اساسی اعلام و تأکید کرد که تمام مصوبات پارلمان اقلیم از تاریخ تمدید مأموریت آن در اکتبر ۲۰۲۲ باطل است.
ریاست اقلیم کردستان عراق ۱۸ نوامبر آینده را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی این منطقه تعیین کرده که تا کنون به دلیل اختلاف نظر احزاب کُرد در مورد سازوکار آن تعطیل بوده است. امیدوارم از خبر پایان کار شوراهای استانی اقلیم کردستان با حکم دادگاه فدرال
عراق
راضی بوده باشید.

پایان کار شوراهای استانی اقلیم کردستان با حکم دادگاه فدرال
عراق  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۹-۲۵ ۰۲:۴۰:۳۹