واکنش واشنگتن به اعلام توقف حملات کتائب حزب‌الله
عراق

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر واکنش واشنگتن به اعلام توقف حملات کتائب حزب‌الله
عراق
به گزارش سوالات شرعی و احکام، جان کربی، هماهنگ کننده راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه واکنش کاخ سفید به حمله به پایگاه آمریکا در اردن ادعا کرد: «اهمیتی به آنچه که نمایندگان ایران (گروه‌های مقاومت) می‌گویند نمی‌دهیم، زیرا آنان به نیروهای و منافع ما حمله کردند و در زمان نزدیک انتقام خواهیم گرفت.»
شبکه خبری الجزیره چهارشنبه شب گزارش داد که جان کربی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی آمریکا در سخنانی در جمع خبرنگاران بار دیگر با تکرار ادعاهای علیه گروه مقاومت عراق گفت: «ایالات متحده بر این باور است که این حمله توسط گروه‌های مقاومت اسلامی در عراق، گروهی که شامل گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله است، برنامه‌ریزی، سازماندهی و تسهیل شده و جو بایدن نیز بر این باور است که آنچه مهم است به شیوه‌ای مناسب به این حمله پاسخ دهیم.»
کربی افزود: «رییس جمهور، جو بایدن در حال بررسی گزینه‌های تلافی جویانه برای حمله است و بایدن گفته این پاسخ به یکباره نخواهد بود.»
کربی در واکنش به بیانیه گروه «کتائب حزب الله عراق» مبنی بر تعلیق عملیات نظامی و امنیتی علیه نیروهای اشغالگر به منظور جلوگیری از تنگنا قرار دادن دولت عراق را رد کرد.
وی مدعی شد که این گروه به تنهایی در این حمله دخیل نبوده‌اند.
کتائب حزب الله عراق روز گذشته خبر داده بود که عملیات نظامی و امنیتی خود علیه نیروهای امریکایی را برای جلوگیری از در تنگنا قرار گرفتن دولت عراق متوقف می‌کند و از مردم غزه به روش‌های دیگر حمایت خواهد کرد.
پیش از این هم پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، در واکنش به بیانیه کتائب حزب‌الله عراق درباره تعلیق عملیاتش علیه نیروهای امریکایی در منطقه گفته بود: «صدای عمل بلندتر از صدای حرف است».
رایدر نسبت به عواقب کشته شدن نیروهای امریکایی با هشدار به اینکه این حملات با پاسخ مواجه خواهد شد تأکید کرده بود که بعد از حمله به منطقه برج ۲۲ در مرز اردن و سوریه، ۳ حمله به مواضع نیروهای امریکایی انجام شده است. به گفته او، آنها حملات خود را متوقف نکردند و ما هم به نحوی که خود انتخاب کنیم پاسخ خواهیم داد.
گفتنی است که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبر حمله به نیروهای آمریکایی گفت، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران جاری غزه، مکرراً نسبت به خطر گسترش دامنه درگیری در منطقه به دلیل ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و نیز پشتیبانی همه جانبه ئ آمریکا از نسل‌کُشی فلسطینیان در غزه و کرانه باختری هشدار داده و نقض پایدار و مکرر حاکمیت ملی عراق و سوریه توسط نیروهای آمریکایی و بمباران‌ها و انجام حملات علیه گروه‌ها و مردم عراق، سوریه و یمن را تشدید کننده این چرخه بی‌ثباتی می‌دانست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد، گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ی حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.
کنعانی تاکید کرد، تکرار اتهام بی‌اساس به ایران، فرافکنی و نیز توطئه‌ی کسانی است که منافع خود را در کشیدن مجدد پای آمریکا به معرکه‌ای تازه در منطقه و تحریک آن در گسترش و تشدید بحران می‌بینند تا از این طریق مشکلات خود را پوشش دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد، ایران با آمادگی و هوشیاری تحولات در منطقه را زیر نظر دارد و مسؤولیت عواقب اتهامات تحریک آمیز علیه ایران، بر عاملان طرح چنین ادعاهای بی اساسی است. امیدوارم از خبر واکنش واشنگتن به اعلام توقف حملات کتائب حزب‌الله
عراق
راضی بوده باشید.

واکنش واشنگتن به اعلام توقف حملات کتائب حزب‌الله
عراق  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۲-۰۱ ۰۲:۴۱:۲۱