واکنش روسیه به حمله تروریستی شاهچراغ/همدردی با خانواده‌های
قربانی

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر واکنش روسیه به حمله تروریستی شاهچراغ/همدردی با خانواده‌های
قربانی
به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از تاس، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو حمله تروریستی در (حرم شاهچراغ شیراز) ایران را به شدت محکوم می‌کند.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که مسکو قرار است همکاری‌های ضد تروریستی خود را با شرکای ایرانی گسترش دهد.
این وزارتخانه یادآور شد که حمله مسلحانه به مسجد شاهچراغ در استان فارس واقع در جنوب غربی ایران با تعدادی کشته و زخمی همراه بوده و در ادامه گفته شده است: «طرف روسی حمله تروریستی وحشیانه را قویاً محکوم می‌کند و با خانواده‌هایی که بستگانشان با این فاجعه مواجه شده‌اند ابراز همدردی صمیمانه می‌کند. امیدواریم که عاملان این جنایت مجازات شوند.»
به گفته این وزارتخانه، هیچ شهروند روس در میان مجروحان حمله تروریستی ایران حضور نداشته است. این وزارتخانه تاکید کرد: «ما بر آمادگی خود برای همکاری بیشتر با شرکای ایرانی خود در مبارزه با تروریسم تاکید می‌کنیم.»
پیش از این نیز، «استفان دوجاریک»، سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری که موضع دبیرکل سازمان ملل درباره حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را جویا شد، این حادثه را محکوم کرد. دوجاریک به نقل از دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل حمله تروریستی روز ۱۳ مردادماه در شیراز را به شدت محکوم می‌کند که همانطور که می‌دانید دومین حمله در ۱۰ ماه گذشته است. اعمالی که مکان‌های مذهبی و عبادتگاه‌ها را هدف قرار می‌دهد منفور است. دبیرکل بر لزوم محاکمه عاملان این جنایت علیه غیرنظامیانی که از حق خود برای انجام آزادانه مذهب خود استفاده می‌کنند، تاکید می‌کند. دبیر کل سازمان ملل متحد عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار و ملت جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارد.»
دوجاریک همچنین وقتی با این پرسش روبرو شد: «آیا می‌توان انتظار محکومیت شورای امنیت را داشت؟ آیا شورای امنیت معیار دوگانه‌ای در محکومیت تروریست‌ها دارد یا خیر؟»، پاسخ داد: «این سوالی است که باید از ریاست شورای امنیت، اعضای شورای امنیت بپرسید. من نمی‌توانم به جای اعضای شورا امنیت صحبت کنم.»
این اظهارنظر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، شفاف‌ترین موضع این سازمان در قبال حمله تروریستی شیراز به شمار می‌رود، هرچند تا کنون شخص دبیر کل سازمان ملل به صورت شخصی اظهارنظری درباره حادثه تروریستی نداشته است و موضع او برای محکومیت این حادثه تروریستی از زبان سخنگویش مطرح شده است.
روز گذشته، «پیتر استانو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتشار پیامی در رسانه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) در ایران را محکوم کرد. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص نوشت: اتحادیه اروپا حمله تروریستی دیروز یکشنبه به حرم مطهر شاهچراغ در شیراز را قاطعانه محکوم می‌کند. «پیتر استانو» در این خصوص تأکید کرد: این (حمله تروریستی) نمونه دیگری از هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه توسط تروریست‌ها است. اتحادیه اروپا با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کند.
وزارت خارجه سلطان نشین عمان هم پیشتر به حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) در شهر شیراز در جنوب ایران واکنش نشان داد.
وزارت خارجه سلطان نشین عمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: عمان مراتب همدردی و تسلیت خود را به کشور دوست، جمهوری اسلامی ایران و خانواده قربانیان حمله به شاهچراغ (ع) در شهر شیراز که روز گذشته رخ داد، ابراز می‌دارد و برای مجروحان این حادثه شفای عاجل آرزو می‌کند. امیدوارم از خبر واکنش روسیه به حمله تروریستی شاهچراغ/همدردی با خانواده‌های
قربانی
راضی بوده باشید.

واکنش روسیه به حمله تروریستی شاهچراغ/همدردی با خانواده‌های
قربانی  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۸-۱۵ ۰۲:۳۷:۴۵