وظیفه وزارت بهداشت تأمین نیازهای مادی پرستاران است

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر وظیفه وزارت بهداشت تأمین نیازهای مادی پرستاران است به گزارش سوالات شرعی و احکام، بهرام عین‌اللهی، در نشست اعطای اعتبارنامه منتخبان ششمین دوره شورای عالی سازمان نظام پرستاری، گفت: جا دارد از جامعه پرستاری که حضور و مشارکت گسترده‌ای در این دوره از انتخابات داشتند، تشکر کنیم.
وی با اشاره به فرمایش رهبری مبنی بر کوتاه بودن عمر مسئولیت، گفت: باید قدر لحظات مسئولیت را بدانیم؛ خداوند این فرصت را به منتخبان ششمین دوره شورای عالی سازمان نظام پرستاری داده که مدتی از عمر خود را برای خدمت به جامعه پرستاری، اختصاص دهند.
وزیر بهداشت، پرستاران ایرانی را از بهترین پرستاران دنیا دانست و عنوان کرد: در حادثه تروریستی هفته گذشته در کرمان همچون سایر برهه‌ها و بحران‌ها، شاهد ایثارگری و رشادت نیروهای بهداشتی، درمانی و پرستاران بودیم. برخی امدادگران ما برای نجات مجروحان، خود دچار مجروحیت شدند که نشان دهنده اوج ایثار آنهاست.
عین اللهی با بیان اینکه بلافاصله پس از حمله تروریستی، فوج عظیمی از نیروهای بهداشتی و درمانی داوطلب برای خدمتگزاری به مجروحان حادثه تروریستی به کرمان، عزیمت کردند، گفت: جامعه سلامت در حوادث مختلف از جمله حادثه تروریستی کرمان، احساس مسئولیت دارد.
وی از مردمی بودن به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جامعه پرستاری کشورمان یاد کرد و افزود: پرستاران ما خود را از جامعه جدا نمی‌دانند و در همه صحنه‌ها و بحران‌ها از جمله دوران همه گیری کرونا، مردمی بودن خود را به اثبات رسانده‌اند. به عنوان نمونه در عملیات والفجر ۸ وقتی به بیمارستان حضرت فاطمه (س) حمله شیمیایی شد، پرستاران فداکارانه و با وجود مصدومیت خود به یاری مصدومان شتافتند که این رشادت‌ها و افتخارات باید منعکس و روایت شود.
وزیر بهداشت از معاونت‌های آموزشی و درمان وزارت بهداشت خواست که از دیدگاه‌ها و مشورت‌های اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری در کارگروه‌ها، تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های حوزه سلامت و پرستاری، کمک بگیرند.
به گفته عین اللهی، پرستاران، مهم‌ترین رکن نظام سلامت هستند که تأثیر قابل توجهی در کارآمدی نظام سلامت و نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارند.
وی با بیان اینکه باید به نقش پرستاران در پیشگیری از بیماری‌ها و مراقبت‌های بهداشتی توجه بیشتری شود، افزود: در پویش ملی سلامت ۳۷ میلیون نفر مشارکت کرده اند که از این تعداد حدود ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا و بیش از ۴۰۰ هزار مبتلا به دیابت که از بیماری‌های خود اطلاعی نداشتند، شناسایی شدند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: آمارهای به دست آمده از پویش ملی سلامت تا کنون به ویژه در مناطق شهری هشدار دهنده است چراکه سبک زندگی و تغذیه در مناطق شهری، وضعیت مناسبی ندارد و از سوی دیگر سه چهارم مردم کشورمان در مناطق شهری سکونت دارند؛ بنابراین از نظام پرستاری انتظار داریم که به حوزه بهداشت، پیشگیری و مراقبت های بهداشتی نیز وارد شود چرا که سلامت باید پیشگیری باشد نه درمان محور.
عین اللهی، ارائه خدمات پرستاری در منزل را رویکردی بسیار ارزشمند دانست و گفت: متأسفانه برخی افراد فاقد مهارت با مداخله در این حوزه، شرایط خدمات پرستاری در منزل را با مشکلاتی روبرو کرده‌اند که نیاز است پرستاران کارآزموده، مجرب و مورد تأیید با ارائه خدمات پرستاری در منازل موجبات ارتقای سلامت مردم را فراهم آورند.
وی تأکید کرد: وزارت بهداشت موظف است در جهت تأمین نیازهای مادی پرستاران تلاش کند. اولین گام ما در این زمینه، اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری پس از ۱۵ سال در دولت سیزدهم بود. این قانون در ابتدای اجرا ممکن است ایراداتی داشته باشد اما باید به نقطه‌ای برسیم که پرداخت ها بر اساس عملکرد نیروها باشد.
عین اللهی از عوامل تمایز پرستاری در ایران نسبت به سایر کشورها را وجود سایت احکام و عاطفه سرشار در بین پرستاران کشورمان دانست و گفت: رفتار توأم با سایت احکامبانی و عاطفه در قبال بیماران در فرهنگ ما رواج دارد. در حادثه تروریستی کرمان دیدم که یک پرستار برای بیماران به شدت می‌گریست که این درجه از عاطفه و سایت احکامبانی در جوامع پرستاری سایر کشورها کمتر دیده می‌شود و وزارت بهداشت آماده همکاری با سازمان نظام پرستاری برای ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی پرستاری است. امیدوارم از خبر وظیفه وزارت بهداشت تأمین نیازهای مادی پرستاران است راضی بوده باشید.

وظیفه وزارت بهداشت تأمین نیازهای مادی پرستاران است  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۱-۰۹ ۰۲:۴۰:۱۵