واکنش اعضای سازمان ملل به پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشورمستقل
فلسطین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر واکنش اعضای سازمان ملل به پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشورمستقل
فلسطین
به گزارش سوالات شرعی و احکام، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه ۲۱ اردیبهشت، با اکثریت آرای کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن توصیه می‌شود شورای امنیت سازمان ملل به‌طور مثبت در تصمیم خود درباره مساله عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تجدیدنظر کند.
در همین ارتباط، ۱۴۳ عضو از مجموع ۱۹۳ عضو سازمان ملل این قطعنامه را تأیید کردند، در حالی که ۹ عضو آن را رد و ۲۵ عضو دیگر رأی ممتنع دادند.
در همین راستا، شبکه خبری الجزیره روز جمعه در پوشش خبری، واکنش نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل متحد در حمایت از تشکیل دولت مستقل فلسطینی را بازتاب داد.
استقبال مصر از تشکیل دولت مستقل فلسطین
نماینده مصر در سازمان ملل متحد در سخنانی با تاکید مجدد بر نسل کشی اسرائیل در غزه و درخواست مجدد برای پایان دادن به جنگ در غزه از اعضای این سازمان در حمایت از به رسمیت شناختن عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تقدیر و تشکر کرد.
استقبال قطر از قطعنامه مجمع در تشکیل دولت مستقل فلسطینی
از سوی دیگر، نماینده قطر در سازمان ملل نیز در سخنانی ضمن استقبال از تصویب پیش نویس کشورهای حامی دولت مستقل فلسطینی در مجمع عمومی از حقانیت تشکیل دولت مستقل فلسطینی حمایت کرد.
اتحادیه اروپا از رأی اکثر کشورها به قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت کرد
همچنین، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن استقبال از تصویب عضویت فلسطین در مجمع عمومی از پایبندی اتحادیه اروپا به راه حلی عادلانه در تشکیل «دو دولتی» تاکید کرد.
استقبال وزارت خارجه عربستان از قطعنامه مجمع درباره دولت مستقل فلسطینی
وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیوان پادشاهی از تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که به رسمیت شناختن کشور فلسطین واجد شرایط عضویت کامل در سازمان ملل است، استقبال می‌کند.
حمایت اندونزی از تشکیل کشور مستقل فلسطین و تشکیل کنفرانس بین المللی صلح درباره توقف جنگ
نماینده اندونزی نیز در سخنانی در صحن مجمع عمومی سازمان ملل با حمایت از دولت مستقل فلسطینی خواستار تلاش کشورهای حامی فلسطین در تشکیل نشستی جهانی با موضع صلح و توقف جنگ در غزه شد.
سفیر اندونزی تاکید کرد که تشکیل کنفرانس صلح و توقف جنگ در غزه بایستی در اولویت اعضای مجمع قرار گیرد.
در شرایطی که اکثر اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به پیش نویس حق فلسطین در به رسمیت شناختن به عنوان کشور مستقل فلسطینی در جهان رأی دادند، دولت آمریکا بار دیگر در اقدامی ناقض حقوق ملت فلسطین به قطعنامه عضویت کامل فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل رأی مخالف داد.
قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین در این سازمان با ۱۴۳ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع به تصویب رسید.
پس از تصویب این قطعنامه، درخواست تجدیدنظر برای عضویت به شورای امنیت ارسال خواهد شد.
مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد توصیه‌هایی به شورای امنیت برای بازنگری مثبت در عضویت کامل فلسطین در این نهاد ارائه داده است.
این مجمع تأکید کرد که فلسطینیان واجد شرایط عضویت کامل در سازمان ملل هستند. امیدوارم از خبر واکنش اعضای سازمان ملل به پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشورمستقل
فلسطین
راضی بوده باشید.

واکنش اعضای سازمان ملل به پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشورمستقل
فلسطین  در تاریخ ۲۰۲۴-۰۵-۱۱ ۰۲:۳۸:۳۰