وزیر امور خارجه آمریکا توافق احتمالی واشنگتن با تهران را رد
کرد

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر وزیر امور خارجه آمریکا توافق احتمالی واشنگتن با تهران را رد
کرد
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گزارش‌ها مبنی بر نزدیک بودن واشنگتن و تهران به توافق‌هایی درباره محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران و آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در این کشور را رد کرد.
بلینکن در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات غیرمستقیم از طریق عمان، گفت: «در رابطه با ایران، برخی از گزارش‌هایی که در مورد توافق در مورد مسائل هسته‌ای یا در مورد بازداشت‌شدگان دیده‌ایم، دقیق نیستند و صحت ندارند.»
روز دوشنبه برخی منابع گفته بودند که ایران مذاکرات غیرمستقیم با ایالات متحده را از طریق سلطان نشین عمان انجام می‌دهد و موضوعات هسته‌ای، تحریم‌های ایالات متحده و آزادی بازداشت شدگان در فهرست این مذاکرات قرار دارد.
پیشتر «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود: از تلاش‌های مقامات عمانی استقبال می‌کنیم و از طریق این میانجی با طرف مقابل پیام‌هایی در خصوص لغو تحریم‌های آمریکا رد و بدل کردیم.
وی با تاکید بر اینکه این مذاکرات محرمانه نبوده است، افزود: ما هرگز روند دیپلماتیک را متوقف نکرده ایم.
تکذیب مذاکرات آمریکا و ایران از سوی آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا در حالی صورت گرفته است که روزنامه هاآرتص صبح روز جمعه به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت: آمریکا آخرین تحولات گفتگوها با ایران را به اطلاع تل‌آویو رسانده و اسرائیلی‌ها خواهان به شکست کشاندن این دور از مذاکرات نیستند.
این مقام صهیونیست که نام وی فاش نشده، افزود: ما تفاهمات شکل گرفته میان دولت آمریکا و ایران شگفت‌زده نشدیم اما تاکنون موضع واضح و روشنی در این باره اتخاد نکرده‌ایم.
وی افزود: رویکرد تل‌آویو حمله مستقیم به این مذاکرات نیست اما این بدان مساله نیست که در قبال این گفتگو ملاحظاتی نداشته باشیم.
پیش از برخی مقامات غربی اعلام کرده بودند که واشنگتن مذاکراتی را با تهران در زمینه موضوع هسته‌ای، تبادل زندانیان و رفع بلوکه شدن اموال ایران آغاز کرده و به تفاهماتی در این زمینه رسیده است.
ادعای این مقام صهیونیست درباره عدم تمایل تل‌آویو به شکست مذاکرات هسته‌ای در شرایطی است که مقامات این رژیم طی سال‌های اخیر از مخالفان اصلی چنین توافقاتی بوده‌اند.
چند روز پیش از این نیز، «بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان در گفتگو با المانیتور تاکید کرد که ایران و آمریکا به دستیابی به توافقی در خصوص تبادل زندانی‌ها، نزدیک شده اند و این روند در مراحل پایانی خود قرار دارد.
وی در ادامه افزود: من احساس می‌کنم که آمریکا و ایران در خصوص موضوع هسته‌ای، جدی هستند.
البوسعیدی در خصوص توافق تبادل زندانی‌ها میان تهران و واشنگتن گفت: می‌توانم بگویم که آنها به دستیابی به این توافق نزدیک شده اند و چه بسا برخی مسائل فنی باقی مانده باشد.
وزیر خارجه عمان در خصوص اموال بلوکه شده ایران در خارج از این کشور تاکید کرد: آنها به یک چارچوب و یا ساختار زمانی مشخص برای بررسی چگونگی هماهنگی در این زمینه نیاز دارند. معتقدم که آنها در حال بررسی این مسائل هستند.
وی مشارکت کشورش در این روند را تأیید یا رد نکرد اما بیان کرد که عمان با حسن نیت خود، به هر دو طرف کمک می‌کند.
شنبه گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه عراق از گفتگوی نتیجه‌بخش وزیر امور خارجه این کشور با همتایان آمریکایی و عمانی درباره ایران خبر داد.
«احمد الصحاف» طی سخنانی گفت که «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نتایج پیشرفته‌ای را در رابطه با مبادلات مالی بین عراق و ایران کسب کرده است.
وی در این خصوص گفت: وزیر امور خارجه عراق در جریان کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم که در ریاض برگزار شد، گفتگوی هدفمندی را با همتای آمریکایی خود انجام داد که منجر به ترتیبات اساسی در خصوص بدهی‌های مالی بین عراق و ایران شد.
این مقام ارشد عراقی تصریح کرد که فواد حسین به همین منظور با «بدر البوسعیدی» همتای عمانی خود نیز هماهنگی و گفتگوهای مستمری را در سطح عالی انجام داده است. امیدوارم از خبر وزیر امور خارجه آمریکا توافق احتمالی واشنگتن با تهران را رد
کرد
راضی بوده باشید.

وزیر امور خارجه آمریکا توافق احتمالی واشنگتن با تهران را رد
کرد  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۱۷ ۰۲:۴۰:۰۲