واکنش مداخله جویانه آلمان به غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در
ایران

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر واکنش مداخله جویانه آلمان به غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در
ایران
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از آناتولی، «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان در ادامه رویکرد مداخله جویانه و ضد ایرانی خود، روز جمعه حملات لفظی اش را علیه فعالیت هسته‌ای صلح آمیز ایران تشدید کرد و با محکوم کردن افزایش غنی سازی اورانیوم در ایران، ادعا کرد: تلاش‌های بیشتری برای جلوگیری از دستیابی تهران به بمب هسته‌ای لازم است.
شولتز در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور «الیزابت بورن»، نخست وزیر فرانسه گفت: «تا جایی که به سیاست غنی‌سازی ایران مربوط می‌شود، این شرایط نشان می‌دهد که هر کاری برای اطمینان از اینکه ایران به بمب هسته‌ای یا سامانه‌های موشکی برای انتقال آن دست پیدا نمی‌کند، بسیار مهم است.»
وی افزود: «جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای یکی از اهداف اصلی آلمان و فرانسه و دیگر متحدان غربی به‌ویژه آمریکا و انگلیس است.»
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را با استفاده از ۲ مجموعه سانتریفیوژ IR-۶ موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.
پنجشنبه هفته گذشته نیز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر با صدور قطعنامه‌ای خصمانه علیه کشورمان، ایران را به عدم همکاری کافی در خصوص وجود ذرات اورانیوم ادعایی در ۳ مکان اعلام نشده متهم و عنوان کرد که تهران در راستای اجرای وظایف قانونی خود و بدون تأخیر بایستی اقداماتی را صورت دهد.
این قطعنامه با ۲۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب این شورای ۳۵ عضوی رسیده است و اگر به لحاظ جمعیتی به کشورهایی که با این قطعنامه همراهی نکردند نگاه کنیم، بخش قابل توجهی از جمعیت جهان به شمول کشورهای هند، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و … مخالف سو استفاده ابزاری کشورهای غربی از آژانس برای اعمال فشار حداکثری علیه ملت ایران هستند.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه گفتگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس العمل متقابل ما مواجه شد به طوری که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.
پس از اعلام غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران، ۳ کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک ادعا کردند: ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا آخرین گام‌های ایران را که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) تأیید شده برای گسترش بیشتر برنامه هسته‌ای‌اش محکوم می‌کنیم. تروئیکای اروپا همچنین در ادامه مدعی شدند: ایران با افزایش توانایی تولید خود در فردو و نطنز، فراتر از محدودیت‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و با تسریع تولید اورانیوم غنی شده، گام‌های مهم دیگری را در جهت تهی کردن برجام برداشته است. تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم با غنای بالا (HEU) در تأسیسات زیرزمینی خود در تأسیسات غنی‌سازی سوخت فردو، نگران‌کننده است. امیدوارم از خبر واکنش مداخله جویانه آلمان به غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در
ایران
راضی بوده باشید.

واکنش مداخله جویانه آلمان به غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم در
ایران  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۱-۲۶ ۰۲:۴۳:۳۶