پاکسازی تورهای صیادی غیر مجاز در رودخانه های آستارا

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر پاکسازی تورهای صیادی غیر مجاز در رودخانه های آستارا محمد رضا سلامی ریک در گفت و گو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: تعدادی از صیادان غیر مجاز با تعبیه سدهای ماهیگیری (کله‌ام) در عرض رودخانه مرداب مبادرت به مسدود کردن جریان طبیعی رودخانه و صید غیرمجاز ماهی‌ها کرده بودند که در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری سدهای کله‌ام موجود در بستر رودخانه مرداب توسط یگان حفاظت محیط‌زیست آستارا، جمع‌آوری و مسیر رودخانه‌ها پاکسازی و بازگشایی گردید.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست آستارا افزود: این سدها در زبان محلی به «جر» موسوم است که با چوب یا نی ساخته می‌شود و در انتهای آن قفسی تعبیه شده که صیادان غیرمجاز آن را در مسیر بستر رودخانه قرار داده و در زمان مهاجرت ماهی‌ها به بالادست در قفس گرفتار می‌شوند.
وی با بیان اینکه این روش صید از قدیم الایام در رودخانه‌های شهرستان آستارا و سایر نقاط استان گیلان به صورت سنتی رواج داشته است تاکید کرد که صیادان باید از انجام آن خودداری کنند، زیرا باعث کاهش تکثیر ماهیان، آلودگی آب‌ها و سرریز شدن آب رودخانه‌ها در هنگام بارندگی‌های شدید به داخل معابر شهری می‌شود.
گفتنی است؛ فصل تخم ریزی ماهیان از اواسط اسفندماه آغاز و تا خردادماه هر سال ادامه دارد و ماهیان مولد یا رودکوچ، برای تخم ریزی از دریا به رودخانه‌ها (از آب‌های شور به آب‌های شیرین) مهاجرت می‌کنند که تعبیه سدها و صید ماهی‌ها در این برهه زمانی مانع از تکثیر آنها می‌شود. امیدوارم از خبر پاکسازی تورهای صیادی غیر مجاز در رودخانه های آستارا راضی بوده باشید.

پاکسازی تورهای صیادی غیر مجاز در رودخانه های آستارا  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۵-۱۲ ۰۲:۳۹:۲۸